Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.01.2020 21:19
XTAL
1222V

NASA ma swoje gogle VR. Bardzo drogi sprzęt oferujący 8K z „krystalicznie czystym obrazem”

Wirtualna rzeczywistość rozwija się z każdym kolejnym miesiącem, ale nie możemy zapomnieć, że technologia służy nie tylko rozrywce. Wiele firm wykorzystuje urządzenia VR do badań i w tym gronie znajduje się NASA – najnowsza wersja sprzętu XTAL zachwyci jakością obrazu, ale odstraszy ceną.

VRgineers to firma zajmująca się produkowaniem gogli VR dla rynku profesjonalnego i korporacja zajmuje się urządzeniem dla NASA. Na targach CES zaprezentowano najnowszy model XTAL – specjalnych gogli – które oferują jakość obrazu w rozdzielczości 8K. Zdaniem twórców jest to „najlepszy w swojej klasie” i zarazem „krystalicznie czysty” obraz VR.

Rozdzielczość to oczywiście początek – użytkownicy mogą także liczyć na wsparcie rozszerzonej rzeczywistości, ulepszony obiektyw, czy też możliwość widzenia w 180 stopniach. Firma zadbała także o śledzenie oczu, możliwość interakcji za pomocą wzroku, wsparcie poleceń głosowych i gestów.

Cena najnowszego modelu XTAL zaczyna się od około 8000 dolarów (30500 zł), ale trzeba zaznaczyć, że jest to sprzęt przystosowany do specjalistów – przykładowo za jego pomocą astronauci będą odbywać szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Starsze wersje XTAL są dostępne w między innymi Departamencie Obrony i Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Warto sprawdzić:

Źródło: https://www.engadget.com/2020/01/07/vrgineers-8k-vr-headset-nasa/?fbclid=IwAR2a05LWFUmxYwsf5P6S2aP24Z-pD2KyAMpDxDYk8wlQK8SKj_0KpPXK9Tw#/

Tagi: vr wirtualna rzeczywistość XTAL