Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 23.12.2018 12:02
CD Projekt przegrał w sądzie walkę o odszkodowanie ze strony Skarbu Państwa
16032V

CD Projekt przegrał w sądzie walkę o odszkodowanie ze strony Skarbu Państwa

CD Projekt Red jest prawowitym następcą jednej z pierwszych firm komputerowych w naszym kraju, jaką był Optimus S.A., która to poniosła wielkie szkody w wyniku działań władz państwowych.

Jak donosi portal Business Insider Polska, CD Projekt przegrał w Sądzie Apelacyjnym sprawę o odzyskanie ponad 35 milionów złotych odszkodowania, jakich firma domagała się jako następca nieistniejącego już Optimus S.A.

Niezaznajomionym z tematem czytelnikom warto przypomnieć, że Optimus S.A. powstało w 1988 roku i już w 1994 roku wkroczyło na parkiet polskiej giełdy. Jej założyciel Roman Kluska wbił się dzięki sukcesom Optimusa na listę najbogatszych Polaków z majątkiem wartym aż 400 mln złotych.

W 2001 roku dokonano głośnego zatrzymania biznesmena i niesłusznie oskarżono go o wyłudzenie aż 30 milionów złotych z podatku VAT za sprzedaż komputerów oraz oprogramowania, jakie tworzyła jego spółka, z której to swoją drogą sam odszedł przed całą tą aferą.

W 2003 roku uchylono zarzuty i oddano panu Klusce 5 tysięcy złotych z tytułu odszkodowania, lecz wojna skorumpowanych środowisk z Optimusem trwała nadal. W wyniku walki z fiskusem spółka niemalże upadła i musiała ratować się połączeniem z CDP Investment. Tak oto Redzi stali się prawnym następcą firmy i walczyli w sądzie o odszkodowanie ze strony Skarbu Państwa, które doprowadziło do takiej sytuacji.

W 2014 roku przyznano Redom 1,09 mln złotych odszkodowania, lecz spółka nie ustępowała i domagała się kolejnego odszkodowania w wysokości ponad 35 milionów złotych, o które walczył jeszcze sam Optimus, który poniósł 27 mln złotych strat przez fiskusa i zapłacił aż 8 mln złotych za postępowanie skarbowe. Teraz Sąd Apelacyjny odrzucił ostatni wiosek CDP Red.

Poniżej znajdziecie oświadczenie CD Projektu związane z tą decyzją

Jak wynika z ogłoszonego ustnie uzasadnienia wyroku, Sąd Apelacyjny uznał, że Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za szkodę poniesioną przez Optimus SA, ponieważ spółka ta nie była adresatem decyzji podatkowych ani nie była następcą podatkowym spółki, do której decyzje były skierowane. Okoliczność, że Optimus SA uczestniczyła jako spółka przejmująca w podziale spółki, do której decyzje były adresowane oraz ponosiła ekonomiczny ciężar bezprawnych decyzji związanych z wydzieloną działalnością, zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie ma dla odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa znaczenia.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/cd-projekt-sprawa-optimusa-odszkodowanie-sad-oddalil-pozew/y4ll6xl?fbclid=IwAR3gC8xwwMAJmsyovdIwMvE3rVC815Im7PxLQBzXplBiAQ6g343QGnF_YrQ

Tagi: CD Projekt RED optimus sa sąd