Dynamite Headdy
1826V

Dynamite Headdy

Dynamite Headdy
  • Producent: Treasure
  • Wydawca: Sega
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 04.08.1994
  • Europa: 1994
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Platformowa
  • Liczba graczy: 1

Dynamite Headdy to dwuwymiarowa platformówka wyprodukowana przez japońskie studio Treasure i wydana przez Segę. Tytuł ukazał się pierwotnie na Mega Drive, Master System (tylko Brazylia), Game Gear, a po latach trafił również na inne platformy, m.in. Wii (w ramach oferty Virtual Console) oraz na PS2, PS3 i Xbox 360 (jako część składanki).

Główny bohater gry ma na imę Headdy i jest kukiełką. Po dotarciu do North Town odkrywa on, że miejscowość terroryzuje król Dark Demon. Wybiera on, które zabawki będą jego pomagierami, a które powinny być wyeliminowane. Headdy ma tego pecha, że zostaje złapany i czeka na niego ten drugi los, ale w drodze do pieca, gdzie ma wyzionąć ducha, udaje mu się uciec. W tej sytuacji rusza więc, żeby pokonać tyrana.

 

Dynamite Headdy pod względem rozgrywki to dość standardowy dwuwymiarowy platformer. Główny bohater przypomina nieco Raymana, bo też w swych zmaganiach używa własnych części ciała - w tym przypadku głowy. Headdy może nią ciskać w ośmiu kierunkach, by atakować przeciwników i przeszkody, a także zgarniać przedmioty będące poza zasięgiem jego rąk. Po drodze odnajduje również power-upy, które dają mu (a konkretnie jego głowie) nowe moce. Mają one różne zastosowanie - zwiększają siłę, zmieniają właściwości ataku, dają efekt nietykalności, zmniejszają rozmiary podopiecznego aby mógł się dostać do niedostępnych w inny sposób miejsc, regenerują zdrowie itd. Dopałek jest generalnie całkiem sporo i większość z nich przepada po upłynięciu pewnego czasu (dany efekt można też wyłączyć samemu stosownym przyciskiem).

 

Większość plansz, jak wspomnieliśmy, to chleb powszedni jeśli chodzi 16-bitowe platformery, ale rozgrywka jest od czasu do czasu urozmaicana sekcjami strzelankowymi, podczas których nasz podopieczny może przełączać się pomiędzy trzema ‘głowami’. W grze nie brakuje też bossów.

 

Na każdej planszy możemy zgarniać specjalne punkty, które otrzymujemy za wykonanie jakiejś prostej wytycznej, np. zniszczenie konkretnego przeciwnika. Są też tzw. Liberty Head, ‘głowy’, które zabierają nas do bonusowej planszy. Zakończenie ich wszystkich z sukcesem pozwala zdobyć dostęp do specjalnego poziomu pod koniec gry.

Podobne gry