Morele.net. Internetowy sklep musi zapłacić wysoką karę za wyciek danych klientów

Gry
1732V
Morele.net. Internetowy sklep musi zapłacić wysoką karę za wyciek danych klientów
Mateusz Wróbel | 19.09.2019, 20:56

Pamiętacie atak na morele.net, w którym wyciekły dane klientów internetowego sklepu? Sprawą zajął się UODO, który postanowił nałożyć na sklep wysoką karę.

W październiku zeszłego roku został przeprowadzony atak hakerski na popularną stronę morele.net. Z informacji wynika, że wyciekło ponad 2,2 miliona danych osobowych osób, które robiły zakupy w owym internetowym sklepie. Sklep początkowo zataił tą informację, ale do osób, które kupiły komputer albo podzespoły, zaczęły przychodzić wiadomości o dodatkowej dopłacie. Dopiero za niecałe dwa miesiące sklep morele.net zdał sobie sprawę z powagi sytuacji i rozesłał e-maile, w których użytkownicy zostali poproszeni o zmianę hasła. 

Niedawno temu sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Danych Osobowych, który postanowił nałożyć karę finansową w wysokości 2,8 miliona złotych. Jest to największa w historii nałożona kara przez UODO. Jak poinformował Urząd, wyciek był ogromny i nie można przejść obok tego obojętnie. Z decyzją nie zgadza się Radosław Stasiak, wiceprezes ds. IT, który napisał:

Nie zgadzamy się z oceną zebranego materiału dowodowego, dlatego chcemy, aby sprawa została ponownie rozpatrzona z udziałem niezależnych biegłych - Radosław Stasiak, wiceprezes ds. IT w Morele.net

Sprawa ma zostać rozpatrzona ponownie przez Sąd Administracyjny. Według Was należy się taka kara finansowa dla internetowego sklepu? 

Źródło: własne

Komentarze (67)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper