Maniac Mansion

Maniac Mansion

7,4
21 oceny

Ocena wg platformy:

PC 7.8
NES 7.4
AMIGA 7.2

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Lucasfilm Games
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
15 godzin
Premiery
Świat:
09.1990
Europa:
22.10.1992
Producent:
Lucasfilm Games
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
15 godzin
Premiery
Świat:
09.1990
Europa:
22.10.1992

Maniac Mansion - opis gry

Maniac Mansion to przygodówka typu point-and-click wyprodukowana przez Lucasfilm Games. Tytuł pierwotnie ukazał się na Commodore 64 w 1987 roku, jego konsolowa trafiła natomiast na Nintendo Entertainment System trzy lata później. Gra zawitała także na takie platformy jak PC czy Amiga. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli Ron Gilbert i Gary Winnick.

Akcja gry rozgrywa się w rezydencji Edisonów. Rodzinkę tworzą Dr. Fred, Edna i ich syn Dziwny Ed, ale w domu spotkać też można dwie macki (zieloną i fioletową). Oczywiście towarzystwo to nie ma za wiele wspólnego ze zwykłymi obywatelami. Jakiś czas przed wydarzeniami ukazanymi w grze, na ziemię, konkretnie rzecz biorąc w pobliżu posiadłości Edisonów, spada posiadający własną świadomość meteoryt, który przejmuje kontrolę nad całą trójką. W wyniku tej ingerencji Fred traci zmysły i zaczyna wysysać mózgi różnym nieszczęśnikom, a żona i syn bynajmniej mu w tym dziele nie przeszkadzają. Punktem wyjścia dla historii jest porwanie Sandy Pantz, a gracz wciela się w jej chłopaka, Dave’a, który rusza do przybytku Edisonów, gdzie, jak podejrzewa, dziewczyna jest przetrzymywana.

 

Przed rozpoczęciem rozgrywki wybieramy dwóch z sześciu znajomych, którzy pomogą Dave’owi w jego zmaganiach. Sama rozgrywka to klasyczna przygodówka point-and-click, w której używamy kursora, by sterować głównym bohaterem i wchodzić w interakcję z elementami otoczenia. Do wyboru mamy kilkanaście komend, m.in. Walk to (poruszanie się), New kid (przełączenie między pomocnikami) albo Pick up (podniesienie przedmiotu). Każda z dostępnych w Maniac Mansion postaci posiada jakąś unikalną dla siebie zdolność, np. Syd i Razor potrafią grać na instrumentach, a Bernard naprawiać urządzenia. Grę można przejść przy każdej kombinacji bohaterów, choć niektóre zagadki wymagają konkretnych umiejętności.

 

W Maniac Mansion nasi podopieczni mogą kopnąć w kalendarz, bowiem niemal wszyscy mieszkańcy domu Edisonów (z wyjątkiem zielonej macki) są do nich wrogo nastawieni. W przypadku napotkania wrażego lokatora dana postać może zostać zrzucona do lochu bądź zabita. Jeśli padną wszyscy, przegrywamy. Od tego, ilu i jacy znajomi przeżyją zależy zakończenie.
 

Wideo - Maniac Mansion

Komentarze (13)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper