Iza Łęcka Iza Łęcka 15.02.2020 01:00
ps5 cena produkcja
28983V

PS5 – koszt produkcji konsoli ujawniony. Cena PlayStation 5 uzależniona od drogich części i "trudnych decyzji"

PS5 nadal nie zostało ujawnione i wciąż czekamy na prezentację, jednak redakcja Bloomberg, powołując się na swoich informatorów, przedstawia szczegóły dotyczące konsoli. Dziennikarze są przekonani, że Sony czeka na ruch Microsoftu i mierzy się z problemem dostępności części.

Sony wciąż nie przedstawiło szczegółów PS5 i nadal nie wiemy, kiedy pokaz konsoli nowej generacji będzie miał miejsce – mimo to redakcja Bloomberg dotarła do informacji, które zainteresują wielu graczy. Dziennikarze wcześniej ujawnili chociażby szczegóły Nintendo Switcha Lite, wielokrotnie potwierdzając, że posiadają dobre dojścia do producentów konsol.

Cena PS5 wyzwaniem Sony

Redakcja Bloomberg otrzymała wiadomości, według których Sony ma pewne problemy z ustaleniem ostatecznej ceny PS5 z powodu ograniczonego dostępu do części. Zgodnie z uzyskanymi przez dziennikarzy informacjami – koszt produkcji PS5 wynosi około 450 dolarów, a ostateczna cena powinna wynieść co najmniej 470 dolarów.

Opublikowana wiadomość poruszyła analityków, którzy są przekonani, że cena PS5 wyniesie 500 dolarów. Nie możemy prawdopodobnie mówić o prostym przeliczniku dolarów na złotówki, a Sony powinno ponownie zaproponować przelicznik 1 dolar = 1 euro.

PS5 potrzebuje istotnych części

Dziennikarze są przekonani, że Sony ma problem z zapewnieniem odpowiedniej liczby pamięci DRAM i NAND flash, a to za sprawą dużego zainteresowania jakim cieszą się komponenty w produkcji nowoczesnych smartfonów, które również korzystają z tych elementów.

Nie brakuje głosów wśród pracowników korporacji, według których Sony powinno sprzedawać konsolę ze stratą, jednak obecnie podjęcie takiej decyzji jest znacznie trudniejsze niż na poprzednich generacjach – za sprawą Wstecznej Kompatybilności, japoński gigant nie będzie mógł liczyć na zadowalające wyniki dzięki sprzedaży gier. Część graczy zdecyduje się ogrywać tytuły z PS4.

PS5 logo

PS5 z drogim chłodzeniem i nowym PS VR

Bloomberg otrzymało także istotną wiadomość dotyczącą chłodzenia: to jeden z drogich elementów konsoli, który kosztuje tym razem nawet kilka dolarów. Zazwyczaj cena chłodzenia zamyka się w cenie poniżej 1 dolara, ale producent zdecydował się na droższe rozwiązanie, by mieć pewność, że PS5 nie będzie mierzyć się z problemem przegrzewania.

Sony posiada w planach przygotowanie nowego PlayStation VR, który ma zostać wprowadzony na rynek po premierze PS5. 

PS5 czeka na Xbox Series X?

Dziennikarze stwierdzają wprost, że kluczowym czynnikiem decydujący o ostatecznej cenie detalicznej PS5 będą konkretne informacje ujawnione przez Microsoft. Korporacja z Redmond ma przedstawić cenę Xbox Series X dopiero podczas E3 (czerwiec), więc staje się niezwykle możliwe, że Sony po targach przedstawi wszelkie szczegóły w tym aspekcie.

Sprawę informacji Bloomberga skomentował Daniel Ahmad – analityk Niko Partners, który jako pierwszy zapowiedział przełożenie daty premiery The Last of Us 2 – podkreślając, że koszt produkcji to nie cena ostateczna. Jego zdaniem PS5 będzie dostępne za około 500 dolarów:

„Uwaga. Koszt produkcji nie jest ceną detaliczną. Jak mówi artykuł, koszt produkcji wynoszący 450 dolarów prawdopodobnie spowodowałby cenę detaliczną zbliżoną do 500 dolarów. Myślę, że w tym momencie nierealistyczne jest zakładanie, że otrzymamy wysokiej klasy konsolę za 399 dolarów, tak jak w przypadku ostatniej generacji.”

Analityk przypomina sytuację z PS4, które było sprzedawane ze stratą od premiery, a japońska korporacja dopiero po kilku miesiącach mogła liczyć na zysk z samego urządzenia.

Daniel Ahmad jednocześnie dodaje, że koszt produkcji Xbox Series X będzie najprawdopodobniej wyższy – według jego szacunków, produkcja konsoli wyniesie od 460 do 520 dolarów.

Warto zajrzeć na:

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-14/sony-is-struggling-with-playstation-5-price-due-to-costly-parts

Tagi: PlayStation 5 PS5 ps5 cena ps5 cena produkcji Sony