Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 01.02.2019 11:49
Wsteczna Kompatybilność PlayStation 5  PS5
6186V

PlayStation 5 musi posiadać Wsteczną Kompatybilność. Digital Foundry jest pewne, a Sony patentuje

PlayStation 4 nie posiada Wstecznej Kompatybilności, ale sytuacja ma zmienić się na kolejnej generacji. Zdaniem specjalisty z Digital Foundry, Sony na pewno zadba o tę funkcję. To bezwzględny pewniak.

Microsoft zebrał sporo pochwał za wprowadzenie Wstecznej Kompatybilności na Xboksie One. Usługa jest wciąż rozbudowywana i wiele na to wskazuje, że Amerykanie rozszerzą propozycję na kolejną generację pozwalając tym samym cieszyć się graczom ze starszych tytułów na najnowszym sprzęcie.

PlayStation 4 zbliża się do 100 mln. Kapitalne wyniki urządzenia

Sony nie zagwarantowało takich przyjemności na PlayStation 4, ale już PlayStation 5 ma skorzystać z gier z ósmej generacji. John Linneman z Digital Foundry jest przekonany, że firma zadba o tę funkcję, ponieważ sporo zmieniło się od 2013 roku i teraz Wsteczna Kompatybilność jest atutem:

„Większość ich konsol jest kompatybilna wstecznie, a rynek zmienił się od 2013 roku. To było niemożliwe na ostatniej generacji. Teraz będzie to proste do wdrożenia.”

Mężczyzna podkreśla, że kluczem do sukcesu PlayStation 4 była cena i w tym wypadku Sony musiało zrezygnować ze Wstecznej Kompatybilności, ponieważ odpowiednie podzespoły były w tamtym czasie wyjątkowo drogie. Już w przypadku PlayStation 3 zdecydowano się na usunięcie funkcji – jak wiadomo tylko pierwsze modele posiadały możliwość rozgrywki w pozycje z PlayStation 2.

Warto podkreślić, że PlayStation 4 jest pierwszą domową konsolą Sony (nie licząc oczywiście pierwszego modelu!:), która nie posiada Wstecznej Kompatybilności. W tym wypadku firma nie może zapewnić oczekiwanej funkcji, ponieważ PS4 nie posiada odpowiedniego sprzętu do emulacji. Na potwierdzenie tych rewelacji musimy oczywiście zaczekać, ale warto zwrócić uwagę na jedno – Microsoft zapewni Wsteczną Kompatybilność, więc Sony nie może kolejny raz tłumaczyć się, że ta opcja nie jest nikomu potrzebna.

W Sieci pojawiła się również spora ciekawostka z Japońskiego Urzędu Patentowego - Sony zarejestrowało patent w celu ochrony nowej technologii, która pozwala określić urządzeniom, czy włączona produkcja jest "starszą aplikacją". W żargonie technologicznym tymi słowami określa się programy, które zostały zaprojektowane z myślą o poprzedniej generacji. Warto podkreślić, że propozycja pozwala na "uruchomienie starszych programów na nowych urządzeniach Sony".

Nie możemy zapomnieć, że Sony zaprasza do testowania nowego firmware PlayStation 4, a nadal możemy skorzystać z PlayStation Humble Bundle (9 gier za 56 zł).

Źródło: https://wccftech.com/playstation-5-bc-certainty/

Tagi: PlayStation 5 Polyphony Digital ps5 sony wsteczna kompatybilność

Nie przegap