Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 01.10.2020 14:11
ps5 sony
7181V

PS5 porównane z PS4. PlayStation Access omawia specyfikację techniczną nowej konsoli Sony

Po "23 rzeczach, które musicie wiedzieć o PS5" PlayStation Access przygotowało kolejny filmik, przybliżający nam nadciągającą, nową konsolę Sony.

Oczywiście specyfikacja techniczna PS5 znana jest już od pewnego czasu, więc pytanie po co robić o niej oddzielny materiał wideo? PlayStation Access odpowiada, że po to, by przybliżyć graczom profity, które zapewni nam nowa technologia. 

PlayStation Access zaczyna od karty graficznej bazującej na RDNA-2, której sprawność określana jest na 10,3 TFLOPS. GPU posiada akcelerację ray tracingu i ponad dwukrotnie przewyższa PS4 w mocy przerobowej (10,3 TFLOPS vs 4,2 TFLOPS). Ray tracing to realistyczna symulacja rozpraszania źródeł światła, która wymaga bardzo dużych mocy obliczeniowych.

Następna sprawa do nośnik SSD. Dzięki dyskowi SSD znacznie skrócą się loadingi. Transfer danych z HDD w PS4 wynosił maksymalnie 100 MB/s, a w PS5 możemy liczyć przynajmniej na 5GB/s. Przy tym szukanie danych na dysku stanie się natychmiastowe (na twardym dysku PS4 trwało od 2 do 50 milisekund). PS4 mogło załadować 1GB danych w 20 sekund. Loading 2GB danych na PS5 zajmie natomiast mniej niż pół sekundy.

Przejdźmy następnie do procesora PS5, czyli do customowej, 8-rdzeniowej jednostki AMD "Zen 2", działającej z taktowaniem 3,5 GHz. PlayStation Access podkreśla, że procesor PS5 jest ponad 2 razy szybszy od 8-rdzeniowego Jaguara (również od AMD) z PS4.

Pamięć RAM w PS5 to 16 GB GDDR6 z parametrem transferu na poziomie 448 GB/s. Dla porównania PS4 oferowało transfer RAM na poziomie 176 GB/s. Zapewni to znacznie szybsze przetwarzanie tekstur i obiektów i znacząco skróci loadingi.

Ostatni wzmiankowany upgrade względem PS4 to napęd Ultra HD Blu-ray. Płyty tego typu zapewniają pojemność do 100 GB (standardowe, dwuwarstwowe płyty Blu-ray, wykorzystywane przez PS4, zapewniają tylko 50 GB przestrzeni na dane).

Sprawdźcie też 23 rzeczy, które musicie wiedzieć o PS5.

Tagi: PlayStation 5 PS5 sony