Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 10.03.2020 19:01
Koronawirus Polska branża gier
1565V

Koronawirus i duże spadki w branży gier. Polskie firmy zaliczają fatalny okres, a może być jeszcze gorzej

Od kilku godzin otrzymujemy kolejne informacje o odwołanych pokazach, meczach bez publiczności i zmianach planów dotyczących prezentacji gier czy też filmów. Koronawirus wpływa na cały świat, więc nawet polska branża gier odczuwa fatalny okres, a może być jeszcze gorzej.

Po godzinie 10:30 premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił odwołanie wszystkich imprez masowych, a po zaledwie godzinie potwierdzono w Polsce 18. przypadek koronawirusa. Sytuacja nie wygląda za ciekawie, o czym przekonuje się również nasza branża.

Od kilku dni otrzymujemy kolejne, fatalne sygnały dotyczące wydarzeń w naszym kraju – dzisiaj odwołano pokaz HBO, a wcześniej organizatorzy z kilku dużych, międzynarodowych firm zrezygnowali z przygotowania pokazów prasowych. Już dzisiaj umówiliśmy się na trzy wydarzenia online – twórcy zamiast zapraszać dziennikarzy do swoich siedzib, muszą pokazywać gry przez specjalne transmisje.

Problemy odczuwają także wszystkie notowane na giełdzie spółki – WIG.GAMES notuje spadki od początku miesiąca. Dla przykładu zmiana kursu spółki PlayWay SA wynosi -15,08%, CI Games -12,32%, 11 bit studios SA 9,77%, a CD Projekt SA dokładnie -7,67%.

Sytuacja może nabrać jeszcze większego rozpędu, ponieważ systematycznie słyszymy o złych informacjach dotyczących odwołania kolejnych dużych, międzynarodowych targów. Do E3 2020 pozostało jeszcze sporo czasu, jednak już teraz mówi się głośno o zmianie imprezy i postawienie na sieciowe wydarzenie.

O możliwym odwołaniu E3 wcześniej pisał Roger – może to być początek końca imprezy z Los Angeles, która od dawna potrzebuje zmian, ma duże problemy z bezpieczeństwem danych klientów i boryka się w ostatnich latach z kilkoma problemami.

WIG Games koro

Sprawdźcie kolejne informacje związane z koronawirusem:

Źródło: https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig.games/

Tagi: koronawirus wig WIG.GAMES