Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.11.2018 13:55
PlayStation Classic oceniony. Nostalgia zapakowana w mały sprzęt
3611V

PlayStation Classic korzysta z ogólnodostępnego emulatora PCSX

Poznaliśmy pierwsze, pozytywne opinie dotyczące PlayStation Classic. Mała konsola Sony zbiera pochwały, jednak w Sieci pojawiła się spora ciekawostka. Sony nie przygotowało własnego emulatora, a po prostu korzysta ze znanego PCSX.

Jeśli próbowaliście włączyć hity z PlayStation na PC, to pewnie korzystaliście z PCSX. Jest to darmowy emulator działający na zasadach open-source, więc każdy może z niego skorzystać. Nawet Sony.

PlayStation Classic. Sprawdzamy piękną retrokonsolkę Sony

PlayStation Classic nie oferuje specjalnych trybów, czy też nie pozwala zmieniać rozdzielczości, ponieważ tych elementów nie przygotowali autorzy PCSX. Sony zdecydowało się wykorzystać znany emulator, który jest ogólnodostępny.

Sytuację ujawnił Frank Cifaldi – założyciel Video Game History Foundation – który zaznaczył, że jest to wyłącznie potwierdzenie jednego - „amatorski” emulator może być tak samo ważny jak ten oficjalny... A zdaniem mężczyzny zwykle jest nawet lepszy.

Cifaldi wspomniał nawet sytuację, gdy 19 lat temu Sony bezskutecznie walczyło z twórcami emulatora do PlayStation – firma nie potrafiła poradzić sobie z deweloperami, więc po przegranej zdecydowano się kupić emulator, a następnie go anulować... A teraz Japończycy wykorzystują podobną (bezpłatną) propozycję do swojej najnowszej konsoli.

Fani dostrzegają tutaj pewną hipokryzję – w końcu korporacja walczy z piractwem i emulacją gier, a później sięga po bezpłatny emulator. Sony w tej sytuacji po prostu wykorzystało dostępny PCSX, wrzuciło go do małej obudowy, załadowało 20 gier i dodało do wszystkiego małe menu.

Źródło: https://www.dsogaming.com/news/playstation-classic-is-using-the-open-source-pcsx-emulator-in-order-to-play-its-games/

Tagi: playstation playstation classic Sony

Nie przegap