Grim Fandango

Grim Fandango

7,2
88 oceny

Ocena wg platformy:

NS 6.0
PC 8.1
PS4 6.6
XONE 7.5
PS Vita 7.5
Mobile 6.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
LucasArts
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
13 godzin
Premiery
Świat:
1998
Europa:
1998
Polska:
30.06.2001
Producent:
LucasArts
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
13 godzin
Premiery
Świat:
1998
Europa:
1998
Polska:
30.06.2001

Recenzja redakcji

Recenzja gry: Grim Fandango Remastered
8.5
Recenzja gry: Grim Fandango Remastered
PS4
Pokaż kolejne recenzje

Grim Fandango - opis gry

Grim Fandango to przygodówka wyprodukowana przez LucasArts. Pierwsza wersja gry, która była zarazem pierwszą trójwymiarową przygodówką ww. amerykańskiego studia, ukazała się w 1998 roku na PC. Po latach do sprzedaży trafił też jej remaster zasilając bibliotekę PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo Switch oraz urządzeń mobilnych. Za jego stworzenie odpowiadało Double Fine Productions.

Akcja Grim Fandango toczy się w krainie umarłych, gdzie ludzie, którzy wyzionęli ducha w świecie doczesnym, przyjmują postać szkieletów. Życie płynie tu zwykłym torem - czekając na przejście w zaświaty zmarli pracują, robią kariery, zakochują się, a nawet… umierają ponownie (zamieniając się w kwiatki). Głównym bohaterem jest niejaki Manuel "Manny" Calavera, który prowadzi agencję 'turystyczną' wysyłającą ludzi (dosłownie) w ostatnią podróż. Jego uwagę przykuwa pewnego razu brak dobrych klientów, przez co nabiera podejrzenia, że ktoś fałszuje dossier zmarłych, by największe szumowiny wysyłać w najlepsze miejsca...

Dalsza część tekstu pod wideo

Rozgrywka w Grim Fandango opiera się na rozwiązywaniu zagadek. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, gra jest trójwymiarowa, choć tła pozostają pre-renderowane. Co godne odnotowania, nie mamy tu do czynienia z interfejsem stworzonym wyłącznie pod mysz tak jak w innych klasykach LucasArts - do sterowania używamy zamiast tego klawiatury. Reszta wygląda dość standardowo. Manny może wchodzić w interakcję z różnymi obiektami oraz rozmawiać z NPC, co pozwala mu niekiedy pozyskać przydatne informacje. W grze zaimplementowano drzewka dialogowe, a główny bohater, wzorem wielu innych produkcji tego typu, nie może zginąć.  

Grim Fandango w momencie premiery było przyjęte bardzo ciepło, ba, produkcja LucasArts do dziś uchodzi za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku. Recenzenci i gracze chwalili niemal wszystkie części składowe gry: humor, zagadki, fabułę, unikalny styl graficzny itd. Odnośnie tego ostatniego warto zresztą wspomnieć, że czerpał on z meksykańskich legend, filmów noir i art deco.

Wideo - Grim Fandango

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video
Youtube video

Komentarze (19)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper