Kącik niewygodnych informacji

Don't shoot the messenger!

Dobermann Dobermann 20.11.2015, 10:13
Dark news corner #1
665V

Dark news corner #1

Czyli o czym nie przeczytasz na stronie głównej...

Tytułem wstępu...

Żyjemy w takich czasach że strach się wypowiadać na niektóre tematy ponieważ nie są politycznie poprawne albo ktoś się na nas obrazi i utrudni nam życie ewentualnie doniesie gdzie trzeba lub nie podeśle gier do recenzji ;)

Jednak od zawsze istnieje instytucja czarnej owcy (choć w typ przypadku będzie to raczej czarny pies) która musi się wyłamać z tej obślizgłej poprawności i dostarczyć Wam trochę ciekawostek... których nie zobaczycie na stronie głównej.

Zatem do dzieła!

 

PS Vita została złamana!

Tak, dobrze przeczytaliście. Jeśli Wasza konsola ma firmware poniżej wersji 3.52 możecie ją złamać! jak się większość z Was domyśla łamanie zabezpieczeń kojarzy się od razu z piractwem, ale nie tym razem. Sami twórcy Rejuvenate (tak został nazwany customowy firmware dla Vity) powiedzieli że nie zamierzają w jakikolwiek sposób wspierać piractwa i nie jest to celem złamania zabezpieczeń konsoli. Zresztą sama społeczność ludzi wspierających ten projekt ma ciekawsze cele niż "piracenie" gier z Vity. Zatem po co łamać Vitę? Co nam to da?

Po pierwsze dostęp do wielu eumulatorów które już zostały przeniesione takich jak Gameboy czy SNES:

 

Po drugie można będzie uruchomić wiele sportowanych gier które nigdy nie zostały oficjalnie przeniesione na PS Vite. Obecnie trwają bardzo intensywne prace nad portem Quake 1 o czym napisałem w osobnym wpisie poniżej. W planach Wolfenstein: Enemy Territory i co tam jeszcze natchnie społeczność. 

Po trzecie można wgrywać swoje własne schematy graficzne oraz dodawać ikonki (bąbelki) do swoich własnych aplikacji.

I po czwarte, ożywi samą konsolę, która jest obecnie bardzo słabo wspierana przez Sony. Vita jako hardware jest naprawdę niezłym sprzętem, a dodatkowo posiadając wiele czujników i analogowe przyciski, może zachęcić społeczność do wielu ciekawych portów gier które nigdy by na nią się nie pojawiły. Poza tym wiele gierek ze smartfonów obsługiwałoby się lepiej przy pomocy guziczków a nie macania paluchem po ekranie. Ze złamanymi zabezpieczeniami Vity porty takich produkcji stają się możliwe :)

Oczywiście pamiętajcie że w momencie wgrania Rejuvenate do waszej Vity spowodujecie, utracicie dostęp do sieci PSN lub tez narazicie się na bana swojego konta jeśli taki hack zostanie wykryty tak wiec miejcie świadomość ryzyka jakie podejmujecie.

Więcej o łamaniu Vity można przeczytać tutaj. Jak kogoś interesują emulatory konsol jakie zostały przeniesione na PS Vita może o nich poczytać w tym miejscu.

 

Quake 1 (ten bez railguna ;P) został przeportowany na PS Vitę i działa!

VitaQuake to port oryginalnej gry z 97 roku, który działa na złamanej PS Vita. Co ciekawe w obecnej wersji rendering odbywa się tylko za pomocą procesora konsoli (bez akceleracji karty graficznej VIty) i pomimo emulacji gra działa z prędkością około 25 klatek na sekundę przy pełnej natywnej rozdzielczości Vity (960×544). Autor zapowiada że jeszcze dużo pracy go czeka, ponieważ chce wykorzystać do renderowania akcelerację karty graficznej konsoli oraz chce dodać pełne wsparcie sieci lokalnej oraz rózne smaczki w stylu celowania z użyciem żyroskopu konsoli.

Osobiście trzymam kciuki za dalszy rozwój tego projektu!

Działanie gry można zobaczyć na poniższym filmiku:

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

Więcej o VitaQuake możecie poczytać tutaj.

 

Chcesz grać w gry z PS4 na swoim PC? Już niedługo będzie to możliwe!

Jak wiecie od jakiegoś czasu da się stumieniować gry z PS4 na tablety Sony. Jakiś czas temu udało się zdjąć zabezpieczenie i to stumieniowanie obecnie jest możliwe na każdym urządzeniu działającym pod systemem Android 4+. Idąc dalej ktoś wpadł na pomysł, a dlaczego by nie strumieniować gier na ekran PC i obsługiwać je klawiaturą i myszką (tak! pomyślcie o sterowaniu myszką w strzelankach!). Na efekty nie trzeba było długo czekać. Obecnie trwają prace "wykończeniowe" nad w pełni działającym systemem stumieniowania gier, jak widać na załączonym poniżej filmie, strumieniowanie działa elegancko, jedyne o czym autor wspomina to prace nad optymalizacją połączenia z siecią (aby aplikacja działała stabilniej) oraz rozwiązanie problemu emulacji touchpada DualShocka 4 przez kombinacje klawiszy na klawiaturze. Także myślę że pod koniec roku granie w strzelanki z PS4 może wejść na zupełnie nowy poziom :)

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

Więcej o projekcie możecie przeczytać na twitterze twórcy tutaj.

 

Z mrocznych newsów w tym odcinku to tyle, jeśli podoba Wam się idea to dajcie plusika albo komentarz na dole. W kolejnej części może pojawić się info o tym jak grać w gry z PS+ innych regionów jeśli macie kupionego PS+ w innym regionie i to co mi podeślecie we wiadomościach prywatnych. Nie chciałbym się ograniczać tylko do newsów ze świata Sony :)

Tagi: hardware PlayStation 4 playstation vita ps vita ps4

Oceń notkę
+ +57 -

Posiadacz najfajniejszych gameroomów! :P
Oceń profil
+ +259 -
Dobermann
Ranking: 18 Poziom: 80
PD: 64592
REPUTACJA: 44632