Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.08.2019 15:05
HarmonyOS Huawei,
3339V

HarmonyOS od Huawei oficjalnie! Rywal Androida i iOS

Huawei ma wielkie plany związane ze swoim systemem. Firma oficjalnie zapowiedziała HarmonyOS, który zmierzy się z Androidem oraz iOS. Sytuacja jest bardzo interesująca, ponieważ propozycja Chińczyków ma trafić na smartfony, komputery osobiste, słuchawki bezprzewodowe, telewizory, zegarki oraz nawet do samochodów.

Huawei rozwija swój system od wielu lat. Korporacja z powodu narzuconego embarga przez Donalda Trumpa przyspieszyła projektowanie swojej propozycji i nawet po zniesieniu bana, Chińczycy nie przestali opracowywać głównego rywala dla popularnych platform: Androida oraz iOS.

HarmonyOS oficjalnie! Poznajcie system Huawei

Huawei dzisiaj na specjalnej konferencji w Chinach ujawniło HarmonyOS – wcześniej system był nazywany Hongmeng, ale dzisiaj poznaliśmy oficjalną nazwę. Korporacja przygotowała show na wydarzeniu dla deweloperów, podczas którego przedstawiono pierwsze informacje dotyczące HarmonyOS.

HarmonyOS jeden system dla wszystkich urządzeń Huawei

Huawei zamierza zaoferować bardzo rozbudowaną platformę, która nie będzie dostępna wyłącznie na smartfonach oraz tabletach. Firma opracowała system i zamierza go wrzucić na wszystkie inteligentne urządzenia – na liście znajdują się także komputery osobiste, słuchawki bezprzewodowe, telewizory, zegarki oraz nawet samochody.

To właśnie będzie podobno duży atut HarmonyOS, ponieważ deweloperzy otrzymają w swoje ręce proste narzędzia, które pozwolą im zaoferować programy na wszystkich sprzętach. Richard Yu, szef działu konsumenckiego Huawei, podkreślił jednocześnie, że będzie to „coś zupełnie innego niż Android czy iOS”.

Wszechstronność HarmonyOS ma być ogromnym atutem, ponieważ firma zapewni podstawy, które pozwolą integrować ze sobą zróżnicowany sprzęt – w prosty sposób możemy sobie wyobrazić pełną i bezproblemową współpracę smartfona z samochodem... Jest to oczywiście dostępne na Androidzie, choć warto podkreślić, że w tym wypadku Huawei może zaoferować kilka dodatkowych opcji.

HarmonyOS łatwe przenoszenie aplikacji i pełna dostępność

Huawei podkreśla, że ich system jest przygotowany dla dosłownie wszystkich urządzeń – do jego uruchomienia potrzebujemy podobno zaledwie „kilku kilobajtów pamięci operacyjnej”. Platforma działa na własnym, natywnym środowisku, który pozwoli na tworzenie aplikacji Ark Compiler i korzysta z języków Kotlin, Java, JavaScript, C i C++. System jest też zgodny z HTML5 i Linuxem.

HarmonyOS od Huawei – to kiedy premiera?

Huawei nie zamierza długo czekać z wprowadzeniem HarmonyOS na rynek. Już wkrótce telewizory Honor Vision TV wylądują na półkach sklepowych i będzie to pierwszy sprzęt korzystający z nowego systemu.

Wśród plotek pojawia się również ciekawostka – Huawei Mate 30 Lite to podobno pierwszy smartfon, który skorzysta z możliwości HarmonyOS. Oba urządzenia zostały przygotowane na rynek chiński – wciąż musimy czekać na konkretne szczegóły dotyczące wprowadzenia systemu na Zachód.

Oficjalnie Huawei nie zamierza się śpieszyć i chce wspierać Androida i Windows... Choć możemy mieć pewność, że jest to wyłącznie kwestia czasu.

Warto spojrzeć:

Źródło: Huawei

Tagi: android HarmonyOS Huawei ios pc system

Nie przegap