Budujemy stanowisko komputerowe Genesis dla nastolatki [mini poradnik]

BLOG
1592V
user-77951 main blog image
lordjahu | 23.03.2023, 20:58
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Gdy na początku marca stworzyłem wpis blogowy dotyczący domowego stanowiska komputerowego, nie spodziewałem się aż tak dobrego odbioru. Poza rzecz jasna rzeczową i treściwą dyskusją w komentarzach pod wpisem otrzymałem sporo wiadomości prywatnych, zapytań o elementy zestawu oraz kilka propozycji w kwestii modyfikacji i ulepszeń. Bardzo się cieszę, że wpis przypadł wam do gustu i w związku z tym postanowiłem stworzyć kolejny, tym razem tematyczny. Otrzymałem bowiem zapytanie, czy możliwe jest stworzenie od podstaw stanowiska komputerowego, zaopatrując się w gotowe elementy jednej marki. Jak już wcześniej wspominałem, jest wiele firm oferujących gotowe rozwiązania akcesoriów komputerowych, bądź zestawów, które samodzielnie wybierzemy i połączymy w interesującą nas całość. W dzisiejszym wpisie chciałbym wam zaprezentować stanowisko komputerowe, złożone w większości z elementów oferowanych przez polską markę Genesis, produkującą dobrej klasy sprzęt dla graczy. 

Wybór odpowiednich komponentów nie był wcale prosty, gdyż marka ta, ma w swoim portfolio bardzo dużo akcesoriów komputerowych, różniących się nie tylko specyfikacją, ale i wyglądem. Przy wyborze kierowałem się spójnością upodobań, ergonomią oraz zastosowaniem nie tylko w sferze gamingu i rozrywki, ale również pracy zdalnej oraz w tym przypadku - nauki. Domowe stanowisko komputerowe Genesis było tworzone na potrzeby szkolno-rozrywkowe nastolatki, która wolne chwile spędza na nauce, oglądaniu ulubionych anime oraz dogłębnym poznawaniu lore gry Genshin Impact. Użytkowniczka korzystała dotychczas z biurka komputerowego, które nie spełniało już swojej funkcji głównie pod względem ergonomicznym, było za krótkie i za wąskie. Dodatkowo siedzisko, z którego korzystała, nie było dostosowane do jej sylwetki oraz nie umożliwiało wielostopniowej regulacji, co przy długofalowym użytkowaniu mogłoby przyczyniać się do zwyrodnień kręgosłupa. Cel był prosty: stworzyć idealne warunki do nauki i rozrywki, znacząco polepszyć komfort i ergonomię oraz zachować spójną stylistykę w duchu gracza komputerowego.

Wygodne, duże biurko

Miejsce, w którym miało stanąć biurko, było już wybrane. Trzeba było wykorzystać przestrzeń pokoju na poddaszu, tuż przy ścianie ze skosem. Z racji tego, że użytkowniczka nie będzie korzystała z komputera stacjonarnego a z laptopa, nie trzeba było daleko odsuwać biurka od ściany i robić dodatkowe miejsce na monitor. Wybór odpowiedniego biurka nie był wcale prosty, gdyż trzeba było wybrać między szerokością blatu a kolorem. Zazwyczaj nastolatki celują w wielokolorowe lub jasne odcienie, a marka Genesis kojarzona jest zwykle z czernią i czerwienią. Na szczęście okazało się, że czarny kolor dominujący jest tym, który został od razu wybrany jako domyślny przy dobieraniu pełnego zestawu. Postanowiłem więc zaryzykować i wybrać największe z biurek dostępnych u producenta. Wybór padł na Genesis Holm 510 RGB - szerokie stanowisko komputerowe z dużą przestrzenią na akcesoria.

Konstrukcja tego modelu została osadzona na metalowych elementach, gwarantujących wysoką stabilność i wytrzymałość. Gamingowego akcentu dodaje futurystyczny wygląd ramy oraz zastosowane funkcje dodatkowe. Poza rzecz jasna szerokim blatem, wykonanym z płyty MDF i pokrytym folią imitującą powłokę karbonową, biurko to zostało wyposażone w dwie podpórki na głośniki, uchwyt na słuchawki i kubek oraz podwieszany koszyczek - organizator kabli. Z funkcji dodatkowych należy wspomnieć o wbudowanej w blat kostce HUB z trzema portami USB-A 3.0 oraz ładowarce indukcyjnej o mocy 10W. Jak przystało na sprzęt dla graczy, na metalowym stelażu zamontowano panel z diodami LED, umożliwiającymi uruchomienie podświetlenia RGB. Jest ono w pełni opcjonalne i możliwe do personalizacji za pomocą dołączonego pilota. 

Biurko posiada domyślną rozmiarówkę, czyli 75 cm wysokości i głębokości oraz aż 160 cm szerokości. Umożliwia ono wygodne rozłożenie akcesoriów na blacie, książek czy pomocy naukowych. Uchwyty na kubek oraz słuchawki można umiejscowić na bocznych rogach biurka lub bezpośrednio na jego froncie. Mocowanie jest przytwierdzone do spodu blatu i możliwe do szybkiego zdemontowania. To samo dotyczy dwóch półeczek narożnikowych z mocowaniem "na imadło", które możemy osadzić w dowolnej części krawędzi biurka. Domyślnie zostały one ulokowane na jego krawędziach, pełniąc funkcję wystawki figurek z anime. Wybór był taki, gdyż użytkowniczka nie potrzebuje głośników biurkowych, a korzysta z wygodnych słuchawek nausznych, które są jej wystarczające. 

Pod blatem znajduje się podwieszany koszyczek, w którym będzie przechowywane okablowanie wraz z zasilaczem sieciowym. Na tę chwilę jest ono zamontowane po macoszemu, gdyż w przyszłości jest opcja dokupienia stosownych mocowań oraz poprawnego doprowadzenia oświetlenia biurkowego. Obecnie listwa zasila laptopa poprzez ładowarkę sieciową, a sterowanie podświetleniem RGB oraz kostką HUB, odbywa się za pomocą laptopa. 

Metalowa rama została wyposażona w pasek RGB ulokowany na tylnej krawędzi biurka. Pozwala on na opcjonalne używanie podświetlenia RGB celem doświetlenia ściany, tworząc tzw. podświetlenie krawędziowe. W żaden sposób nie wpływa ono na zwiększenie doznań z gry, ale powoduje efekt przyjemny dla oka, szczególnie gdy lubimy grać po ciemku.

Ergonomiczny fotel gamingowy

Temat wałkowany od lat - fotel gamingowy i jego odpowiedzialny wybór. Odkąd na rynku pojawiły się tzw. fotele dla graczy, wzorowane na siedziskach zawodowych kierowców rajdowych, odtąd zdecydowana większość takich modeli stała się nieodłącznym elementem każdego domowego stanowiska komputerowego. Mimo iż, wygląd dostępnych na rynku foteli jest do siebie łudząco podobny a poziom designu przystępny dla oka, to pod względem ergonomii i możliwości regulacji, stoi na bardzo niebezpiecznym poziomie. Piszę to jako wieloletni tester takich foteli, które brak regulowanych elementów nadrabiają samym wyglądem ... a to niestety nie pomoże nam uzyskać prostej postawy a ewentualne zdobycze w postaci zwyrodninia stawów i kręgosłupa. Zdrowie mamy jedno i powinniśmy o nie odpowiednio zadbać.

W tym celu stawiamy przede wszystkim na modele z rozszerzonymi możliwościami regulacji, tzw. modele ergonomiczne. Wśród wielu foteli gamingowych producenta, można znaleźć nową serię Astat, charakteryzującą się właśnie dużą optymalizacją pod kątem ułożenia podłokietników, oparcia oraz siedziska. Na potrzeby budowy stanowiska komputerowego wybrałem właśnie model Genesis Astat 700 G2, który wyśmienicie wpasowywał się w ciemną charakterystykę biurka. Jest to fotel o bardzo dobrej klasie wykonania, przemyślanej konstrukcji oraz co najważniejsze - dużych możliwościach personalizacji pod użytkownika. Fotel ten został stworzony dla użytkowników o wzroście od 160 do 195 cm i wadze maksymalnej nieprzekraczającej 120 kg. Z racji siateczkowej budowy oparcia i siedziska, produkt jest łatwy w utrzymaniu czystości i przewiewny pod względem wentylacji.

Genesis Astat 700 G2 posiada najważniejsze cechy foteli ergonomicznych. Producent poza klasycznym trybem bujania, odginania oparcia do tyłu i regulacji wysokości siedziska, skupił się na ergonomicznych wymogach użytkowników, szczególnie tych, długo siedzących przed komputerem w jednej pozycji. W tym celu uzyskujemy m.in regulację siedziska nie tylko w pionie, ale i w poziomie, umożliwiając cofnięcie lub wysunięcie siedziska względem oparcia. Umożliwi to uzyskanie większego komfortu oparcia i rozluźnienia mięśni. Przełoży się to również na poprawę ułożenia kręgosłupa na oparciu. Zastosowano tutaj bowiem 8-żebrową konstrukcję ExoBase, umożliwiającą trójpoziomową regulację w części odcinka lędźwiowego. Możemy samodzielnie ustawić zadowalający nas poziom, względem wygody i wzrostu. 

Fotel ergonomiczny posiada również regulowane w pionie oraz poziomie podłokietniki (3D), umożliwiając tym samym ich regulację w przód, tył i na boki, by jak najpełniej dostosować je do wymogów użytkownika. Pełne wysunięcie podłokietników idealnie współgra z wysokością biurka, umożliwiając tym samym przeniesienie nadgarstków na poziom blatu, co oczywiście przełoży się na wygodę i odciążenie napięcia dłoni. Górna część oparcia została dodatkowo wyposażona w opcjonalny zagłówek, możliwy do regulacji lub całkowitego zdemontowania. Umożliwia on wygodne oparcie głowy podczas trybu bujania lub w przypadku rozluźnienia odcinka szyjnego. Poza możliwością regulacji kąta nachylenia możemy również zdecydować o jego wysokości. 

Model ten został osadzony na podnośniku gazowym klasy 4 i zamontowany na aluminiowej ramie. Producent zastosował kółka nylonowe z powłoką CareGlide, chroniącą powierzchnie przed zarysowaniami. Być może nie jest to poziom kółek kauczukowych, ale wedle obserwacji spisują się one nader dobrze. W przypadku użytkownika o małej masie docisk nie będzie aż tak duży, jak w przypadku osoby dorosłej, więc w sumie nie ma się o co martwić. Pod względem ewentualnego zabezpieczenia, skorzystaliśmy z przeźroczystej maty ochronnej, wykonanej z polipropylenu, chroniącej nie tylko podłoże, ale i korzystnie wpływającej na ograniczenie przedostawania się niskich temperatur przez podłogę do stóp użytkownika. Oznacza to, że minimalnie odgradzamy możliwość wyziębienia stóp przy długotrwałym korzystaniu ze stanowiska komputerowego.

Akcesoria usprawniające

W tym konkretnym przypadku biurko jest w ciągłym stanie rozwoju. Od decyzji użytkownika zależeć będzie dobór odpowiednich akcesoriów komputerowych, wpływających na pozytywne aspekty rozrywki i nauki przed komputerem. By jednak wpłynąć pozytywnie na pierwsze wrażenia jak i wygodę korzystania z nowego biurka, postanowiłem wyposażyć je w dużą podkładkę pod myszkę. Poza kwestią ergonomiki i możliwości gamingowych (poślizg), ta świetnie sobie radzi - podobnie jak mata pod fotel - w ograniczeniu wychładzania dłoni, spoczywających zazwyczaj w tej samej pozycji na biurku. W tym celu wybrałem największą powierzchniowo z podkładek: Genesis Carbon 500 Ultra Wave, z której miałem możliwość kiedyś recenzować. Jest to bardzo przystępna cenowo podkładka o dużej przestrzeni oraz świetnym ślizgu, przystosowanym do myszek gamingowych. 

W tym momencie pod względem jakości wykonania i możliwości przegania ją nowa seria Carbon 500Maxi oraz 700Maxi wykonane z materiału Cordura, które za jakiś czas postaram się opisać na blogu, obecnie trwają jej testy. Jak można zauważyć, zestaw komputerowy jest prawie kompletny, choć najważniejsze zostawiłem na sam koniec. Oczywiście mam na myśli odpowiednie udźwiękowienie. Czym dla gracza byłaby rozrywka komputerowa bez odpowiedniego urządzenia do jej słuchania. Wcześniej wspominałem o tym, że użytkowniczka nowego stanowiska komputerowego nie korzysta z głośników, gdyż są jej zbyteczne. Do tego celu wykorzystuje słuchawki z dołączonym mikrofonem, który przyda się w gamingu oraz opcjonalnej wideokonferencji, nauki zdalnej. W tym celu starałem się dobrać odpowiednie słuchawki nauszne, oferujące dobrą jakość dźwięku, ale i wygodę noszenia. Wybór padł na sprawdzoną konstrukcję o bogatym zestawie startowym - Genesis Radon 800.

Ten prosty, wystarczający wręcz zestaw, oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości a przede wszystkim możliwości. Bogaty zestaw startowy, wymienne nauszniki względem wygody noszenia a pasywnego wygłuszenia, regulowany pałąk i opcjonalny mikrofon to kilka z wielu zalet tego lekkiego headsetu. Brałem też pod uwagę starsze modele, z którymi miałem styczność, ale niestety ich dostępność na rynku elektroniki użytkowej stoi pod wielkim znakiem zapytania na obecną chwilę. Słuchawki umożliwiają dobrej jakości odsłuch a mikrofon - w warunkach wyciszonego pokoju - sprawuje się wystarczająco dobrze. To w zupełności wystarczy, by porozumieć się z członkami klanu czy skomunikować się z rozsianą po świecie społecznością anime. 

Stanowisko komputerowe dla nastolatki - podsumowanie

Przy wyborze odpowiednich części zestawu, zwracałem uwagę na konstrukcję, użyte materiały oraz stosunek ceny do jakości, który w zdecydowanej większości decyduje o wyborze takiego zestawu. Nie jest to wiedza tajemna, że czynnik ceny całkowitej wpływa na ostateczną decyzję zakupową. W większości przypadków chcemy kupić sprzęt w miarę tani, o dużych możliwościach i wytrzymałości na różne zdarzenia. Bardzo trudno jest dobrać odpowiedni sprzęt do preferencji użytkownika, szczególnie przy mocno skrojonym lub wyśrubowanym budżecie. Niemniej jednak podstawą takiego zestawu zawsze jest biurko i fotel, dostosowany preferencjami i wymiarami, pod spersonalizowane potrzeby użytkownika - w tym przypadku nastolatki. I choć z góry miałem ułatwiony start z wyborem koloru, tak musiałem ostrożnie dobierać akcesoria końcowe.

Na szczęście, wszystko zakończyło się dobrze, zestaw spełnił oczekiwania a przedstawiona w materiale nastolatka (wystąpiła za zgodą rodziców) w stroju ulubionej postaci z anime Kimetsu no Yaiba (Miecz zabójcy demonów) w roli Nezuko Kamado, nareszcie posiada optymalną przestrzeń do nauki, pracy i szeroko pojętej rozrywki. Cieszę się, że mogłem pomóc stworzyć bazę pod przyszłe akcesoria, rozbudowę stanowiska komputerowego, a i być może przyszłościowe otwarcie kanału gamingowego ... w końcu podstawy już są :)  

* - Wybór egzemplarzy do złożenia został mi podesłany od producenta. Elementy wybierałem sam, kierując się doświadczeniem i wcześniejszymi testami.

Oceń bloga:
7

Komentarze (67)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper