Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 16.03.2020 11:21
koronawirus granie
1281V

Ogromny popyt na gry w trakcie pandemii. Oblężenie serwerów Xbox Live i rekord na Steam

W sobotę donosiliśmy o rekordowym zainteresowaniu usługami Steam - w jednym momencie na serwerach Valve urzędowało 19,7 milionów graczy z całego świata. Ten wynik udało się jeszcze znacząco przebić.

Pandemia koronawirusa (COVID-19) sprawia, że znacznie więcej osób niż zwykle oddaje się rozgrywce przed konsolą czy komputerem. I trzeba powiedzieć, że jest to zachowanie jak najbardziej godne pochwały - ludzie powinni ograniczać obecnie przemieszczanie się, tak by zredukować szanse zarażenia się wirusem.

Rekord na Steam

Taka sytuacja przekłada się na rekordowe wyniki notowane na Steam. SteamDB, które śledzi zainteresowanie usługami Valve, zgłosiło, że mamy do czynienia z rekordem frekwencji na Steam. W jednym momencie z usług Steam korzystało wczoraj 20,3 mln osób z całego świata.

Grą, która notuje największe wzrosty zainteresowania jest Counter-Strike: Global Offensive. W sobotę w CS: GO bawiło się w jednym momencie ponad 1 mln osób.

Xbox Live oblegany przez miliony graczy

Ogromne oblężenie przeżywa też sieciowa infrastruktura Microsoftu, z którą część użytkowników miała przejściowe problemy w trakcie weekendu. Phil Spencer napisał na Twitterze, że firma robi co może, by zapewnić sprawne działanie swojej infrastruktury.

"To pocieszające, że tyle osób używa grania do utrzymywania kontaktu w tym okresie. Zabawa jest fundamentalną ludzką potrzebą. Jestem dumny, że jestem częścią branży, która może zaoferować to właśnie teraz. Uważajcie na siebie.

(...) Frekwencja wzrosła w praktycznie każdym obszarze. Dzięki ciężkiej pracy zespołów Ops/IT z różnych firm zachowujemy jednak płynne działanie" - napisał Phil Spencer, szef działu Xbox.

Warto również sprawdzić:

Źródło: SteamDB

Tagi: granie koronawirus pc steam