Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 17.12.2019 20:31
esport to sport
1238V

E-sport został uznany w Polsce za sport

Od wielu lat trwa batalia zatytułowana „czy e-sport to sport?”. Dyskusja zostaje raz na zawsze zakończona, ponieważ Polski Związek Sportów Elektronicznych został oficjalnie włączony do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

Sporty elektroniczne rozwijają się w naszym kraju z roku na rok. Gracze mogą brać udział w kolejnych zawodach, fani oglądają zmagania profesjonalistów, a w organizacjach pojawiają się profesjonalni trenerzy. Wciąż jednak brakowało tak naprawdę dokładnego określenia e-sportu, ale wszystko zostało uregulowane.

Na Kongresie Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich odbyło się uroczyste dołączenie do grona PKSN Polskiego Związku Sportów Elektronicznych. Jest to pierwsza organizacja e-sportowa w Polsce, która dołączyła do PKSN i jest to wymowna chwila.

Tak sytuację skomentował Adrian Kostrzębski, prezes Polskiego Związku Sportów Elektronicznych:

„Jesteśmy dumni, że Polski Związek Sportów Elektronicznych, jako pierwsza e-sportowa instytucja w Polsce został przyjęty do grona Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. To wielki dzień i wielki sukces dla polskiego e-sportu, a także dowód na to, że te dwa światy mogą mówić jednym językiem. W obydwu chodzi przecież o to samo: o rywalizację, treningi, emocje i postawę fair-play. O talent i o fantastyczną publiczność, dzięki której atmosfera na turniejach sportowych i esportowych jest czymś nie do opisania. Przyjęcie w szeregi sportowych komitetów nieolimpijskich pierwszej instytucji esportowej to również wyraźny sygnał dla całego rynku, że e-sport i sport idą ramię w ramię i jest im ze sobą po drodze. Dla nas, jako instytucji promującej esport nad Wisłą, oznacza to także jeszcze bardziej wytężoną pracę na rzecz rozwoju społeczności sportów elektronicznych. Od dziś fani sportu i e-sportu mogą stanąć w jednym szeregu. Bez sztucznych podziałów i barier.”

Profesjonalni gracze długo czekali na tę wiadomość, jednak pewnie jeszcze długo w świadomości Polaków będzie przewijać się myśl „e-sport to nie sport”. Sytuacja jest jednak uregulowana, więc oficjalnie zawodowcy sympatyzujący ze sportami elektronicznymi mogą nazywać się sportowcami.

Warto sprawdzić:

Źródło: https://www.gry-online.pl/newsroom/esport-oficjalnie-uznany-sportem-w-polsce/z01d263

Tagi: e-sport Esport polska sport