Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 10.07.2020 19:41
Xbox Series X Phil Spencer
10719V

Szef marki Xbox nie zgadza się ze strategią PlayStation. Spencer atakuje pomysł „generacyjnej ekskluzywności”

Już pod koniec lipca zobaczymy dużą prezentację gier first-party Microsoftu, ale wśród tytułów nie pojawi się wiele pozycji zmierzających wyłącznie na Xboksa Series X. Szef marki Xbox w najnowszym wywiadzie podkreślił, że generacyjna ekskluzywność jest sprzeczna z tym, na czym polega gaming.

Na The Future of Gaming zobaczyliśmy wiele gier przygotowywanych na PlayStation 5 i duża część tytułów będzie dostępna wyłącznie na japońskim next-genie. Jest to strategia sprzeczna z projektem Microsoftu, który przez najbliższy rok będzie oferował pozycje na dwie generacje.

Szef marki już wcześniej podkreślił, że nie obawia się Sony, ponieważ jego zespół zadbał o „odpowiednią przewagę”, a wcześniej miał nawet okazję wspomnieć o pomyśle Microsoftu. Amerykanie chcą dać graczom wybór i właśnie z tego powodu na początku nie zobaczymy tytułów first-party od Xbox Game Studios.

Teraz Phil Spencer rozwinął swoją myśl i podczas wywiadu z GamesIndustry.biz jeszcze raz podkreślił, że dla Microsoftu – najważniejszy jest gracz:

„Jako gracz jesteś w centrum naszej strategii. Nasze urządzenie i nasza gra nie są w centrum strategii. Chcemy umożliwić ci granie w gry, w które chcesz grać, z przyjaciółmi, z którymi chcesz grać, na dowolnym urządzeniu”

Przedstawiciel Microsoftu zaznaczył, że „Xbox Series X jest najpotężniejszą konsolą na świecie” i sprzęt zapewni „bezwzględnie najlepsze wersje” gier konsolowych Microsoftu, ale nie oznacza, to że inni gracze nie będą mogli grać. Według idei Amerykanów: wszyscy gracze mają cieszyć się rozgrywką.

W trakcie wywiadu Spencer zaznaczył, że jego zdaniem „całkowicie sprzeczne” z gamingiem jest uniemożliwianie graczom doświadczania rozgrywki. Gracze nie mogą być „zmuszeni” do kupienia konsol:

„Nie mogę zmusić kogoś do kupienia mojego konkretnego urządzenia w wybranym przeze mnie dniu, tylko po to by on mógł wziąć udział w rozgrywce”

Jest to oczywiście bezpośrednie odwołanie do strategii Sony, ponieważ na PlayStation 5 już teraz pojawią się ekskluzywne gry. Jednocześnie Spencer zaznaczył, że tworzenie tytułów na dwie generacje nie będzie wstrzymywać next-genów – dla przykładu wymienił tutaj rynek PC, na którym mamy różne ustawienia graficzne. Deweloperzy z łatwością wykorzystają moc Xboksa Series X.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/xbox-boss-says-generation-exclusives-are-completely-counter-to-what-gaming-is-about/

Tagi: Microsoft phil spencer xbox series x