Star Wars Jedi: Upadły zakon

Star Wars Jedi: Upadły zakon

Ocena wg platformy:

PS5 7.6
XSX|S 7.7
PC 7.9
PS4 7.8
XONE 8.1
STADIA 7.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Respawn Entertainment
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja
Śr. czas:
25 godzin
Premiery
Świat:
15.11.2019
Europa:
15.11.2019
Polska:
15.11.2019
Producent:
Respawn Entertainment
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja
Śr. czas:
25 godzin
Premiery
Świat:
15.11.2019
Europa:
15.11.2019
Polska:
15.11.2019

Recenzja redakcji

Star Wars Jedi: Upadły zakon – recenzja gry. Respawn poczuło otaczającą ich Moc
Wojtek Gruszczyk

Wojciech Gruszczyk

9.0
Star Wars Jedi: Upadły zakon – recenzja gry. Respawn poczuło otaczającą ich Moc
PC PS4 XONE

Star Wars Jedi: Upadły zakon - opis gry

Star Wars Jedi: Upadły zakon to gra action-adventure wyprodukowana przez studio Respawn Entertainment i wydana przez Electronic Arts. Tytuł ukazał się na komputerach, konsolach PlayStation 4 i Xbox One oraz platformie Google Stadia.

Fabuła

Dalsza część tekstu pod wideo

Akcja rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach ukazanych w “Zemście Sithów”, trzecim epizodzie filmowych "Gwiezdnych Wojen". Imperium zaczyna stopniowo przejmować coraz większą kontrolę nad galaktyką. By przyspieszyć ten proces, imperator Palpatine wydaje tzw. rozkaz 66, który zakłada eksterminację wszystkich pozostających przy życiu Jedi. W następstwie tego wydarzenia Cal Kestis (głosu i wizerunku użycza mu amerykański aktor Cameron Monaghan), padawan, który brał udział w treningu Jedi podczas Wojny Klonów, staje się zwierzyną łowną. Pierwsze etapy czystki udaje mu się jednak przeżyć, po czym skutecznie ukrywa się przed czujnym okiem zamordystycznej władzy.

Plan pozostawania w ukryciu bierze w łeb, gdy na planecie Bracca dochodzi do wypadku podczas próby odzyskiwania gwiezdnego niszczyciela. Aby uratować swojego przyjaciela przed wpadnięciem do dołu sarlacca, Kestis postanawia użyć Mocy. Informacja o tym incydencie zostaje natychmiast przekazana przez znajdującego się w okolicy droida. Wkrótce też rozpoczyna się nagonka. Zadanie wyeliminowania młodego padawana otrzymuje Druga Siostra, bezwzględna inkwizytorka imperium, która rusza za nim w pościg. 

Gameplay

Rozgrywka przypomina nieco Sekiro: Shadows Die Twice, przy czym tempo gry jest wolniejsze, a stopień trudności niższy niż w produkcji From Software.

Zmaganiom naszego podopiecznego towarzyszą trzy wskaźniki: zdrowia, Mocy i staminy. Zdrowie nie wymaga wyjaśnień, wskaźnik Mocy reguluje używanie specjalnych umiejętności, z kolei stamina bloku (podobny pasek mają też przeciwnicy).

Upadły zakon nie jest grą z otwartym światem, ale nie jest też liniowy. Produkcja Respawn daje nam do pewnego stopnia swobodę wyboru, gdzie i kiedy się udać. Pewne drogi mogą być np. początkowo zamknięte, ale po zdobyciu właściwej umiejętności możemy powrócić do miejsca, które stawiło opór, by odblokować niedostępne wcześniej przejście. Pod tym względem konstrukcja lokacji przypomina serię Metroid.

Eksploracja służy jednak nie tylko do odkrywania nowych miejsc. Zdobywamy w ten sposób także mniej lub bardziej użyteczne przedmioty (zarówno te przydające się w zmaganiach Kestisa, jak i pozwalające modyfikować wygląd postaci), upgrade’y czy punkty umiejętności umożliwiające naukę nowych zdolności, dlatego warto zaglądać w każdy kąt. 

Istotne znaczenie w kontekście powyższego ma Modliszka, statek kosmiczny, którym podróżuje między planetami Kestis i jego towarzysze broni. Statek ten stanowi przy tym swoisty hub, bazę wypadową, a podróżuje odbywają się w czasie rzeczywistym, tzn. nie przeskakujemy automatycznie do wybranej miejscówki. 

Wideo - Star Wars Jedi: Upadły zakon

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (64)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper