Returnal

Returnal

Ocena wg platformy:

PS5 8.1
PC 7.6

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Housemarque
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Strzelanina,   Akcja,   Roguelike
Śr. czas:
40 godzin
Premiery
Świat:
30.04.2021
Europa:
30.04.2021
Polska:
30.04.2021
Producent:
Housemarque
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Strzelanina,   Akcja,   Roguelike
Śr. czas:
40 godzin
Premiery
Świat:
30.04.2021
Europa:
30.04.2021
Polska:
30.04.2021

Recenzja redakcji

Returnal PC
Maciej Zabłocki

Maciej Zabłocki

9.0
Returnal - recenzja gry na PC. Znakomity port i dużo graficznych dodatków
PS5 PC
Pokaż kolejne recenzje

Returnal - opis gry

Returnal to gra akcji z elementami roguelike wyprodukowana przez studio Housemarque i wydana przez Sony Interactive Entertainment. Tytuł ukazał się na PlayStation 5, następnie zaś na PC.

Fabuła - Returnal

Dalsza część tekstu pod wideo

Główną bohaterką Returnal jest astronautka o imieniu Selene, która zostaje zmuszona do awaryjnego lądowania na pewnej tajemniczej planecie. Szybko okazuje się, że nie zalicza się ona do miejsc przesadnie przyjaznych. Niepokój budzą monumentalne ruiny dawno wymarłej w niejasnych okolicznościach cywilizacji i obce, nieomal oniryczne krajobrazy w żaden sposób nieprzypominające tych ziemskich; grasujący licznie przedstawiciele miejscowej flory i fauny nie dają wytchnienia, a jakby tego było mało bohaterka wpada w pułapkę - pętlę czasu, od której nie wybawia nawet śmierć. 

Zadaniem Selene jest więc nie tylko ucieczka z nieprzyjaznej planety, ale też uwolnienie się z dziwnego cyklu życia i (przeważnie okrutnej) śmierci. W drodze do tego celu będzie ona musiała nie tylko rozprawić się z polującymi na nią na każdym kroku stworzeniami, ale też tkwiącymi głęboko w jej psychice traumami z przeszłości. 

Rozgrywka - Returnal

Returnal pod względem gameplayu nie ustępuje wcześniejszym produkcjom Housemarque. Filozofia jest tu podobna - dynamiczna rozgrywka i efektowne, liczne eksplozje. Oprócz tego gra oferuje też jednak sporo od siebie.  Po pierwsze, jak twierdzili twórcy, jest ona w pełni trójwymiarowa. Poruszać możemy się tu nie tylko na boki, ale także w górę i w dół w czym pomaga skafander głównej bohaterki wyposażony w silniki odrzutowe i tzw. hook shota pozwalającego chwycić niektóre elementy otoczenia i przyciągnąć się do nich.  Są też w Returnal silne naleciałości z gier typu bullet hell - wyjątkowo wymagającego podgatunku shmupów (scrollowanych strzelanin), w którym liczba wystrzeliwanych przez nieprzyjaciół pocisków jest tak duża, że przesłaniają one niemal cały ekran

Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście jednak elementy roguelike. Rozgrywka jest tu ściśle zespolona z narracją - śmierć Selene oznacza konieczność rozpoczynania zmagań od nowa, a co z tym idzie sterowaną przez algorytmy przebudowę odwiedzanych wcześniej lokacji i zmianę rozstawienia przeciwników, choć przy zachowaniu pewnych udogodnień ułatwiających kolejne próby. Do dyspozycji mamy dziesięć podstawowych rodzajów broni oraz liczne modyfikatory wpływające na ich działanie. 

Twórcy starali się zrobić użytek z funkcji nowej konsoli Sony. Dla przykładu adaptacyjne triggery kontrolera DualSense w zależności od siły nacisku pozwolą zmienić tryb strzelania (sterowanie będzie też jednak można zmodyfikować według własnego uznania), a haptyczny feedback poczuć to, co akurat dzieje się w grze - czy to przy używaniu broni, czy przy doświadczaniu wspomnień Selene.

Wymagania sprzętowe

MINIMALNE

 • OS: Windows 10 64-bit (version 1903)
 • Procesor: Intel Core i5-6400 (4 core 2.7GHz) AMD Ryzen 5 1500X (4 core 3.5GHz)
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 (6 GB) AMD Radeon RX 580 (8 GB)
 • Przestrzeń na dysku: 60 GB
 • Dodatkowe informacje: Rekomendowany dysk SSD

REKOMENDOWANE

 • OS: Windows 10 64-bit (version 1903)
 • Procesor: Intel i7-8700 (6 core 3.7 GHz) AMD Ryzen 7 2700X (8 core 3.7 GHz)
 • Pamięć: 32 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA RTX 2070 SUPER (8 GB) AMD RX 6700 XT (12 GB)
 • Przestrzeń na dysku: 60 GB
 • Dodatkowe informacje: Rekomendowany dysk SSD

Wideo - Returnal

Komentarze (126)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper