Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 31.01.2019 09:48
Microsoft bardzo dobre wyniki 2018 i dział gier chmura
1497V

Microsoft ze świetnymi wynikami. Najlepszy kwartał działu gier w historii

Microsoft opublikował raport finansowy, który potwierdza dobre rezultaty wygenerowane przez dział gier. Firma ponownie zarobiła sporo dzięki chmurze oraz sprzedaży sprzętu marki Surface. Niestety, wciąż nie otrzymaliśmy kluczowej liczby Xboksa One.

Amerykańska korporacja przedstawiła wyniki finansowe za ostatni kwartał (do 31 grudnia 2018 roku) i przychody całej korporacji wyniosły 32,5 mld dolarów (+12%), przychody operacyjne to 10,3 mld dolarów (+18%), zysk netto wyniósł 8,4 mld dolarów GAAP i 8,6 mld dolarów bez GAAP. To był kolejny, naprawdę dobry czas dla Microsoftu.

Microsoft na GDC z serią ważnych wystąpień. Prezentacja Project xCloud i ray tracing

Inwestycja w chmurę ma sens i potwierdzeniem tego są wyniki Microsoftu. Amerykanie odnotowali 9,4 mld dolarów przychodów dzięki Microsoft Azure i jest to aż 76% wzrost wyników względem ubiegłego roku. To bez wątpienia kluczowy segment dla firmy, która na między innymi chmurze chce oprzeć kolejną generację konsol.

W październiku ubiegłego roku na rynku pojawił się Surface Pro 6, Surface Laptop 2 oraz Surface Headphones i to pewnie z tego powodu Microsoft odnotował 39% wzrost wyników w segmencie Surface'a – w ostatnim miesiącu był to jeden z najlepszych działów.

Dobrze poradziły sobie również gry – Xbox wygenerował 8% wzrost przychodów w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Świetnie radzą sobie produkcje oraz usługi (+31%), a zdaniem Amerykanów sukces był w tym wypadku możliwy dzięki Xbox Game Pass, Fortnite oraz Minecraftowi. Należy zaznaczyć, że dywizja zajmująca się grami osiągnęła pod względem przychodów najlepszy kwartał w swojej historii.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w ostatnich miesiącach Microsoft nie wrzucił na rynek wielu ekskluzywnych tytułów, jednak jak widać Xbox Game Pass odnosi sukces za sukcesem. Niestety, wciąż nie poznaliśmy ostatecznych wyników sprzedaży Xboksa One.

Fantastyczne wyniki Xbox Game Pass sprawiają, że Microsoft wciąż zamierza inwestować w gry – to właśnie z tego powodu firma chce zaoferować ekskluzywne hity z Azji. Konkretne informacje dotyczące usługi poznamy już w przyszłym tygodniu.

Źródło: https://wccftech.com/microsoft-q2-2019-earnings-report/

Tagi: azure Microsoft microsoft azure surface xbox one