Patryk Dzięglewicz Patryk Dzięglewicz 02.04.2016 08:00
Japońska Przystań #17 - tygodnik o grach z KKW
646V

Japońska Przystań #17 - tygodnik o grach z KKW

Przełom marca i kwietnia był wprawdzie niszowy jeśli chodzi o tematykę newsów, ale to nie znaczy że mało ciekawy. Poznaliśmy datę zachodniej premiery Star Ocean 5: Integrity and Faithlessness (PS4), pojawiły się dalsze informacje o Ys VIII: Lacrimosa of Dana (PS4), a z okazji zachodniego debiutu Nights of Azure (PS4) dostaliśmy zachęcający do zakupu zwiastun. Natomiast dla oczekujących na City Shrouded in Shadow (PS4) są kolejne wieści w tym temacie. Miłej, wiosennej lektury.

01. Pierwsze spoty reklamowe z Utawarerumono: The Two Hakuoros (PS4)

Wydany kilka miesięcy temu w Japonii miks visual noweli oraz strategicznego jRPG - Utawarerumono: False Mask (PS4) odniósł spory sukces wydawniczy. Akcja gry toczy się w świecie zamieszkiwanym przez hybrydy zwierzo-ludzkie, więc ślicznych panienek z uszkami i ogonkami tam nie brakuje. Tytuł był drugą odsłoną, wznowionej po wielu latach serii.

Aquaplus już w zeszłym roku, zapowiedział ostatnią część trylogii - Utawarerumono: The Two Hakuoros (PS4), domykającą pewne wątki z części pierwszej wydanej ponad dekadę. Teraz deweloper podał pełną datę premiery, do której dojdzie 21 września br. na PlayStation 4, PS3 i PS Vitę. Cena dla wszystkich platform ma być taka sama tj. 7344 jen (~250 zł). Wydawca opublikował również dwa spoty reklamowe. Pierwszy to typowa zapowiedź gry, że będzie, na drugim za to widzimy mapę oraz cytat "Oto przeznaczenie dwóch krajów: Yamato i Tusukuru. Jaką prawdę skrywają maski?" Trzeci prezentuje nam pierwszą animację.

 

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/utawarerumono-two-hakuoros-teaser-website-opened-first-two-tv-spots


02. Rebelianci z układu planetarnego Chronos na przedpremierowych obrazkach z  Star Ocean 5: Integrity and Faithlessness (PS4). Data amerykańskiej premiery

Japońska najnowsza odsłona serii gwiezdnych jRPG-ów - Star Ocean 5: Integrity and Faithlessness (PS4) od Tri-Ace już w sklepach, wcześniej jednak Square Enix opublikowało garść ostatnich zdjęć z gry. Zobaczymy na nich trójkę ważnych person z systemu gwiezdnego Chronos o wysokim stopniu rozwoju technicznego, wciąż opierającego się dominacji Federacji Pangalaktycznej.

 • Alma - lat 38. Generał Chronosa, który jest przeciwnikiem również dla Fidela i jego drużyny. Wszelkie problemy rozwiązuje przy pomocy siły. Z sobie znanych powodów próbuje schwytać Relię.
 • Aaron - lat 46. Podwładny Generała Almy i kapitan krążownika Chronos. Również ściga drużynę Fidela, by wykonać jakąś misję. Wyrażą się sarkastycznie z obłudną uprzejmością.
 • Taurus - lat 45. Mężczyzna prowadzący na własną rękę badania naukowe. Posiada wsparcie Generała Almy. Jest bez serca i często przeprowadza eksperymenty na żywych istotach.

Wspomniane obrazki można obejrzeć TUTAJ.  Japonia tytuł w wersji na PlayStation 4 otrzymała 31 marca, chętni zagrać na PS3 muszą poczekać do 28 kwietnia. Zachód otrzyma jedynie edycję PS4, ale już tego lata. Być może stanie się to szybciej niż myślimy, bowiem sklep Square Enix Online Store podał w swojej ofercie datę amerykańskiej premiery - 28 czerwca.  Famitsu oceniło tytuł na mocne 34/40 (dwie dziewiątki, dwie ósemki).

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/star-ocean-5-details-screenshots-general-alma-aaron-taurus


03. NIS ujawniło swoją nową przygodówkę w klimatach retro

NIS podobnie jak inni deweloperzy polubili chyba piksele, bo szykuje nam kolejną grę w tym stylu. Tym razem jest to przygodówka World’s Longest 5 Minutes (PS Vita) dla konsolki PS Vita. Tytuł powstaje we współpracy z twórcą smartfonowych aplikacji - Syupro-DX. Japońską datę premiery gry ustalono na 28 lipca br. w cenie 3980 jen (~135 zł).

Magazyn Famitsu opublikował pierwszy obrazek z gry przedstawiający Króla Demonów oraz herosa z nim walczącego. Według opisu nasz wojak traci po kolei swoje doświadczenie, umiejętności oraz magię, a ostatecznie zapomina nawet dla jakiej sprawy walczy. 

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/worlds-longest-5-minutes-syupro-dx-developed-adventure-game


04. Tajemniczy list w Root Letter (PS4) otworzymy wraz z końcem wiosny. Najpierw jednak w Japonii

Root Letter (PS4) to pierwszy, przygodowy tytuł z serii Kadokawa Game Mystery opartej na japońskiej kulturze i historii. W tym samym czasie premiera planowana jest także na Zachodzie. Produkcja zawierać ma również elementy symulacji i w założeniach będzie ludzkim dramatem, rozgrywającym się w prefekturze Shimane. Zadanie gracza to rozwikłać tajemnicę zniknięcia dziewczyny o imieniu Aya Fumino. Nim zaginęła pozostawiła jednak list, który trafił do naszych rąk po 15 latach. Za projekty postaci odpowiada Mino Taro (Love Plus).

Platformami docelowymi mają być PlayStation 4 i PS Vita, a sam tytuł miał mieć światową jeszcze obecnej wiosny. Niestety gra najpierw zadebiutuje jednak w Japonii 16 czerwca br. w cenie 4800 jen (~160 zł). Pojawi się również edycja limitowana - Premium Box zawierająca specjalne pudełko z wizerunkiem Ayi, a także krążek CD z muzyką oraz album. Cena - 7800 jen (~260 zł).

PS. Pojawił się drugi zwiastun gry oraz nowe obrazki z bohaterami i bohaterkami opowieści. Do obejrzenia TUTAJ. Poniżej również oficjalne pudełko gry dla PS4. 

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/root-letter-launches-june-16-japan


05. Drugie demo i nowa postać dla chodzonej bijatyki Uppers (PS Vita)

Uppers (PS Vita) to chodzona bijatyka od Marvelous, której producentem jest Kenichiro Takaki (Senran Kagura), gdzie ogólnie rzecz biorąc śmigamy po mieście szukając okazji do bitki i popisów przed dziewczynami. Pojawią się tam m.in takie postacie jak: Ranma Kamashiro, Michiru Sakurai, Tenmei Sanada, Hagi Shiraishi, Seiya Koyanagi, Junya Koyanagi, Liu Wuchang, Shion Ukyo, Max Guren Heart.

Niestety kwietniowy termin premiery nie zostanie dotrzymany i gra pojawi się w Japonii dopiero 14 lipca br. W zamian gra otrzymała właśnie drugie, demo. Waży 385 MB i kosztuje 500 jen. Kto je pobierze, dostanie zniżkę na pełną wersję gry. Ponadto ujawniono też, iż pierwsze egzemplarze gry zawierać będą kod na dodatkową postać - Daidoji z serii Senran Kagura. Poniżej jej zwiastun. Tytuł ma kosztować 4980 jen (~170 zł).

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/uppers-adds-senran-kagura-daidoji-second-demo-launches-march-31-japan


06. Kolejni bohaterowie w Ys VIII: Lacrimosa of Dana (PS4) ujawnieni. Oficjalna okładka gry 

Ys VIII: Lacrimosa of Dana (PS4) to kolejna odsłona znanej i wieloletniej serii jRPG-ów akcji, którą zapowiedziana jeszcze podczas targów TGS 2014. Akcja gry będzie toczyła się na wyspie "Sirens Island", w archipelagu South Gria, na Morzu Goethe'go. Otrzymamy własną kryjówkę "Driftng Village", którą można rozwijać poprzez ratowanie kolejnych rozbitków. Z czasem przyjdzie potrzeba jej obrony, którą niekoniecznie  musi prowadzić Adol. Głównego bohatera wciąż prześladuje sen z tajemniczą, niebieskowłosą dziewczyną - Daną, której losami również pokierujemy.

Magazyn Dengeki przedstawił sylwetki kolejnych trzech postaci.

 • Dogi - lat 26. Długoletni towarzysz Adola w jego poprzednich przygodach. Zaginął podczas katastrofy okrętu. Jego broń nie została jeszcze przedstawiona.
 • Barbaros - lat 46. Zażywny, szarmancki dżentelmen. Kapitan zatopionego statku - Lombardii. Pełni także rolę lidera rozbitków.
 • Little Paro - samiec papugi. Znaleziony przez Barbarosa na wyspie. Po nauczeniu się ludzkiego języka pełni rolę posłańca. 

Ponadto dowiadujemy się również, iż:

 • Gra będzie miała największą zawartość w historii całej serii.
 • Na PS Vitę zdecydowano się ponieważ, to na tej platformie gra najwięcej wielbicieli Falcomu. Pracę nad wersją PlayStation 4 podjęto z myślą o zachodnim wydaniu.
 • Dana, druga protagonistka w grze, przeważnie zbiera swoje wspomnienia, ale i w jej przypadku nie zabraknie elementów akcji.
 • Podtytuł można również tłumaczyć jako "Dzień Łez" i termin ten pełni ważną rolę w grze.
 • Ponieważ tytułowa wyspa się praktycznie bezludna, każdy bohater poboczny został dokładnie przedstawiony i posiada własną historię.
 • Broń można modyfikować również poza sklepem, a wszystkie przedmioty wymienić na inne zamiast normalnego płacenia.
 • Będą sytuację, gdy potwory zaatakują wioskę. Wtedy będziemy jej bronić jak w grach tower-defense. Przegrana oznacza koniec zabawy.
 • Sterowanie w grze będzie można zmienić według własnego uznania.
 • Planowane są DLC, również te darmowe zawierające dodatkowe kostiumy i akcesoria.

Tytuł pojawi się w Japonii na PS Vicie 21 lipca br. Oficjalną okładkę można obejrzeć poniżej. Posiadacze PlayStation 4 otrzymają go dopiero w 2017 roku. Pierwsze egzemplarze gry zawierać będą krążek CD z muzyką. Pojawi się również Edycja Limitowana zawierająca dodatkowe kostiumy dla Adola, starożytną księgę  - Adol's Manuscript oraz metalową płytkę z motywem YS. Nowe obrazki można obejrzeć TUTAJ.

 

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/ys-viii-introduces-dogi-barbaros-little-paro

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/ys-viii-ps-vita-japanese-box-art


07. Gotyckie Nights of Azure (PS4) już w Europie. Nowe wideo z okazji premiery

Nights of Azure (PS4) to anglojęzyczna wersja japońskiego, gotyckiego tytułu Yoru no Nai Kuni, którego premiera miała miejsce pod koniec zeszłego roku. Gra stosunkowo szybko jak na jRPG-a trafiła na zachód, bowiem od początku kwietnia jest już dostępna na naszym rynku. Platformą docelową, w chwili obecnej, jest tylko PlayStation 4.

Akcja gry toczy się w wyspiarskim królestwie Rushwal, gdzie ludzie nie mogą wychodzić z domów po z mroku, z uwagi na demony. Są jednak odważni rycerze zwani Curia, będący w stanie przeciwstawić się zagrożeniu. Protagonistką jest Arnice, która podczas walki korzysta z pięciu rodzajów oręża. Ponadto przywołuje istoty nazywane Servanami, by pomagały jej boju. Towarzyszy jej druga dziewczyna - Lilysse, która jako tzw. Święta ma zostać złożona w ofierze, by uchronić świat przed Panem Nocy. Relacje pomiędzy obiema bohaterkami są ważną częścią fabuły.

Z okazji premiery Koei Tecmo opublikowało klimatyczny zwiastun zachęcający do zakupu gry. Do obejrzenia poniżej.

źródło newsa:  http://www.siliconera.com/2016/03/29/nights-azure-gets-new-launch-trailer-go-release/


08. Ujawniono główną bohaterkę gry City Shrouded in Shadow (PS4). Ponadto nowe obrazki

City Shrouded in Shadow (PS4) to przygodowo-zręcznościowy tytuł od Bandai Namco i studia Granzella. O grze wspomniano już podczas minowych targów TGS 2015, a według zapowiedzi trafi na PlayStation 4 i PS Vitę.

Akcja gry ma miejsce w mieście jakich wiele, pogrążonym w codziennym zgiełku. Nagle pojawia się zagrożenie, którego nikt nie rozumie. Protagonistami są zwykli, niczym się nie wyróżniający obywatele. Wraz z innymi musi stawić czoła gigantycznemu cieniowi niszczącemu i pochłaniającemu kolejne dzielnice miasta. Tylko jak stawić czoła niebezpieczeństwu nie posiadając żadnych specjalnych umiejętności? Do wyboru będzie dwoje bohaterów: Ken Misaki i Miharu Matsuhara. Celem gry jest ucieczka z niszczonego właśnie miasta. Gracz po drodze będzie spotykał innych ludzi, z którymi może wchodzić w różnorakie relacje. Część z nich bywa skłonna z takich czy innym względów nam pomóc, ale niektórzy czyhają też na nasze życie. 

Twórcy ujawnili właśnie główną bohaterkę gry, o którą będą musieli dbać protagoniści. Jest nią młoda kobieta  - Yuki Kano, którą spotykamy w miejskim parku podczas ataki wielkiego cienia. Podobnie jak jej opiekunowie chce przetrwać. Chociaż jest nieco bojaźliwa, wierzy w ich pomoc. Ponadto jest beztroska, przyjacielska i nie zostawia nikogo w potrzebie. Można zobaczyć ją na najnowszych oficjalnych OBRAZKACH, podobnie jak Godzillę i kilka innych sylwetek gigantów.

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/03/city-shrouded-shadow-details-king-monsters-heroine


Tagi: gry z japonii japonia Japońska Przystań jrpg

Przejdź do strony