Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 24.01.2020 21:34
alien fox
1150V

Disney sprzedał studia od Foxa. Alien AAA mógł trafić do kosza

Disney po przejęciu 21st Century Fox otrzymał w swoje łapy także studia odpowiedzialne za tworzenie gier w między innymi uniwersum Obcego. Korporacja jednak nie chce mieć nic wspólnego z grami i pozbyła się dwóch zespołów.

Disney od kilku lat podkreśla, że nie zamierza tworzyć gier, a może jedynie wydawać licencję – taką sytuację widzimy w przypadku między innymi Gwiezdnych wojen, które są rozwijane przez Electronic Arts. Taka koncepcja pasuje korporacji, która zgarnia pieniądze za każdy projekt, ale nie musi przejmować się samym przygotowaniem gier – jedynie od czasu do czasu wyznaczony zespół sprawdza jakość projektów.

To właśnie z tego powodu Disney zdecydował się sprzedać FoxNext Games jak i Cold Iron Studios, które pracowały nad grami dla 21st Century Fox. Nowym właścicielem deweloperów została firma Scopely – jest to producent gier mobilnych odpowiedzialny za między innymi The Walking Dead: Road to Survival i WWE Champions.

Alien (shooter AAA) trafił do kosza?

Scopely nie otrzymało IP, nad którymi pracowały wspomniane zespoły, ale Disney może udzielić licencji na stworzenie tytułów – identycznie jak w przypadku EA. Sytuacja ma jeszcze jedno, drugie dno, ponieważ Scopely szuka kupca, który przejmie Cold Iron Studios – dotychczas deweloperzy nie zaprezentowali światu ani jednego tytułu. Zespół pracował nad projektem w uniwersum Obcego (shooter AAA na konsole i PC), ale nowy wydawca nie jest zainteresowany takimi projektami – z tego powodu produkcja prawdopodobnie trafi do kosza.

Firma chce nadal skupiać się wyłącznie na projektach mobilnych, więc Cold Iron Studios dla Scopely jest zbędny – możliwe, że zespół był częścią większej transakcji.

Disney zamiast gier woli pracować nad filmami i serialami:

Źródło: https://www.playstationlifestyle.net/2020/01/23/disney-sells-foxnext-games-and-cold-iron-studios-to-scopely/

Tagi: Cold Iron Studios Disney FOX FoxNext Games