Tactics Ogre Reborn

Tactics Ogre Reborn

9,0
6 oceny

Ocena wg platformy:

PS5 9.0
NS 9.0
PC -
PS4 9.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strategiczna
Premiery
Świat:
11.11.2022
Europa:
11.11.2022
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strategiczna
Premiery
Świat:
11.11.2022
Europa:
11.11.2022

Recenzja redakcji

Tactics Ogre: Reborn
Wojtek Gruszczyk

Wojciech Gruszczyk

8.5
Tactics Ogre: Reborn – recenzja gry. Do trzech razy sztuka
PS5 NS PC PS4

Tactics Ogre Reborn - opis gry

Tactics Ogre Reborn to strategia turowa wyprodukowana i wydana przez Square Enix. Tytuł ukazał się na PC oraz konsolach PS4, PS5 i Switch. Jest on remasterem Tactics Ogre: Let Us Cling Together z PSP (ta wersja była z kolei remakem gry ze SNES-a).

Fabuła - Tactics Ogre Reborn

Dalsza część tekstu pod wideo

Tactics Ogre Reborn rozgrywa się w Valerii, regionie wielokrotnie wstrząsanym przez konflikty etniczne. W przeszłości kres trwającą 80 lat wojnie położył król Dorgalua, zapewniając swojemu państwu okres dobrobytu. Niestety, po tragicznej śmierci członków jego rodziny Dorgalua nie ma następców, a do walki o władzę szykują się przywódcy trzech stronnictw, co owocuje między innymi pogromami ludności. Głównym bohaterem historii jest 18-letni Denam Pavel, ofiara tych wydarzeń, który z czasem tworzy armię wyzwoleńczą mającą zakończyć rozlew krwi. 

Rozgrywka - Tactics Ogre Reborn

SNES-owa, pierwsza wersja Tactics Ogre jest protoplastą Final Fantasy Tactics, w związku z czym rozgrywka bardzo przypomina ten późniejszy i bardziej znany tytuł. W bitwach po jednej stronie bierze udział maksymalnie dwanaście ‘jednostek’ (mogą to być ludzie różnych profesji, ale i potwory); rozgrywają się one na polach przywodzących na myśl szachownicę. Kontrolę nad podopiecznym przejmujemy, gdy rozpoczyna się ich tura. Gdy polegną trzykrotnie, tracimy ich na zawsze. Jednym z patentów odróżniających LUCT od FFT są karty tarota, które czasem pozostawiają po sobie pokonani. Mogą one posłużyć np. do podbicia statystyk.

W swoim czasie Tactics Ogre wsławiło się nieliniowym stylem prowadzenia narracji. Gracz kilkukrotnie zmuszony jest podjąć rzutujące na kolejne wydarzenia decyzje, co odbija się również na zakończeniu. Co ciekawe, kategorie pod jakie się one podczepiają (Law/Neutral/Chaos) bywają przewrotne. Można popełnić czyn moralnie zdrożny, jednak wówczas wykażemy się lojalnością, więc zachowamy porządek (Law). 

Tactics Ogre Reborn oferuje wszystkie nowości zaimplementowane w remake’u z PSP: nowe postacie, scenki, zmiany w systemie walki itd.

Nowości - Tactics Ogre Reborn

Nowością w edycji Reborn jest uwspółcześniona oprawa audiowizualna, ulepszona sztuczna inteligencja, zmodyfikowany system rozwoju (poziom doświadczenia nie jest już dzielony przez wszystkie jednostki reprezentujące daną profesję), szybsze tempo bitew, auto-save oraz voice acting.

Wideo - Tactics Ogre Reborn

Komentarze (1)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper