Blog użytkownika PVL

PVL PVL 20.04.2016, 09:39
PS4K i Xbox NeXt a sprawa Nintendo
1876V

PS4K i Xbox NeXt a sprawa Nintendo

W ostatnim czasie tylko przybywa kolejnych plotek o ulepszonych konsolach od Sony i Microsoftu. No tak, prawda, ale zapytacie co do tego wszystkiego ma Nintendo? Otóż, moi drodzy... WSZYSTKO.

Spotkałem się z komentarzem, że to celowa chęć wku**ienia posiadaczy PS4 i Sony robi to wszystko z własnej nieprzymuszonej woli.

Cóż mogę rzec?

                                    

Cofnijmy się do roku 2012, tak tak, dobrze czytacie, nie regulujcie odbiorników. Do 2012 roku. Jest to już 7. rok dla X360 i 6. dla PS3. W listopadzie/grudniu debiutuje na świecie Wii U. I tu zaczyna się nasza historia. Wii U już na starcie było konsolą zacofaną. Owszem, silniejszą i wydajniejszą od PS3 jak i X360, ale wciąż zacofaną. Przez pierwszy rok produkt jeszcze jako tako przędł i nawet pojawiały się na niego gry 3rd party. Jednakże już po roku na rynku na dobre zaczęły się zadomawiać PS4 i X1. Debiutują w cenach 400$/400€/349£ (PS4) i 499$/499€/429£ (X1 z Kinectem 2.0 - później wersja bez Kinecta jak PS4). Czy to ważne? Bardzo, ale na razie wyruszymy trochę do przodu. Spokojnie, do 2013 roku jeszcze wrócimy.

 

Jest rok 2015. Nintendo ogłasza, że pracuje nad konsolą nowej generacji tj. Nintendo NX. Jest już 20 kwietnia 2016 i OFICJALNIE cały czas nie wiadomo czy jest konsola stacjonarna i czy wówczas jest to sprzęt od PS4 i X1 silniejszy. Ale mówiąc na dzisiaj można na 99% (bo zawsze wypada ten 1% niepewności zostawić) to powiedzieć. Tak, Nintendo NX to konsola stacjonarna i tak, jest mocniejsza zarówno od X1 jak i PS4. Dlaczego? Dlatego, że PS4K i Xbox NeXt.

Bo zastanówcie się przez chwilę, czy Sony i MS robiłyby to co robią tylko dlatego, że 900p i filmiki od Digital Foundry. No oczywiście, że nie. Przy PS4 kroczącym powoli (o ile nie zmniejszy się tempo sprzedaży) po tytuł najlepiej sprzedającej się konsoli EVER?! Przy X1, z którego wielu się śmieje a de facto sprzedaje się lepiej niż X360 w analogicznym okresie? Przygotowanie ulepszonej wersji konsoli to NIE jest hop siup na zasadzie "Eee, Zenek, cho no tu, trza procek podkręcić!!!" To są całe roboczogodziny poświęcone na dopracowanie ulepszonego sprzętu i testowanie go, na produkcję nowych devkitów, opracowanie tego by jedna gra na tej samej płycie działała na obu konsolach de facto trochę inaczej. Owszem, pracy mniej niż przy tworzeniu nowej konsoli od zera, ale wciąż sporo.

 

Jak mówię, wszystko, cała gra rozchodzi się o nadchodzącą konsolę Nintendo. I błagam, darujcie sobie niektórzy komentarze pokroju "Nintendo nic już nie znaczy, kogo ono obchodzi" itp. KAŻDY ruch konkurencji wywołuje spięcie dup na górze we wszystkich 3 firmach, każda decyzja może wznieść produkt na sprzedażowe wyżyny jak i ją pogrzebać. I w Sony i MS to wiedzą. Oj, bardzo dobrze to wiedzą. Podobnie jak pewnie to jaką konsolą NX będzie, bo chyba nikt zdrowo myślący nie wątpi, że obie firmy dążyły do tego by się tego dowiedzieć, choćby na lewo.

Jak obiecałem wracamy do 2013 roku i ceny, ceny która po dziś dzień pokutuje. Pamiętam doskonale ten aplauz ludzi na wieść o cenie PS4, pamiętam ten społeczny orgazm. I wszystko fajnie, tylko że, teraz odbija nam się to czkawką. I to dużą. Super, że na allegro idzie już wyrwać X1 czy PS4 za 1200zł. Mamy konsole masowe, tanie.... i słabe. No niestety, coś za coś.

 

Gdy PS4 i X1 były ujawniane obie firmy nawet nie myślały, że już za 3 lata mogą mieć taki duży problem. Bo silniejsze NX to jest dla nich problem. Sprzedaż obu sprzętów może srogo wyhamować, na NX mogą wychodzić gry 3rd party. A eksluziwy? Casuale często mają w żopu eksluziwy, niestety.

 

I obie firmy ratują się jak mogą. Sony chce wydać ulepszone i podkręcone PS4, a MS Nexta. Zabawne, że gdy wczoraj pisałem ten tekst na kartce napisałem, że Next może też być przystawką, zaś po napisaniu tego tekstu na głównej pojawił się news że Next to prawdopodobnie również ulepszona konsola, jak to się szybko potrafi zmieniać, prawda?

 

Ja wiem, że robię tu za adwokata diabla i wielu może mnie przeklnąć do piątego pokolenia, ale starałem się podejść do tematu na chłodno i stworzyć odpowiedni ciąg przyczynowo skutkowy. No i zapraszam do dyskusji i ewentualnej konstruktywnej krytyki.

 

PS. Jeśli chcesz poczytać fajny blog Dobermanna który fajnie uzupełnia mój wpis to zapraszam tutaj: http://www.ppe.p(...)ace.html

 

Tagi: nintendo nx nowe ps4 ps4 PS4 Neo ps4.5 PS4K Wii U X1 xbone xbox next xbox One

Oceń notkę
+ +48 -

-Nie teraz mame. Walczę za Polskę na pepee!
Oceń profil
+ +32 -
PVL
Ranking: 1153 Poziom: 46
PD: 13111
REPUTACJA: 6194