Iza Łęcka Iza Łęcka 11.06.2020 10:16
DiRT 5
1114V

DiRT 5 wykorzysta moc Xboksa Series X, by osiągnąć rozgrywkę w 120 fps. Twórcy chwalą sprzęt Microsoftu

DiRT 5 to pierwsza duża produkcja AAA z potwierdzoną rozgrywką w 120 klatkach na sekundę na Xboksie Series X. Twórcy dążą do pełnego wykorzystania potencjału platformy, by zapewnić graczom jak najlepsze wrażenia.

DiRT 5 został zapowiedziany na Inside Xbox i już po imprezie dowiedzieliśmy się, że gra zadziała w 120 klatkach na sekundę. Microsoft zaprosił do rozmowy jednego z twórców gry - Davida Springate'a -  by opowiedział o pracy nad wyścigami dla nowej generacji.

Dyrektor techniczny Codemasters podczas rozmowy wychwala szereg elementów next-gena, na które zwracali już niejednokrotnie uwagę inni deweloperzy. Mówi między innymi o super szybkim dysku SSD, możliwości zaoferowania ray tracingu oraz CPU, który jego zdaniem jest „znacznie bardziej wydajny niż zwykłe procesory”.

Deweloper nie ukrywa, że CPU jest również kluczowy do osiągnięcia 120 klatek na sekundę. Początkowo Springate nie był pewien, czy duże gry AAA osiągną taką jakość na Xboksie Series X. Pracownik Codemasters przywołuje swoją wcześniejszą opinię, jakoby płynność na tym poziomie mogła pojawiać się w „prostych grach zręcznościowych”, jednak w DiRT 5 udało się zapewnić 120 fpsów.

Zespół Codemasters był zaskoczony sytuacją, kiedy to bez większych ingerencji gra „często osiągała 120 fps”, a gdy zwrócono większą uwagę na optymalizację, bardzo szybko udało się zapewnić wspomnianą płynność rozgrywki.

„Na tym etapie nie dokonaliśmy żadnej optymalizacji, ale gra często osiągała 120fps.”

Konsola Microsoftu pozwala na osiągnięcie 120 klatek na sekundę w DiRT 5, a opracowanie optymalizacji jest ułatwione. David Springate nie ukrywa, że jest zaskoczony mocą next-gena z Redmond:

„Dla Dirt 5, moc Xboksa Series X oznacza, że gra wygląda niesamowicie przy 60 klatkach na sekundę - widziałeś to, wygląda fantastycznie - ale jesteśmy również w stanie zaoferować niesamowicie płynną, responsywną rozgrywkę przy 120 klatkach na sekundę, jednocześnie oferując wspaniałą grafikę.”

Jak wspomniano już wcześniej, twórca odniósł się także do kwestii dysku SSD, który zapewnia niesamowitą szybkość:

„Oczywiście, ten dysk SSD jest niesamowity. Nie jest on tym samym co dysk SSD z PC, to coś więcej. Możliwość wczytania danych z tak niedorzeczną szybkością jest nie tylko imponująca, ale mnie jako dewelopera to bardzo interesuje.”

 

Źródło: https://news.xbox.com/en-us/2020/06/10/inside-xbox-series-x-optimized-dirt-5/

Tagi: 120 fps Codemasters David Springate DiRT 5