Super Mario RPG: Legend of Seven Stars

Super Mario RPG: Legend of Seven Stars

8,8
18 oceny

Ocena wg platformy:

SNES 9.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Nintendo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG akcji
Śr. czas:
22.5 godzin
Premiery
Świat:
09.03.1996
Producent:
Nintendo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG akcji
Śr. czas:
22.5 godzin
Premiery
Świat:
09.03.1996

Super Mario RPG: Legend of Seven Stars - opis gry

Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars to japońska gra RPG wyprodukowana wspólnie przez Square i Nintendo. Nadzór nad produkcją sprawował Shigeru Miyamoto, rolę reżysera pełnił z kolei Chihiro Fujioka, późniejszy szef studia AlphaDream. Tytuł ukazał się na SNES-ie w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Akcja rozgrywa się w świecie, który tworzy kilka unikalnych krain. Mamy tu więc Mushroom Kingdom, scenę wielu gier z serii Super Mario, Moleville zamieszkane przez krety, czy Monstro Town, miasto ‘zreformowanych’ potworów. Punktem wyjścia dla historii jest porwanie przez Bowsera księżniczki Toadstool. Mario rusza jej na ratunek, ale jak na (j)RPG-a przystało, po drodze okaże się, że intryga będzie znacznie grubsza.

Dalsza część tekstu pod wideo

W kwestii gameplayu gra łączy elementy platformerów z popularnym hydraulikiem oraz RPG-ów spod szyldu Square. Rozgrywkę da się podzielić na dwie części - eksplorację i walkę, która toczy się na oddzielnych wydzielonych obszarach. Poza walką nie brakuje sekcji zręcznościowych. Akcję obserwujemy z kamery zawieszonej nad planszą, przeciwnicy są widoczni na mapach, Mario może nawet wykonywać czynności, które znamy z jego platformówek, np. rozbijać od spodu bloki ze znakami zapytania.

W grze kontrolujemy przede wszystkim Mario, ale z czasem ekipa się rozrasta licząc maksymalnie pięć postaci (podczas walki używamy jednak tylko trzech). Każda z nich posiada wachlarz unikalnych dla siebie umiejętności. Dla przykładu zdolności Toadstool to przede wszystkim te leczące i wspomagające towarzyszy. System jest turowy, tak jak w Final Fantasy, choć przy wyborze komendy możemy wklepywać przyciski, by zwiększyć efektywność użytej techniki bądź przedmiotu.

Super Mario RPG oceniano bardzo dobrze, tytuł wyewoluował w serię (Mario & Luigi), choć formuła kolejnych produkcji z czasem uległa pewnym zmianom względem oryginału. Warto wspomnieć, że muzykę do gry napisała trójka wybitnych kompozytorów - Yoko Shimomura, Koji Kondo i Nobuo Uematsu. Shimomura przyznała po latach, że praca przy Super Mario RPG okazała się przełomowa dla jej kariery.

Wideo - Super Mario RPG: Legend of Seven Stars

Komentarze (11)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper