Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 31.12.2019 13:50
PS5 Xbox Series X
12554V

PS5 będzie słabszy i tańszy od Xbox Series X? Konsola ma otrzymać wbudowaną Wsteczną Kompatybilność

Specjaliści z Digital Foundry prezentowali już szczegóły nowych konsol, ujawniali konkretne przecieki dotyczące kolejnych platform i gdy Brytyjczycy biorą pod lupę jedną z ostatnich, głośnych plotek, warto sprawdzić przedstawione informacje. Zdaniem DF – Xbox Series X może być faktycznie mocniejszy od PS5.

Jeszcze w święta pojawiły się plotki dotyczące specyfikacji PS5 i Xbox Series X. Obie konsole mają charakteryzować się różną mocą. Nie musieliśmy czekać do nowego roku, by Digital Foundry zdecydowało się zbadać szczegóły i ich zdaniem – prawdopodobnie właśnie poznaliśmy mocy obu platform.

Warto jeszcze zaznaczyć, że akurat Digital Foundry to ekipa, której można wierzyć w takich tematach – to oni między innymi analizowali Xbox One X i przedstawili dokładne szczegóły PlayStation 4 Pro. W obu przypadkach Brytyjczycy współpracowali z producentami konsol.

PS5 słabsze i tańsze od Xbox Series X?

W ubiegłym tygodniu pojawił się przeciek specyfikacji obu platform, który pozwala przypuszczać, że PS5 będzie oferować wydajność na poziomie 9,2 teraflopów mocy GPU, a Xbox Series X ma otrzymać przynajmniej 12 TF. Potwierdziłyby się tym samym doniesienia z początku roku, według których Sony chce zapewnić „około 10 teraflopów”, a Microsoft mierzy w +2 TF.

Digital Foundry starało się prześledzić pochodzenie plotki i zdaniem specjalistów – ktoś z AMD postanowił wykorzystać GitHub, by przechowywać fragment wewnętrznych danych testowych. Jak mogli się spodziewać wszyscy oprócz pracownika AMD, dane wyciekły do Sieci i mają przedstawiać APU dla nowej generacji komputerów osobistych, mobilnych Ryzenów oraz „głębokie testy układu GPU” - jego kodowa nazwa to Oberon. Zapiski zostały przygotowane przez pracownika AMD około 6 miesięcy temu i choć moglibyśmy sądzić, że już dzisiaj PS5 korzysta z innych (mocniejszych) podzespołów, to DF podkreśla: jest za mało czasu na wielkie zmiany. Każdy producent musi zadbać o szerokie testy, które są „wieloletnim procesem”. Teraz można już jedynie dorzucić pamięci lub zmienić szybkość taktowania zegara, jednak najważniejsze decyzje zostały już podjęte – Sony miało nawet zdecydować się na pewne podkręcenie GPU.

W kwietniu pojawiły się przecieki sugerujące wykorzystanie przez inżynierów Sony CPU Zen 2 pracującego z częstotliwością 3,2 GHz z kartą Navi o częstotliwości 1,8 GHz. Wtedy GPU był określany jako „Navi 10 Lite”, który miał posiadać 40 jednostek obliczeniowych, a najnowsze dane potwierdzają 36 CU o częstotliwości 2,0 GHz – sugeruje to właśnie 9,2 teraflopów mocy w GPU od PS5. Nowa konsola Sony ma korzystać z GDDR 6 (identyczny jak karty NAVI z serii RX 5700), których przepustowość wynosi 448GB/s, ale 14gbps GDDR6 może osiągnąć prędkość do 512GB/s.

PS5 z wbudowaną kompatybilnością wsteczną z PS4?

Digital Foundry podkreśla jeszcze jedno – skąd pewność, że przeciek prezentuje specyfikację PS5 a nie przykładowo Xbox Series X? Dane potwierdzają, że GPU może działać w trzech trybach - „głównym” (PS5) oraz dwóch odpowiedzialnych za kompatybilność wsteczną (PS4 / PS4 Pro). GPU w standardowym momencie korzysta z 2,0 GHz i w tej sytuacji działa w „trybie natywnym” nazwanym „Gen2”, jednak może także przeskoczyć na „Gen1” i „Gen0” - zmieniając działania karty zmniejszając jej wydajność. W pierwszym prezentuje dokładne dane techniczne PlayStation 4 Pro, a w drugim bazowego PlayStation 4.

Trudno jednak powiedzieć, co w tej sytuacji z PlayStation 3, PlayStation 2 oraz pierwszym PlayStation, ponieważ w danych nie zostały ujęte szczegóły dotyczące kolejnych trybów. Sony może oczywiście wykorzystać emulację do odtworzenia całej platformy.

Xbox Series X znacznie potężniejszy?

Microsoft może kolejny raz zaoferować graczom „najpotężniejszą konsolę na rynku”, bo według ujawnionych szczegółów – Xbox Series X ma zapewnić przynajmniej 12 teraflopów mocy obliczeniowej (12,2TF: 56 jednostek obliczeniowych przy częstotliwości około 1700 MHz), jednak w tym wypadku nie potwierdzono wielu szczegółów dotyczących możliwości podzespołów przygotowywanych przez AMD.

Jeśli jednak przyjmiemy, że przedstawiony przeciek jest prawdziwy, to pod koniec przyszłego roku mogą pojawić się dwa bardzo interesujące urządzenia – według wspomnianych wcześniej doniesień PS5 z powodu słabszej specyfikacji może być nawet 100 dolarów tańszy.

Na dokładną specyfikacje musimy jeszcze zaczekać, ale pierwsze konkrety powinny nadejść już na początku 2020 roku.

Next-geny w porównaniu z innymi konsolami:

  • Xbox One S: 1,4TF
  • PlayStation 4: 1,84TF
  • PlayStation 4 Pro: 4,12TF
  • Xbox Lockhart: 4,4TF
  • Xbox One X: 6TF
  • PlayStation 5: 9,2TF
  • Xbox Series X: 12,2TF

Na naszym serwisie możecie również sprawdzić informacje o PlayStation 5:

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-playstation-5-xbox-series-x-spec-leak-analysed

Tagi: digital foundry Microsoft playstation 5 ps5 specyfikacja xbox Xbox Series X