Tytus Stobiński Tytus Stobiński 06.06.2019 12:51
Wilhelm Franke
2172V

EA przez nową skórkę do Battlefield V strzela sobie w stopę. Firma myli członka ruchu oporu z nazistą

Moloch, jaki jest EA nie od dziś znane jest z polityki wszechobecnego zwiększania zysków na każdym kroku. Czasami jednak sprawa ta zahacza o tematy, przy których należałoby zachować wyjątkową ostrożność.

W sieci pojawiła się krótka zajawka nowej, dodatkowej skórki dla gracza w trybie wieloosobowym do wydanego w listopadzie Battlefield V. Model skórki był wzorowany na mundurze wysoko postawionego, nazistowskiego oficera, i początkowo nosiła nazwę "Wilhelm Franke". Jak szybko zostało odkryte, ów Wilhelm Franke był realną postacią z czasów II Wojny Światowej, lecz - należał do ruchu oporu działającego w Niemczech. Co więcej w 1944 roku został on aresztowany przez oddziały Gestapo.

Oto, opis jaki widnieje na oficjalnej stronie:

To bezwzględny żołnierz, którego zachowanie wzbudza szacunek wśród sojuszników, nawet jeśli muszą zachować bezpieczną odległość. Odważny, bezlitosny, pierwszy do działania. Franke każdą misję chce wykonać idealnie

Nowe mapy dla Battlefield V

Na opublikowanej przez EA zajawce, widać jak postać Franke celuje z broni i stoi nad konającym alianckim żołnierzem, dopóki ten nie wykrwawi się na śmierć. 


Gdy firma zdała sobie sprawę z faux pas, jakie popełniła, wydała również krótkie oświadczenie:

Uświadomiliśmy sobie, że jedna z naszych elit nosi imię faktycznego członka ruchu oporu w Niemczech z czasów II Wojny Światowej. Chcemy przeprosić, ponieważ zapewniamy, że nie oznacza to braku szacunku wobec jego postaci. Jesteśmy obecnie w trakcie zmiany nazwy postaci. 

Na koniec, dodając:

Wspomniana przez nas Elita, Wilhelm Franke, której nazwę zmieniamy, nie jest nazistą lecz niemieckim żołnierzem podobym całej reszcie, jaką możecie znaleźć w naszej grze. W Battlefield 5 nie wydajemy żadnych politycznych oświadczeń mających związek z prawdziwymi wydarzeniami z czasów II Wojny Światowej. W grze również nie ma swastyki.

Więcej o Battlefield V:

Nowa mapa do najnowszej części serii Battlefield
Burza ognia w Battlefield V ponownie bez duetów

Tagi: Battlefield V DICE Electronic Arts

Nie przegap