Dune

Dune

8,1
28 oceny

Ocena wg platformy:

PC 7.4
AMIGA 8.4

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Cryo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Strategiczna
Śr. czas:
54 godzin
Premiery
Świat:
1992
Europa:
1992
Producent:
Cryo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Strategiczna
Śr. czas:
54 godzin
Premiery
Świat:
1992
Europa:
1992

Dune - opis gry

Dune to gra strategiczna wyprodukowana przez francuskie studio Cryo Interactive i wydana przez Virgin Interactive na komputery typu Amiga i PC oraz na Segę Mega-CD. Produkcja bazowała bezpośrednio na popularnej powieści Franka Herberta o tym samym tytule.

Głównym bohaterem jest tutaj Paul Atreides (w polskim przekładzie Paul Atryda), syn księcia Leto i Lady Jessiki. Ród Atreides otrzymuje od cesarza Shaddama IV, władcy znanego wszechświata, propozycję nie do odrzucenia - ma zająć się wydobyciem cennej substancji zwanej “Przyprawą” na pustynnej planecie Arrakis. To, rzecz jasna, będzie też zadanie grającego.

Dalsza część tekstu pod wideo

 

Dune autorstwa Cryo łączy cechy przygodówki i strategii czasu rzeczywistego. Fabuła rozwija się w sposób liniowy, jednak od czasu do czasu możemy się też zająć pobocznymi zadaniami.

 

Po dotarciu na Arrakis pierwszym zadaniem Paula jest nawiązanie kontaktu z Fremenami, pustynnymi osadnikami, którzy będą pracować przy wydobyciu Przyprawy.  Wydobycie to, rzecz jasna, najważniejsza część rozgrywki, a niezbędny jest w jej przypadku sprzęt, który możemy kupić od przemytników. Proces ten da się przyspieszać, lecz musimy mieć na względzie ‘mieszkańców’ planety, wielkie czerwie, które sabotują prace.

 

Przyprawy nie da się wydobywać z jednego obszaru bez końca. Z czasem będziemy musieli zająć się ekspansją na nowe tereny. Proces ten wygląda następująco - najpierw wysyłamy na zwiady ekipę, która oszacuje jak duże są złoża, a następnie stawiamy ‘bazę’ w nowym miejscu.

 

Podczas rozgrywki musimy dbać nie tylko o wydobycie, ale także o obronność. W jej utrzymaniu pomaga armia złożona z Fremenów - mogą oni zdobywać nowe fortece lub bronić tych będących już w naszym posiadaniu. Gra umożliwia też posłanie szpiegów do baz wroga, by wybadać jaka jest wielkość ich sił. Sukces tego typu misji zależy między innymi od morale oddziałów.

 

Po wyczerpaniu złoża możemy rozpocząć proces terraformowania, który pozwala nam uprawiać roślinność. Posiada ona dwie istotne cechy - podwyższa morale naszych podopiecznych i pod pewnym warunkami obniża wydobycie Przyprawy u Harkonnenów, naszych przeciwników. 

 

Warto wspomnieć, że sam Paul też posiada zdolność wpływające na gameplay. Nakłanianie do współpracy Fremenów idzie łatwiej jeśli ma wysoką charyzmę, z czasem nabywa on również umiejętności związane z telepatią obejmujące stopniowo coraz większy obszar.

Wideo - Dune

Komentarze (4)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper