Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 11.01.2019 11:03
Pracownicy Huawei oskarżeni o szpiegowanie. Aresztowanie dyrektora sprzedaży w Polsce
4458V

Pracownicy Huawei oskarżeni o szpiegowanie. Aresztowanie dyrektora sprzedaży w Polsce

W grudniu donosiliśmy o ostrzeżeniach czeskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informatycznego, które stwierdziło, że urządzenia i oprogramowanie oferowane przez Huawei mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Tym razem w tej kontrowersyjnej sprawie pojawił się polski wątek.

Od pewnego czasu pojawiają się hipotezy, że Huawei uczestniczy w działalności szpiegowskiej Chińśkiej Republiki Ludowej. Ostrzeżenia w tym kontekście wydali w grudniu Czesi, a teraz w sprawie pojawił się polski wątek. Okazuje się, że aresztowano na polecenie Prokuraty Krajowej w naszym kraju Weijinga W., dyrektora sprzedaży w Huawei Polska i Piotra D., byłego wysokiej rangi oficera ABW, związanego z polskim oddziałem Huawei.

Mężczyznom postawiono zarzuty współpracy z chińskimi służbami specjalnymi (zarzuty z art. 130 ust. 1 dotyczącego szpiegostwa przeciwko RP). Weijing W. i Piotr D. pozostaną w areszcie przez najbliższe trzy miesiące. Wg ustaleń dziennikarzy TVP Info zatrzymani nie przyznają się do winy.

To nie koniec działań polskich służb w kontekście Huawei. Funkcjonariusze ABW przeszukali polskie biura Huawei, Orange Polska oraz siedzibę Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zabezpieczono tam liczne dokumenty i dane na sprzęcie elektronicznym.

Huawei ma ostatnio same problemy. W grudniu wiceprezes kanadyjskiego oddziału Huawei została aresztowana, a władze USA i Australii wyłączyły Huawei z prac nad siecią 5G. Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Czechy wyłączyły natomiast chińską korporację z udziału w zamówieniach publicznych.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/abw-aresztowanie-dwoch-pracownikow-huawei-orange-polska-i-uke-sa-podejrzani-o-szpiegostwo

Tagi: