Super Mario World

Super Mario World

8,9
75 oceny

Ocena wg platformy:

GBA 8.5
SNES 9.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Nintendo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa
Śr. czas:
20 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
21.11.1990
Europa:
11.04.1992
Producent:
Nintendo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa
Śr. czas:
20 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
21.11.1990
Europa:
11.04.1992

Super Mario World - opis gry

Super Mario World to dwuwymiarowa platformówka wyprodukowana i wydana przez Nintendo na SNES-a (konwersja trafiła również na GBA). Była to pierwsza odsłona przygód popularnego hydraulika na drugiej stacjonarnej konsoli firmy z Kyoto. W Super Mario World zadebiutowała jedna z ikonicznych postaci gamingu - Yoshi.

Gra fabularnie stanowi sequel Super Mario Bros. 3. Mario wraz ze swoim bratem Luigim i księżniczką Peach wybierają się na zasłużony urlop do krainy dinozaurów. Tam oczywiście sprawy się komplikują. Peach znika, a obaj bohaterowie ruszają na poszukiwania. Wkrótce na swej drodze napotykają jajo, z którego wykluwa się mały dinozaur o imieniu Yoshi. Informuje on, że jego przyjaciele zostali porwani przez złych Koopa. Mario i Luigi szybko dochodzą do wniosku, że za zamieszanie odpowiada Bowser i jego pomioty.

 

Rozgrywka czerpie z poprzednich części, choć w grze pojawiają się też nowe elementy. Z SMB3 powracają mapy światów, na których porozmieszczane są pomniejsze poziomy (sztuk 96). Każdy świat (a jest ich siedem) wieńczy level w zamku, do którego prowadzi więcej niż jedna ścieżka. Tam też odbywają się starcia z bossami.

 

Oczywiście Super Mario World nie zmieniło formuły poprzedników, pozostając side-scrollowanym platformerem. Nasz podopieczny potrafi biegać, skakać, a nawet latać. Ta ostatnia umiejętność wiąże się z nowym przedmiotem (/power-upem) - peleryną. Stroje, które gracze poznali przy okazji poprzedniej części (czyli NES-owego SMB3), tutaj się jednak nie pojawiają. By zrekompensować te braki dodano inne zdolności, jak skok z obrotem oraz możliwość ujeżdżania Yoshiego, który potrafi zjeść większość przeciwników. 

 

Gra posiada multiplayer dla dwóch osób, który umożliwia obu graczom zaliczanie kolejnych poziomów na zmianę. Co warto dodać, w SMW pojawią się również skróty dające sposobność przeskoczenia niektórych leveli.

 

Wersja na Game Boy Advance, wydana pod nieco innym tytułem, różni się paroma dodatkami względem oryginału. Zmieniono w niej nieco projekt niektórych poziomów, a także zaimplementowano kilka innych dodatków.  Z gry wyrugowano multiplayer na modłę SNES-ową, ale dorzucono też nowy - dla czterech graczy.

Wideo - Super Mario World

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (19)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper