Opowieści z Grypty

Mr.Darko Mr.Darko 13.07.2014, 20:08
eRPeGowy Przegląd Tygodnia #32 - Karczma
1198V

eRPeGowy Przegląd Tygodnia #32 - Karczma

Przegląd nr 32 już jest! Chociaż gorąca i piękna pogoda nie działają zbyt motywująco do sterczenia przed monitorem i pisania, to jednak znów się udało na czas.  Jest obszerna Piguła, a także Kinoteka z masą trailerów oraz oczywiście Rozkładówka, na którą tak wielu czeka (i którzy głównie dla niej Przegląd odpalają). Zawartości u nas cała masa i pewnie Vulcanowi połowa z tego się, niestety, nie załaduje. Enjoy!
 

1. O Natural Doctrine ostatnio trochę w Przeglądzie ucichło. Jak widać, nie bez powodu - Kadokawa Games planuje wydanie łatki ułatwiającej rozgrywkę, która najwyraźniej daje Japończykom w kość. Pierwszym ułatwieniem będzie jeszcze jeden, dogłębniejszy tutorial jaśniej opisujący system gry. Przed każdą misją gracze otrzymywać będą także wskazówki dotyczące zaliczenia aktualnego zadania, zwiększona zostanie także liczba wewnętrznych checkpointów. Dla tych najbardziej opornych przygotowano tryb Easy Mode, a wciśnięcie Xa pozwoli przyspieszyć animacje w turze przeciwnika (to akurat miła zmiana). Poza zmianami w poziomie trudności dojdą nam jeszcze trzy nowe misje w trybie co-op, w których przeciwnikami będą Aslan the Lion King, Great Sage Solomon i Immortal King Gomorrah. Dla równowagi wersja na PS4 otrzyma jeszcze zestaw trudniejszych misji w Glion Hive, gdzie zmierzymy się z Glion Queen. Całość została udostępniona 10 lipca, a pakiet na PS4 jest aktualnie przeceniony o 1.000 jenów.

NIS America udsotępniło także nowy, anglojęzyczny zwiastun do gry.

Natural Doctrine pojawi się w Ameryce 16 września.
 
 
 
 
2. Zmniejszającej poziom trudności łatki doczeka się także wydane niedawno Freedom Wars. Sprawa dość nieoczekiwanie wyszła na jaw po fali tweetów od znerwicowanych graczy, którzy narzekali na gwałtowny wzrost poziomu trudności około połowy gry (100%-owa celność wrogich snajperów, ataki zabijające na miejscu itp.). Do "zarzutów" odniósł się twórca gry, Junichi Yoshizawa, dzięki czemu znamy już planowany zakres zmian. Najwięcej balansu czeka rozdziały od siódmego wzwyż, w których ustalonych od nowa zostanie parę elementów takich jak poziom zdrowia przeciwników czy czasy odrodzeń. Sam rozdział 7. doczeka się zmiany rodzajów przeciwników, ich ataków, AI oraz broni. Łatka doda także nowy ruch - gracze będą mogli teraz używać cierniobiczy także podczas dashowania, a także zmieniać ich schematy kolorystyczne.
  Na PlayStation Blog wypowiedział się z kolei Nick Accordino, pełniący funkcję Associate Project Manager dla amerykańskiego wydania Freedom Wars. Według jego słów, 47 nazw japońskich prefektur dostępnych w trybie sieciowym City-State War zostanie zastąpionych przez 50 wybranych z całego świata miast, a jedno z nich przyjdzie nam reprezentować w walce o wpływy i surowce. 
Data wydania Freedom Wars nie jest jeszcze znana, ale ma nastąpić jeszcze w tym roku.
 
 
3. Serwis 4Gamer opublikował dwa z czterech artykułów Tsuyoshiego Sekito (ściężki dźwiękowe do Brave Fencer Musashi, Last Remnant i niektórych Kingdom Hearts), w których porusza on trudności w tworzeniu tematu przewodniego oraz proces powstawania udźwiękowienia w nadchodzącym Final Fantasy Explorers. Treść obu tekstów znajdziecie tutaj i tutaj, my uzupełnimy to z kolei próbką jego kawałka "Field, Dungeon 1" oraz najnowszym trailerem z ostatniego Nintendo Direct.
Final Fantasy Explorers zadebiutuje na rynku w okolicach zimy b.r.
 
 
 
4. Podbierania newsów głównej ciąg dalszy! Na tapecie tym razem szykowane na 3DSa Pokemony w wersjach Omega Ruby i Alpha Sapphire oraz triumfalny powrót tajnych baz. Ich obecność nie porwała mnie w odsłonach z GBA, ale na 3DSie - dzięki wykorzystaniu StreetPassa oraz stałego podłączenia do sieci - rozwiązanie to ma spore szanse na popularność. Tym razem poza umeblowaniem i dekoracjami w rodzaju poduszek czy pluszaków swój Secret Base możesz zapełnić także elementami elementami pokroju pasów transmisyjnych, teleporterów czy pułapek, co w połączeniu z dobieraniem zasad w walkach stworzy coś bardzo bliskiego miniaturowym halom Gym Leaderów. Nasze bazy będziemy mogli potem udostępniać innym poprzez StreetPass lub kod QR. Zwiedzając wzajemnie bazy innych graczy będziemy mogli dodać ich do listy tzw. Secret Pals, z którymi możliwe będzie toczenie walk oraz aktywowanie specjalnych efektów w rodzaju przyspieszenia inkubacji jaj, a nawet podbicia poziomu Pokemona o +1. Wizytując bazy znajomych będziemy mogli podbierać im flagi - im więcej ich zbierzemy, tym wyższa będzie nasza ranga i tym lepsze efekty dawać nam będą nasi "tajni kumple". Jedną z nowych postaci będzie Aarune - obieżyświat i ekspert w dziedzinie sekretnych baz, z którego Flygonem będziemy mogli się zmierzyć (stawiam, że nagrodą będą nowe ozdoby).
Do poznanych już Pokemonów, które w OR/AS otrzymają swoje Mega formy (m.in. Swampert, Sceptile, Diancie i Sableye) dochodzi kolejny potwierdzony - Metagross. Do formy Mega ma on przejść dzięki Stevenowi, który ewoluował go będzie przy użycia własnego Mega Brooch.
Premiera Pokemon Omera Ruby i Alpha Sapphire na 3DSa odbędzie się w listopadzie tego roku, prawdopodobnie równocześnie na całym globie.
 
 
 
 
 
5. OR/AS swoją drogą, ale także promocja szóstej generacji Pokemonów w odsłonach X i Y nie ustaje, mimo prawie roku od premiery tytułów. W jednym z majowych Przeglądów wspominaliśmy o planowanej dystrybucji nowej wersji Vivillona w razie przekroczenia progu 100 milionów sieciowych wymian stworków. Granica ta została przełamana 7 lipca, w związku z czym Pokemon Company dotrzymało słowa i Fancy Pattern Vivillona (ze specjalnym atakiem Hold Hands) można spotkać na serwerach Global Trade Station.
  Powody do radości będą mieli także japońscy gracze - z okazji corocznego festiwalu Tanabaty (zapisywanie życzeń na kolejny rok na skrawkach papieru i wieszanie ich na bambusowych pędach) w Pokemon Center w prefekturze Tohoku udostępniony zostanie Shiny Jirachi. W jego zestawie ruchów znajdzie się Wish, Swift, Healing Wish i Moonblast, a nosić będzie Star Piece. Jego dystrybucja potrwa od 1 do 31 sierpnia.
Najwyższa pora znowu rozgrzać Wonder Trade'y, prawda? ;)
 
 
6. Ciąg dalszy wiadomości o szykowanej dla Europejczyków na odległy 2015, zrozumiałej wersji Monster Hunter 4 Ultimate. Tym razem na forach Capcom Unity potwierdzona została obecność znanego z Monster Hunter Freedom 2 stwora klasy Elder Dragon - Teostry. W porównaniu do tamtej odsłony zmieniła się charakterystyka niektórych jego ataków - za pomocą wymachów ogona i pazurów będzie on wstanie rozprowadzać wybuchowy pył, którym pokryty może zostać nasz pancerz, a który eksploduje w kontakcie z ogniem. Efekt ten przeniesie się także na wykonywane z jego materiałów bronie - wcześniej miały one charakterystykę Fire, natomiast w MH4U będzie to przemianowany Blast (wcześniej Slime - szlam powodujący wybuch w momencie ataku). 
  Twórca serii, Ryozo Tsujimoto, pojawił się także w segmencie poświęconym 3DSowym grom third-party podczas ostatniego Nintendo Direct, aby zaprezentować nowy zwiastun gry, zakończony prezentacją nowego, nienazwanego jeszcze Wyverna pokrytego złotą łuską.
  Podczas akcji promocyjne w Akihabarze Capcom zaprezentowało nowe podgatunki znanych już z MH4 stworów - chodzi o Najarala, Zamtrios, Kecha Wacha, Tetsucabra, Seltas Queen i Nerscylla (wszystkie powyżej). Poza powrotem Teostry potwierdzono także innych "starych znajomych" - podczas misji spotkamy Monoblosa, Diablosa, Cephadrome'a i Daimyo Hermitaura.
 
 
 
 
 
 
7. Planowany na PS3 sequel całkiem udanego Class of Heroes z PSP - Class of Heroes 2G - doczeka się obok cyfrowego wydania także pudełkowej edycji limitowanej. Ma ona zawierać w sobie dwustronną okładkę, kolorową, pachnącą atramentem (!) instrukcję, pełnokolorowy nadruk na płycie z grą i hologram z numerem seryjnym. Zestaw będzie można zamówić na firmowej stronie Gaijinworks, a kosztować nas to będzie 49.99$ + 4$ za wysyłkę.
Jednocześnie PR Manager odpowiedzialnego za dystrybucję MonkeyPaw Games zastrzegł, aby nie zwlekać z zamawianiem swoich kopii limitki i dokonywać ich przed końcem etapu przedsprzedaży - czyli do 27 lipca. "To coś jak pre-order, ztym że po pre-orderach można jeszcze kupić fizyczne kopie. Nie w tym przypadku" - naświetlił sytuację Ryan Olsen.
Class of Heroes 2G ukaże się na amerykańskim PSNie 27 lipca.
 
 
8. Crossoverów nigdy za wiele! Najnowszy numer Famitsu zdradził, że Namco Bandai planuje wydanie nowego tytułu krzyżującego marki Gundam, Kamen Raider i Ultraman. Super Hero Generation będzie strategicznym RPG w stylu Super Robot Wars zmierzającym na PS3 i Vitę. Gra jest już podobno ukończona w 80%, a jej premierę zapowiedziano na 23 października. Liczę, że do tego czasu uda nam się napisać więcej o tym tytule.
 
 
 
 
9. Rail Wars! to seria książek light novel autorstwa Naoto Takeyamy, traktująca o uczniu szkoły średniej wstępującego w szeregi Służby Ochrony Kolei. Seria dopiero co doczekała się serializacji anime, ale gra visual novel od 5pb ma iść innym torem, niż animacja. O tytule nie wiadomo zbyt wiele ponad to, że zmierza na Vitę i ma zawierać tzw. Turn-Out Choice System. Już za tydzień mamy poznać więcej informacji na temat gry.
Daaku: jeżeli ktoś myśli, że ten news jest tylko usprawiedliwieniem do zawartości dzisiejszej Rozkładówki, to... cóż, ma rację ;)
 
 
10. Ekskluzywny dla platformy Sony spin-off serii Hyperdimension Neptunia pt. Ultra Dimension Action Neptunia U udostępni graczom dwie nowe dziewczyny oparte na japońskich periodykach o grach video - Dengekiko i Famitsu. Z nowo udostępnionych informacji wiadomo, że Dengekiko posługiwać ma się "Hyperdimension Dengeki Gun", a podczas odpalania ataków specjalnych na ekranie pojawią się specjalne grafiki. Na stronie Dengeki pojawiły się także nowe próbki obrazujące obecny w grze system zniszczenia ubrań.
Ultra Dimension Action Neptunia U wspomoże Vitę 28 sierpnia.
 
 
 
11. Jak dotąd studio FuRyu skupiało się na przedstawieniu postaci i promowaniu strategicznego systemu walki w nadchodzącym wielkimi krokami Lost Dimension, tym razem jednak postanowiło skupić się na innej stronie gry - tej bardziej przypominającej... Danganronpę! Główny bohater, Sho Kasugai, niespecjalnie błyszczy podczas walk, ale nie bez powodu - po każdej misji za pomocą swojego Daru wizji przewiduje on przyszłość, oceniając, czy któryś z członków aktualnej drużyny może być zdrajcą. Jeżeli mamy co do kogoś podejrzenia, możemy aktywować tryb Deep Vision, który pozwoli nam głębiej odczytać myśli skanowanego, a jeżeli i to nie pomoże - zadać mu parę pytań i wyciągnąć wnioski ze sposobu, w jaki na nie odpowiedzieli. Lepiej dobrze kojarzyć fakty, ponieważ w kolejnej fazie Judgment Phase będziemy musieli wskazać kogoś, kto zostanie "wymazany". Dobrze, jeżeli uda się nam rozpoznać zdrajcę, w przeciwnym wypadku na pohybel poślemy niewinnego człowieka! Od tych decyzji będzie prawdopodobnie zależeć rozwój fabuły oraz zdobyte zakończenie historii.
Lost Dimension ukaże się 7 sierpnia na PS3 i Vitę.
 
 
12. Na głównej mogliście już przeczytać o nowej grze od Compile Heart - Omega Quintet, duża jest także szansa na to, że przedstawione tam zostały profile głównych bohaterek. Teraz nasza kolej - oficjalna strona gry wzbogaciła się także o opis postaci pobocznych, którym poświęcimy teraz nieco miejsca (od lewej do prawej)
Takuto - główny bohater gry. przyjaciel z dzieciństwa Otohy, który zawsze pakuje się przez nią w kłopoty. Pełni rolę zarówno jej ochroniarza, jak i menedżera po tym, jak została Verse Maiden.
Momoka - weteranka branży Verse Maiden. Na scenie sprawia wrażenie doskonałej idolki, ale poza nią jest nieokrzesana i pyskata.
Ayumi - wieloletnia menedżerka Momoki, aktualnie przełożona Takuto. Poza typowymi dla zawodu zajęciami odpowiada także za piosenki, przebrania i transmisje na żywo.
Shiori - trenerka Kyouki. Wraz z Momoką należała do poprzedniej generacji Verse Maiden, choć nie przepada za nią i w jej towarzystwie zachowuje się zupełnie inaczej.
Godou - dowódca straży sąsiedzkiej. Zwykle patroluje podejrzane zaułki i pomaga cywilom w ewakuacji w razie ataku Beepów.
Tomekichi - wielki fan Verse Maidens i przywódca jednej z poświęconych im grup fanklubowych. Kiedy zajdzie taka potrzeba, potrafi być niezwykle charyzmatyczny wobec innych fanów.
Na stronie gry można także przesłuchać próbki głosów postaci z gry.
Omega Quintet ukaże się 18 września na PS4.
 

Źródło

13. Już niedługo doczekamy się (no, Japończycy na pewno) kolejnej gry z serii Excave - gry RPG roguelike będącej swego rodzaju wprowadzeniem do gatunku dla nowicjuszy. W Excave: Sorcerer of the Underworld pokierujemy jednym z dwójki z góry narzuconych bohaterów, z których każde specjalizuje się w innych broniach (młodzian dzierżyć może miecz, włócznię, katanę i topór, a dziewczyna - miecz, dwie szable, łuk i laskę). Naszym zadaniem będzie eksploracja kolejnych podziemi w poszukiwaniu coraz to silniejszego lootu wpływającego na nasze statystyki (postać nie zdobywa doświadczenia). W razie ryzyka zgonu istnieje opcja szybkiego powrotu do miasta. Poza lochami fabularnymi będziemy mogli zwiedzić także takie generowane losowo z innymi skarbami, tryb Challenge Dungeon zaczniemy goluteńcy, a zdobyczne Dungeon Medale wymienimy na rzadkie bronie i czary.

Excave: Sorcerer of the Underworld wyląduje na 3DSach już 16 lipca w Japonii.

 
 
14. Denpa Men to seria znanych z eShopu małych gier, w których korzystając z zapomnianego przez twórców rozwiązania AR tworzymy drużynę dziwacznych ludków i zwiedzamy/walczymy. Kolejny tytuł z uniwersum będzie tym razem grą free-to-play - Denpa Men's RPG Free! ma nie odbiegać specjalnie założeniami od poprzednich odsłon, a główną różnicą będzie model płatności oparty o obecny w grze cash shop. Developer, Genius Sorority, planuje także dodanie zestawu funkcji pozwalających na łączenie się z innymi graczami oraz specjalne eventy pokroju dostępnych czasowo lokacji z podwójnym doświadczeniem czy promocji w sklepiku.
Denpa Men's RPG Free! zagości na japońskich 3DSach już 23 lipca.
 
 
 
15. Na PS4 zmierza nowe MMORPG w stylistyce anime Mabinogi, a tymczasem na PC gracze już teraz mogą wziąć udział w "Ultimate Anime Summer" - serii promocyjnych eventów, które potrwać mają cały kwartał. W ten weekend rozpoczął się pierwszy z nich, New Beginnings, podczas którego logując się do gry o określonych porach mamy szansę na specjalną nagrodę (tzw. Hot Hour). Alfabetyczny spis atrakcji znajdziecie [tutaj].
 
 
16. W niedawnej Pigule wspominaliśmy o rozpoczęciem prac nad kolejną odsłoną serii The Legend of Heroes, która miałaby ukazać się w 2015. Falcom podał do wiadomości podtytuł (Trails of Dawn) oraz główną platformę (PC, możliwa funkcjonalność online), teraz pora na informacje bardziej fabularne. Akcja gry będzie się rozgrywać na znanym z poprzednich odsłon kontynencie Zemurii, znajoma ma być też część terenów (Crossbell, Liberl, Remiferia). Głównymi bohaterami są Nacht Weiss - cichy, władający halabardą i pistoletem Orbal chłopak o nieznanym pochodzeniu oraz Chlo Barnett - żywiołowa dziewczyna z Ruan w Liberlu, mająca fioła na punkcie rycerzy. Oboje meldują się w Gildii Bracerów Crossbell w celu podjęcia egzaminu na Bracera - i oto macie wstęp do nowej przygody...
 
 
 
 
eRPeGowa Piguła
 
- 8 lipca do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn wyszedł opisywany już przez nas patch 2.3, wprowadzający m.in. nową klasę i zawód postaci (Rogue i Ninja), nowy tryb PvP Frontline, prywatne kwatery w domach czy opcję desyntezy; pełna lista zmian dostępna jest [tutaj]
 
- producent Sword Art Online: Hollow Fragment, Yosuke Futami oznajmił, że szykowana na późny lipiec wielka aktualizacja zawartości nie zostanie wbudowana w zachodnie wydania gry; zamiast tego planuje on cykliczne patche niczym w tytułach MMORPG, jakie SAO: HF próbuje emulować - Źródło
 
- tenże Futami do spółki z autorem mangi SAO, Rekim Kawaharą, w wywiadzie dla Famitsu zwierzył się, że myśli nad sequelem Hollow Fragment. Na zachodzie gra zawita odpowiednio 19 i 20 sierpnia w Stanach i Europie - Źródło
 
 
- od 28 lipca w Japonii dostępna będzie nowa wersja demo/trial Bravely Default, obejmująca wydarzenia aż do rozdziału czwartego włącznie; za 2.000 jenów gracze odblokują dostęp do rozdziału piątego wzwyż oraz voice-acting - Źródło
 
- jeżeli wierzyć Australian Classification Board (która puściła wcześniej parę przy klasyfikacji Megaman Battle Network 3 Blue/White), jeszcze w tym roku na Virtual Console dla Wii U zawita znany z GBA strategiczny erpeg Onimusha Tactics - Źródło
 
- wydana na iOSa wersja free-to-play Tales of Phantasia zostanie wkrótce zdjęta z platformy Apple'a; 29 lipca zablokowane zostaną zakupy w wewnętrznym cash shopie oraz stany gry, zaś 28 sierpnia przestanie być dystrybuowana sama aplikacja - Źródło
 
- podczas odbywającej się 26 lipca w Sapporo Convention Center akcji promocyjnej Phantasy Star Online 2 Sega zaprezentuje grywalne demo Phantasy Star Nova, pozwalające zawalczyć ze znanym z trailerów Gignantesem oraz zwiedzić planetę Machię; demo dla Vity planowane jest na sierpień - Źródło
 
- do wydanego 10 lipca w Japonii Yokai Watch 2 jest już dostępny premierowy patch, który niweluje problemy z rozpoznaniem stanu gry podczas pierwszego odpalenia tytułu; kupcy wersji pudełkowych pobiorą go z eShopu, będzie on natomiast obecny w wersjach cyfrowych (v1.1) - Źródło
 
- odpowiedzialne za nadchodzące MMORPG w świecie Record of Lodoss War L&K zapowiedziało rozpoczęcie prac nad kolejną grą; o Legacy of Despair więcej usłyszymy jeszcze w tym miesiącu - Źródło
 
- NIS America zmuszone było dokonać cięć w nadchodzącym na Vitę Criminal Girls: Invite Only - podczas scen "karania" zwiększona zostanie ilość widocznej na ekranie mgły oraz wycięte japońskie audio im towarzyszące; według rzecznika firmy, było to konieczne, aby gra mogła się u nas pojawić - Źródło
 
- Łączna liczba pre-orderów złożonych na Yokai Watch 2: Ganso & Honke (3DS) osiągnęła liczbę 814 tysięcy w Japonii (premiera miała miejsce w czwartek). Level-5 bierze pod uwagę możliwość wydania gry na zachodzie - Źródło
 

- Amerykanie otrzymają limitowaną edycję Ar nosurge: Ode to an Unborn Star (PS3). W jej skład wejdzie: kopia gry, art book, soundtrack, plakat oraz specjalny box. Koszt – 64,99$. Premiera gry - 23 września w US, 26 września w EU. Zdjęcie pełnego kompletu znajdziecie TU -  Źródło

- Final Fantasy Explorers – niedawno zapowiedziana na 3DSa gra action RPG ukaże się w Japonii jeszcze zimą tego roku - Źródło

 

eRPeGowa Kinoteka

- W sieci wylądował drugi trailer z Disgaea 4: A Promise Revisited (PS Vita) w języku angielskim. Premiera w Europie już niedługo, bo 29 sierpnia.

Źródło

- Do premiery Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea nie pozostało zbyt wiele czasu (17 lipca). Mimo to twórcy raczą nas kolejnym gameplayem, na którym pooglądać można elementy systemu walki.

Źródło

- Ar nosurge także doczekał się nowego trailera w języku angielskim. Premiera w Europie – 26 września na Playstation 3. Źródło pod tekstem zabierze Was do ponad 90 grafik z gry.

Źródło

- Autorzy nadciągającej na 3DSa gry Forbidden Magna wypuścili do sieci opening z owego tytułu. Premiera w Japonii – 2 października.

Źródło

- The Awakened Fate Ultimatum doczekał się nowego trailera, który wprowadza nas w historię przedstawioną w grze. Premiera w Europie – wiosna 2015

Źródło

- 16 lipca Europa otrzyma trzecie DLC do gry Muramasa Rebirth (PS Vita) pt. A Spirited Seven Nights. Poniżej zwiastun.

Źródło

- W sieci pojawił się nowy gameplay z Lost Dimension. Tytuł ukaże się na PS3 oraz PS Vita 7 sierpnia w Japonii.

Źródło

- W jednym z Przeglądów wspominaliśmy o 26 centymetrowej figurce Kiriki w stroju kąpielowym z edycji limitowanej Shining Resonance. Na poniższym filmiku została ona dokładnie pokazana.  Premiera gry w Japonii 11 grudnia.

Źródło

- Na koniec nowy zwiastun Danganronpa 2. Cytując fana – jest obrzydliwie angielski

Źródło

 

eRPeGowa Rozkładówka

Tak jak wspominał Daaku na pierwszy ogień idą dwie panie z Rail Wars!, a następnie dziewoja z Ar nosurge.
 
 
Do zobaczyska za tydzień!

Tagi: jrpg news przegląd rpg

Oceń notkę
+ +23 -

Obiektywnie 10/10. Subiektywnie 1/10.
Oceń profil
+ +35 -
Mr.Darko
Ranking: 207 Poziom: 63
PD: 32290
REPUTACJA: 8614