Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 23.05.2019 18:36
PlayStation 5 a streaming
2797V

"Konsolowy rynek jest niszą". Prezes Sony sugeruje dominację streamingu w przyszłości

W trakcie ostatniego spotkania prezesa Sony Interactive Entertainment z przedstawicielami mediów padło kilka ciekawych stwierdzeń, o których pisaliśmy już wcześniej. Jedna z wypowiedzi Jima Ryana jest jednak szczególnie ciekawa.

Jim Ryan powiedział w trakcie sesji pytań i odpowiedzi na ostatnim spotkaniu z inwestorami, że rynek konsolowy jest "niszowy". Zapewne prezesowi Sony Interactive Entertainment chodziło o mniejszą skalę tego segmentu w porównaniu z rynkiem smartfonowym, gdzie potencjalnym graczem jest praktycznie każdy posiadacz telefonu. W przypadku konsol oczywiście dostęp do gier jest w pewien sposób ograniczony, bo najpierw trzeba nabyć hardware przeznaczony wyłącznie do tego celu.

Prezes Sony wypowiada się o konsolowym rynku

Sony zapowiada rozwój i kupowanie zespołów deweloperskich

"Zapewniamy klientom takie doświadczenia i chcemy kłaść na nie nacisk również w przyszłości. Jeśli popatrzeć na cały przemysł gier, to rynek konsolowy nie jest głównym rynkiem - można go nazwać niszą. Ale dla graczy hardkorowych, immersyjne przeżycia to coś niezwykle cennego i coś, co chcemy im zapewniać. Więc w tym sensie aktualnie konsole są czymś bardzo ważnym. Z drugiej jednak strony technologia się rozwinie. Tak jak mówiłem już wcześniej Remote Play i PlayStation Now, czyli usługi streamingowe, będą rozwijane równolegle. To jest coś, w co się angażujemy w tym momencie" - powiedział prezes Sony.

Wiadomo na pewno, że Sony tworzy PlayStation 5 i szykuje się powoli do ujawnienia swoich planów (prawdopodobnie japońską firmę uprzedzi Microsoft na E3 2019, ujawniając w Los Angeles następcę Xbox One). Jak widać jednak dla prezesa korporacji kluczowym elementem jest również rozwijanie usług streamingowych. Prawdopodobnie dalekosiężnym celem Sony jest kompletna rezygnacja z dedykowanego grom hardware'u, gdy streamowanie gameplayu osiągnie naprawdę wysoki poziom.

PlayStation 4 Remote Play korzysta obecnie już ok. 5,6 mln osób.  Z kolei z PS Now korzysta wg danych Sony 70% posiadaczy PS4. Niestety oferty PlayStation Now nadal brakuje w Polsce.

Warto też sprawdzić krótkie czasy wczytywania, które ma zapewnić PS5 nośnik SSD.

Źródło: https://www.gamasutra.com/view/news/343267/Sony_CEO_Consoles_a_niche_market_within_the_games_industry.php

Tagi: PlayStation 5 PlayStation Now ps5 sony