Duke Nukem 3D
8895V

Duke Nukem 3D

Duke Nukem 3D
  • Producent: 3D Realms
  • Wydawca: GT Interactive
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 30.09.1997
  • Europa: Grudzień 1997
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Strzelanina
  • Liczba graczy: 1-2

Duke Nukem 3D to strzelanina z widokiem z perspektywy pierwszej osoby wyprodukowana przez 3D Realms. Była to pierwsza część serii przeniesiona w trójwymiar. Tytuł ukazał się na PC, PlayStation, Saturna, Nintendo 64, Mega Drive (tylko w Brazylii) oraz po latach na Xboxa 360.

W porównaniu do poprzednich części, które były side-scrollerami, tutaj akcję śledzimy z perspektywy głównego bohatera. Fabuła jest szczątkowa i chodzi w niej o to, by powstrzymać kosmitów atakujących Los Angeles.

 

Podczas rozgrywki Duke odwiedzi różne miejscówki - ulice miasta, bazy wojskowe, pustynię, stacje kosmiczne itd. Niewątpliwym osiągnięciem twórców była w swoim czasie interakcja ze środowiskiem - elementy otoczenia są tu w dużym stopniu zniszczalne.

 

Poziomy w grze dają sporą dozę swobody. Możemy używać szybów wentylacyjnych, tylnych drzwi i kanałów, by obejść przeciwników bądź znaleźć ukryte dobra. W niektórych lokacjach znajdziemy obiekty, z którymi można wejść w interakcję - niektóre wpływają na rozgrywkę (np. włączniki światła), a niektóre służą po prostu jako odstresowywacz (dawanie napiwków tancerkom).

 

Podczas rozgrywki do dyspozycji mamy różne bronie - pistolet, strzelbę, chain guna, granatnik, bomby, wyrzutnie rakiet oraz inne wynalazki, jak urządzenie, którym możemy zmniejszyć przeciwnika do rozmiarów robala. Duke jest też w stanie dać z kopa. Oprócz broni pojawiają się też inne przydatne przedmioty - apteczki, sterydy przyspieszające ruchy, noktowizor, specjalne buty pozwalające bez problemów przejść przez niebezpieczne obszary oraz HoloDuke, gadżet tworzący hologramy rozpraszające nieprzyjaciół. W grze pojawiają różni wymyślni przeciwnicy, w tym bossowie, przy czym niemalże ikonicznymi postaciami są świnie w mundurach policjantów.

 

Poszczególne wersje gry nieco się od siebie różniły. Na PlayStation dorzucono kilka nowych poziomów, na N64 wycięto muzykę i zaimplementowano multiplayer dla czterech osób, na Mega Drive gracze mieli do czynienia z najbardziej zubożoną wersją, a w przypadku Xboxa 360 poprawiono trochę ścieżkę dźwiękową, dodano możliwość przewijania gry do tyłu (przydatne w razie wtopy), nagrywania filmików, kooperację oraz rywalizację online.

Podobne gry