Blog

BLOG
268V
Blog
Acquainted | 07.03.2020, 22:44
1. Jak stworzyć dobry serial o Wiedzminie 
2. Filmy i seriale, które być może warto zobaczyć?
 

Jak stworzyć dobry serial o Wiedźminie?

Krytyka serialu Netflixa.

1. Wybranie animacji ręcznej lub komputerowej

Gra o Tron odniosła sukces jako serial kostiumowy, ale było w nim bardzo mało magii, potworów, różnych ras. Jakby usunąć z niego wszystkie elementy zaczerpnięte z fantastyki to otrzymalibyśmy dość podobny serial. Świat Wiedżmina jest przesiąknięty magią, występuje w nim mnóstwo potworów, różnych ras i aby osiągnąć odpowiedni poziom efektów specjalnych w serialu live – action potrzeba włożyć bardzo dużo pieniędzy. Sposób przedstawienia potyczek mocno na tym cierpi, bo nie dostaniemy długich sekwencji walki Geralta z potworami. Przy ręcznej lub komputerowej animacji możliwości byłyby niemal nieograniczone.

2. Przedstawienie walki z potworami

Walka z potworami w serialu sprowadza się głównie do machania mieczem przez wiedzmina próbującego zabić/unieszkodliwić bestię. Nie pokazano przygotowania Gerala do polowania na potwory, wabienia ich do odpowiednich miejsc, zastawiania różnych pułapek.

3. Historia

Według mnie serial powinien rozpocząć się jeszcze przed „Sezonem Burz” na podstawie autorskiego scenariusza, a w póżniejszych  sezonach  scenarzyści powinni zająć się adaptacją (w kolejności chronologicznej) wydarzeń z opowiadań i sagi. Sapkowski nie ukrywał swoich inspiracji i wiele opisanych przez niego opowiadań jest reinterpretacją/wariacją wydarzeń ze starych bajek, różnych mitologii, i inkorporacja ich do świata powieści. Osoby odpowiedzialne za produkcje serialu mogłyby pójść podobną drogą.

4. Brak przedstawienia świata w dostatecznym stopniu

W książkach poruszanych jest wiele wątków dotyczących sytuacji ekonomicznej i społecznej osób znajdujących się w tym świecie. Nie jest wielką tajemnicą, że w wielu książkach z gatunku fantastyki model wykreowanego świata bazuje na średniowiecznej Europie (Wiedzmin nie jest w tym przypadku wyjątkiem).  Dochodzi do podziału na kasty, dostęp do pewnych zawodów i osiągnięcie wysokiego statutu społecznego jest niemożliwy dla ludzi, którzy nie wywodzili z właściwej klasy społecznej (co wpływa nie tylko na możliwości zarobkowe, ale także perspektywy związania się z partnerką/partnerem oraz przyszłych dzieci pochodzących z takiego małżeństwa itd.). Świat jest podzielony na wiele różnych królestw. Pod względem intryg dworskich, niestabilności rządów władców krain mamy do czynienia z sytuacjami podobnymi do tych z Gry o Tron. Nie było w serialu przedstawienia grozy wojny, stanu ekonomicznego państw, określenia jak wojna wpływa na gospodarkę. Nie pokazano też różnego rodzaju prześladowań np. w przypadku gdy zbiory są nieurodzajne chłopi oskarżają zielarkę o czary i przeprowadzają szybki  proces typu: jeżeli może oddychać z głową włożoną pod wodę dłużej niż 5 minut to znaczy, że mieliśmy rację i znaleźliśmy wiedzmę.

5. Niekonsekwencja w budowaniu świata

Problem ze społeczeństwem, które nie akceptuje elfów, karłów, krasnoludów, mieszanek między rasowych, (każdy kto w jakikolwiek odstaje pod względem fizycznym czy pod względem swojego zachowania od reszty jest prześladowany i spychany na społeczny margines) jest to, że jest ono w serialu politycznie poprawne. Hej! Może sporo z tych ludzi jest strasznymi łajzami, ale nawet oni znają granice i nie obrażą nikogo o czarnym kolorze skóry. Są tylko trzy możliwości, aby ludzie o ciemniejszej karnacji i byli dobrze wprowadzeni do tego świata:

  1. zrobić to samo, co Tarantino w Django – nie bać się pokazać rasizmu, zaakceptować rzeczywistość tego świata i pokazać, go bez żadnego złagodzenia
  2. ludzie o ciemniejszej karnacji występują w miastach jako egzotyczni przybysze z odległych krain jako kupcy, atleci, sztukmistrze, cyrkowcy, akrobaci, wojownicy
  3. najgorsza opcja zmienić podwaliny na jakim oparte jest społeczeństwo znane z książek i usunąć wszelkie wątki  pogromów i prześladowań rasowych. 

6. Niewykorzystany potencjał

Aby spleść historię trzech głównych postaci jak najszybciej dokonano sporo poświęceń i zarżnięto bardzo dużo dobrego materiału z opowiadań. 

Filmy i seriale, które być może warto zobaczyć?

Miałem zamiar stworzyć listę najlepszych filmów jakie widziałem, ale okazało się to zadaniem niewykonalnym  dlatego, że dużo dobrych filmów zapomniałem. Dlatego zdecydowałem się zrobić listę filmów, które zapadły mi w pamięć, (słabe produkcje są wyrzucane z mojej pamięci).  Z serialami sprawa wygląda trochę inaczej, bo niemal pamiętam wszystkie jakie oglądałem, ale postaram się polecić tylko te, które wyróżniają się na tle innych. Numeracja ma tylko znaczenie porządkowe. Obie listy będą rozbudowywane w następnych wpisach.

1. Jabłka Adama

Pierwszym filmem, który polecam jest duńska czarna komedia, w której śledzimy losy niezwykle optymistycznego księdza oraz jego podopiecznych. Podoba mi się ten film ze względu na absurdalne poczucie humoru, dobrze poprowadzoną wielowątkową historię w przystępny oraz angażujący widza sposób.  Film ma też  wiele mocnych scen dlatego raczej bym nie polecał tego film do obejrzenia z rodziną z gronem znajomych bądź dziewczyną.    

2. Polowanie  

Film poruszający bardzo ważne tematy tj. jak  samo oskarżenie kogoś o może doprowadzić tą osobę do upadku, samosądach, zaufaniu,  presji społecznej. Wielkie brawa należą się reżyserowi, bo stąpał po bardzo kruchym lodzie i gdyby film przedstawiał w sposób bardziej trywialny albo przesadzony niektóre wątki  (o co nie było trudno) to cała konstrukcja filmu by się zawaliła niczym domek z kart.

3.Valhalla mroczny wojownik  

Po pierwszych 15 – 20  minutach powinniście wiedzieć czy to film dla was czy nie. Jest to film niemal w całości niemy, tempo akcji jest wolne, bardzo mało się dzieje przez cały czas trwania filmu, a jakby tego było mało jest  bardzo oszczędny w środkach przekazu.  Na korzyść jego  przemawia to, że jest ładnie nakręcony a ton filmu wyraża niepokój, porażkę, przygnębienie, co sprawiło, że chciałem od niego odejść, ale nie mogłem przestać oglądać.  Mam ambiwalentne odczucia względem tego filmu, nie należy do jednych z najlepszych jakie widziałem, ale ma w sobie coś wyjątkowego.

4. Carol 

Podoba mi się, że nie jest zachowana struktura znana z większości tego typu filmów, fabuła jest dobrze poprowadzona, reżyseria i gra aktorska stoi na bardzo wysokim poziomie. Jeden z najlepszych filmów romantycznych jakie wiedziałem.


5.    Dwunastu  gniewnych ludzi

Arcydzieło, film bez skazy, jeden z najlepszych filmów w historii. Film, który każdy powinien zobaczyć. Śledzimy w nim obrady ławników dotyczące stwierdzenia czy oskarżony dopuścił się popełnienia morderstwa.

6. Lewiatan

Powolne „dokręcenie śruby” człowiekowi, który próbuje walczyć o należącą do niego własność z aparatem państwowym. Dobrze zagrany, dobrze nakręcony, dość płynie zmienia się temat tego filmu, ale nie będę tutaj zdradzał szczegółów fabularnych.

7. Siedmiu samurajów

Piękny film, który stał się inspiracją dla wielu reżyserów. Byłem pod ogromnym wrażeniem historii, klimatu, gry aktorskiej sposobu kręcenia,  oraz ilości tematów poruszanych w tym filmie, nie ma ( i prawdopodobnie nie będzie) lepszego filmu o Samurajach.

8. Melancholia

Film, w którym bardzo dobrze zobrazowany są problemy ludzi cierpiących na depresję. Często osoby, które miały w życiu pod górkę i przekroczyły granicy swojej tolerancji na otaczające ja nieszczęścia są przedstawione w filmach jako osoby mające depresję (co jest jak najbardziej ok, są różne przyczyny, które mogą wprowadzić ludzi w ten stan i różne objawy). Główna  bohaterka Melancholii nie ma żadnego powodu do zmartwień, właściwie wszystko układa jej się tak jak tego chciała, ale mimo to nie ma woli do życia.  Jest ospała, wiecznie zmęczona, zupełnie zobojętniała na toczące się  wokół niej wydarzenia, ma wrażenie za czas niemal staną w miejscu.


9.  Miasto Boga

Filmy, który pokazuje jak ciężko wyrwać się z biedy (zwłaszcza  ludziom którzy się w niej urodzili, wychowali i jest to jedyne, co znają).

10. Dzieci niebios

Jeden z najbardziej poruszających filmów jaki widziałem nie dotyczył końca świata, śmierci bliskich osób,  ale tragedii związanej z nie posiadaniem pary butów.  Lubię ten film, bo dotyczy tragedii na małą skalę, ale dzięki dobremu ukazaniu kim są bohaterowie oraz tego jakie znaczenie ma dla nich posiadania butów  śledziłem ich losy ze sporym zainteresowaniem.

11. Festen

Spotkanie rodzinne po latach podczas, którego dochodzi do konfrontacji pomiędzy dwoma członkami rodzin, a na jaw wychodzą skrywane przez lata sekrety.

12. Mandarynki

Przedstawiony jest w nim bezsens wojny. Żyjący na odludziu staruszek zajmuje się leczeniem dwóch żołnierzy walczących ze sobą armii. Historia sztampowa, ale dobrze opowiedziana.

13.  Lot nad kukułczym gniazdem

Jedna z najlepszych ról  Nicholsona, który gra osobę udającą wariata, aby nie trafić do więzienia. Świetny i trzymający w napięciu film od początku do końca.

14. Wielkie piękno

Główny bohater kręci się po mieście w poszukiwaniu sensu życia. Ładnie nakręcony i zagrany, historia dobrze jest poprowadzona,  choć za dużo się nie dzieje w tym filmie.


15.  Przez Ciemne zwierciadło

Najlepsza adaptacja filmowa opowiadania Philipa K. Dicka.  Interesujące jest zwłaszcza ładne połączenie gry aktorskiej z animacją. 

16. Młodość

Dwóch starych przyjaciół w uzdrowisku rozmawia na temat przeszłości, przeszłości oraz co się dzieje w sanatorium. Ton oraz tematyka filmu przypomina mi o powieści Tomasza Mana pod tytułem: „Czarodziejska góra”.


17. Święci z Bostonu 

Ten film nie bierze siebie na poważnie, postacie są przerysowane, dochodzi w nim do wielu absurdalnych sytuacji. Jakby znalazła się jedna choćby jedna dusza, która twierdziłaby, iż William Defoe nie nadaje się do roli Jokera to poleciłbym właśnie ten film, żeby rozwiać jej wątpliwości.

18. Motyl i skafander 

Film przedstawia życie mężczyzny, który został niemal w całości sparaliżowany. Jego stosunek do samego siebie oraz względem jego najbliższych po tym wydarzeniu. Od strony reżyserii jest to jeden z filmów, który pozwala widzowi zupełnie się zanurzyć w wykreowany świat. Widzimy wszystko co, się dzieje z punktu widzenia bohatera (tak jak w grach FPS), co skutkuje tym, że sporo wydarzeń rozgrywa się poza polem widzenia bohatera oraz  sprawia, iż łatwo można postawić się w jego roli.


19 .    Żółty szalik

Walka głównego bohatera (świetnie zagranego przez Janusza Gajosa) z alkoholizmem i z samym sobą.


20.    Walc z Baszirem

Jeden z najlepszych filmów wojennych jaki widziałem. Bardzo ciekawie przedstawiono wiele aspektów wojny tj. radzenie sobie z traumą po zakończeniu wojny, wypieraniu wspomnień, postrzeganiu życia ludzkiego w trakcie wojny itd. 

 

Seriale

1. Detektyw 

Ma mieszane uczucia względem tego serialu. Pierwszy sezon był wspaniały, Niewiele reżyserów decyduje się na przeskakiwanie po kilku płaszczyznach czasowych, a jeszcze mniejszej grupie się udaje przedstawić wydarzenia w taki sposób, aby widz nie czuł się zagubiony, co, kiedy i gdzie miało miejsce. Dobrze napisani bohaterowie i ich dramaty, ciekawa sprawa kryminalna oraz świetnie nakręcone sceny spowodowały, że serial z miejsca stał się jedną z najważniejszych marek dla HBO. Nikogo nie powinno dziwić, że stacja chciała kuć żelazo puki gorące i dość szybko dostaliśmy drugi sezon serialu. Drugi sezon to spektakularna kraksa. Intryga kryminalna jest nieciekawa,  Upchnięto wiele bardzo ważnych dla przebiegu fabuły postaci do historii składającej z dość niewielkiej liczby odcinków, co sprawiło, że prawie żadna z nich nie jest dobrze napisana. Jest wiele problemów z tempem z jednej strony akcja serialu rozwija się błyskawicznie, a z drugiej jest bardzo wiele scen niesamowicie przeciągniętych. Ten sezon przypomina mi prequele Gwiezdnych Wojen, gdzie Gorge Lucas próbował upchnąć 20 lat historii w trzy filmy.:Trzeci sezon to udany powrót na bezpieczne wody. Przewrócono sposób opowiadania historii z pierwszego sezonu, sprawa kryminalna jest dość podobna do tej z pierwszego sezonu, dwójce głównych bohaterów nie można  za wiele złego powiedzieć. Ale poza grą aktorską (równie wysoki poziom) niemal każdy element wypada trochę słabiej względem pierwszego sezonu .

2. End of the F***ng world 

Dwóje nastolatków ucieka razem w nieznane. Co czyni ten serial wartym obejrzenia jest  dość fajnym pomysł z pokazaniem różnicy pomiędzy tym co główni bohaterowie czują/myślą a tym co robią.

3.Kompania braci 

Jeden z najlepszych seriali HBO. Jedyne, co mu mogę zarzucić to trochę za dużo patosu, w niektórych momentach, ale poza tym ten krótki  mini serial jest. wspaniały Wydarzenia  w serialu przerywane są przez od czasu do czasu przez wspomnienia weteranów II WŚ biorących udział w przedstawionych na ekranie chwilach i wychodzi to fantastycznie. 

4. Atlanta 

Dramto-komedia o managerze początkującego rapera. Mnóstwo świetnych gagów, trafnych komentarzy społecznych, ciekawi bohaterowie i fajnie opowiedziane różne historie .

 

6

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych