Paweł Musiolik Paweł Musiolik 17.06.2019 14:07
Huawei smartfony ban
2782V

Ban Huawei poważniejszy w skutkach, niż firma się spodziewała

Ban nałożony na Huawei przez rząd USA może mieć znacznie poważniejsze skutki dla chińskiej firmy, aniżeli ktokolwiek się spodziewał. Szefostwo firmy uprzedza, że straty mogą być potężne.

Gdy USA oficjalnie wpisało Huawei na czarną listę, nakładając bana na jakąkolwiek współpracę amerykańskich firm z chińskim potentatem technologicznym, niektórzy spodziewali się, że nie odbije się to za bardzo na całej firmie. Włodarze Huawei też podzielali ten pogląd.

Huawei w opałach. ARM musi zawiesić współpracę z chińskim gigantem

Okazuje się jednak, że nie jest tak kolorowo, jakby tego chciało szefostwo Huawei. Jak donosi VentureBeat, założyciel i szef Huawei — Ren Zhengfei — poinformował udziałowców o tym, że efekty bana USA będą poważniejsze, niż wcześniej zakładano. Przychody w tym i następnym roku fiskalnym mają spaść o 100 miliardów dolarów, co jest liczbą dla wielu niewyobrażalną.

Huawei przez wpisanie na czarną listę, nie może sprzedawać swojego sprzętu w USA. Także firmy ze Stanów Zjednoczonych nie mogą prowadzić biznesów z chińską korporacją, przez co Huawei ma problemy ze współpracą na polu smartfonów (zakaz dotyczy m.in. Google'a czy brytyjskiego ARM).

Zhengfei zapowiedział spadek o 40% globalnej sprzedaży urządzeń Huawei, ale cała firma szykuje się do spadku nawet o 60%, co powodowałoby gigantyczne problemy. By pokazać ogrom kwoty, wspomnę, że w zeszłym roku Huawei zarobiło ponad 104 miliardy dolarów, a w tym roku planowano ponad 135 miliardów zarobku.

Źródło: https://venturebeat.com/2019/06/17/huawei-ceo-says-u-s-ban-hit-harder-than-expected-warns-of-100-billion-revenue-dip/

Tagi: Huawei

Nie przegap