Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 18.12.2018 08:00
Huawei i ZTE mają stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Czesi ostrzegają
1863V

Huawei i ZTE mają stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Czesi ostrzegają

Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) opublikował specjalną wiadomość, w której podkreślił, że urządzenia i oprogramowanie od Huawei Technologies Co., Ltd oraz ZTE Corporation mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Kolejny kraj obawia się o wyciek ważnych danych. W grudniu Japończycy zrezygnowali z zamówień publicznych od Huawei i ZTE z obawy o bezpieczeństwo informatyczne, a wcześniej agencje rządowe ze Stanów Zjednoczonych zrezygnowały z urządzeń Huawei. Natomiast Australia oraz Nowa Zelandia wykluczyły producenta z budowy sieci 5G, a brytyjska sieć BT postanowiła usunąć sprzęt korporacji z części istniejących sieci 3G i 4G, a jednocześnie nie zamierza wykorzystywać ich w infrastrukturze 5G.

Huawei Nova 4 oficjalnie. Potężne aparaty i brak wcięcia w ekranie

Teraz do sytuacji na świecie odnieśli się Czesi. W specjalnym oświadczeniu zaznaczono, że Chińskiej Republice Ludowej jest prawo, według którego prywatne firmy działające w Chinach muszą współpracować ze służbami wywiadowczymi:

"Do wydania ostrzeżenia przyczyniła się nasza wiedza, w tym działanie naszych partnerów i ustalenia sojuszników w dziedzinie bezpieczeństwa. Głównym problemem jest prawne i polityczne środowisko w Chińskiej Republice Ludowej, w którym działają przede wszystkim wyżej wymienione firmy. Chińskie prawo wymaga m.in. współpracy firm prywatnych umiejscowionych w Chinach ze służbami wywiadowczymi, dlatego wprowadzenie ich do kluczowych systemów państwowych może stanowić zagrożenie."

Sytuacja nie jest oczywiście bezpodstawna. Czesi informowali o tym, że na terenie tego kraju Chiny prowadzą aktywne działania wywiadowcze – czeskie służby bezpieczeństwa w swoim rocznym raporcie informowały o takich działaniach.

Jest to naprawdę interesująca sytuacja, która może w znaczący sposób wpłynąć między innymi na postrzeganie marki Huawei na Starym Kontynencie.

Źródło: https://nukib.cz/en/info/events/2682-software-and-hardware-of-huawei-and-zte-is-a-security-threat/

Tagi: czechy huawei wyciek danych zte