Iza Łęcka Iza Łęcka 18.06.2020 10:39
This war of mine
2069V

Pierwsza gra w kanonie lektur szkolnych. This War of Mine tworzy historię!

11 bit studios przeciera szlaki, które wcześniej nie były dostępne dla twórców gier wideo w Polsce. This War of Mine stało się oficjalnie lekturą dla uczniów polskich szkół średnich.

This War of Mine to szczególna produkcja, która została stworzona przez rodzime 11 bit studios, a swoją premierę miała w 2014 roku. Unikatowy, nietypowy charakter oraz niezwykle poważne i pełne szacunku ujęcie problemu wojny, przyczyniło się do bardzo dobrego odbioru gry ze strony recenzentów i graczy. Od tego czasu możemy mówić o systematycznym rozwoju uniwersum stworzonego przez Polaków – entuzjaści przeżywania sporych emocji mogą sprawdzać nowe rozszerzenia nie tylko na ekranie telewizora, ale zagłębiając się w grze planszowej (recenzję najnowszego dodatki do planszówki This War of Mine możecie sprawdzić tutaj). This War of Mine zostało nagrodzone również za wniesienie znacznej wartości do narodowego dziedzictwa kulturowego.

Za sprawą wszelkich atutów i pozytywnych opinii, zapoczątkowano unikatową inicjatywę, o której pozytywnym finale możemy Was poinformować. O spotkaniu Prezesa Rady Ministrów z deweloperami 11 bit studios mówiliśmy już wczoraj, dzisiaj jednak wiemy już oficjalnie, że This War of Mine zostanie dodane do kanonu nieobowiązkowych lektur w polskich szkołach.

Grzegorz Miechowski, prezes zarządu 11 bit studios, podkreśla atuty gier jako nośnika kultury, który szczególnie dociera do młodego pokolenia:

„Gry bez wątpienia są dziełem kultury. Nowoczesnym, naturalnym i atrakcyjnym dla młodego odbiorcy, ponieważ operują językiem natychmiastowo dla niego zrozumiałym. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim - emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości. Pod tym względem gry są podobne do literatury, jednak używają wspomnianego języka interakcji. Oczywiście, wykorzystywano je już w edukacji, do nauczania matematykii, chemii czy rozwijania zdolności poznawczych, ale nie sądzę, by jakakolwiek została ofijcalnie włączona do programu nauczania na poziomie ogólnokrajowym. Jestem dumny z faktu, że to właśnie produkcja 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w  naszym kraju. To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie.”

This War of Mine zostanie umieszczone na liście nieobowiązkowych lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce począwszy od roku szkolnego 2020/2021. Będzie lekturą przeznaczoną dla osób pełnoletnich, ponieważ produkt w większości krajów, w których jest dostępny, klasyfikowany jest w kategorii “od 18 lat” ze względu na poruszaną tematykę.

Źródło: Informacja prasowa: 11 bit studios

Tagi: 11 Bit Studios This War of Mine