Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 16.03.2020 18:31
NVME SSD
3101V

Xbox Series X korzysta z kart pamięci, które według plotek miały trafić do PS5

Xbox Series X oficjalnie otrzyma możliwość rozbudowywania pamięci wewnętrznej przez specjalne karty NVME, które mają zapewnić bardzo wysoką wydajność. Sytuacja jest interesująca, ponieważ w swoim czasie patenty sugerowały, że Sony korzysta z takiego rozwiązania w PS5.

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy naszych czytelników o „wymiennych dyskach SSD PlayStation Cartridge” - jak wiadomo później Sony zaktualizowało patent i okazało się, że urządzenie nie będzie wykorzystywane przez PS5.

Xbox Series X z pamięciami NVME SSD

Okazuje się jednak, że właśnie z takiego rozwiązania korzysta Xbox Series X. Microsoft potwierdził dzisiaj przeznaczenie tajnego slotu znajdującego się w konsoli – gracze otrzymają możliwość rozbudowywania pamięci wewnętrznej przez specjalne karty NVME SSD. Są to przygotowane na zamówienie pamięci, które zapewnią „bardzo wysoką wydajność” i posiadają chip oferujący stały transfer.

Wiele dysków SSD nie zapewnia odpowiedniej szybkości przesyłania danych, więc gracze nie będą mogli liczyć na wykorzystanie ich atutów podczas zapisywania danych dla Xboksa Series X. Microsoft wpadł na pomysł, który oczywiście będzie współpracował z przygotowaną technologią, by zapewnić graczom wyjątkową wydajność.

Pytanie w tym momencie pozostaje jedno – ile ta przyjemność będzie kosztować? Jak wiadomo dedykowane pamięci nigdy nie są najtańsze, a tutaj otrzymamy urządzenie przygotowane specjalnie na zlecenie Microsoftu. Microsoft oczywiście nie zrezygnował z opcji rozbudowywania pamięci przez dyski na USB.

Tak wygląda rozwiązanie Microsoftu:

Xbox Dyski 2

A tak wspomniany patent Sony:

PS5 i wymienne SSD PlayStation Cartridge 2

Sprawdźcie również:

Źródło: https://www.usgamer.net/articles/xbox-series-x-will-require-proprietary-cards-to-expand-hard-drive-space

Tagi: Microsoft NVMe SSD xbox xbox series x