SKLEP
Wojciech Gruszczyk 04.10.2017
Forza Motorsport 7 - recenzja gry
2640V

Forza Motorsport 7 - recenzja gry

„Nowy rok, nowa Forza” to jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń serwowanych swoim wyznawcom przez Amerykanów. Deweloperzy nie zwalniają tempa tworząc kolejne odsłony. Najnowsza Forza Motorsport 7 jest ukoronowaniem lat ciężkiej pracy. Bez rewolucji, ale z kilkoma głębokimi zachwytami.

Forza Motorsport 7
 • Platformy:  XONE   PC 
 • Data premiery - Polska: 03.10.2017
 • Napisy
 • od lat 3 online

Moja przygoda z serią Forza rozpoczęła się dobre kilka lat temu i szczerze mówiąc ze sporym podziwem przyglądam się pracy Turn 10 Studios oraz Playground Games. W 2017 roku do głosu doszła ta pierwsza ekipa, która ma sporo do udowodnienia niedowiarkom. Odrobinę żałuję, że tytuł zadebiutował już teraz, a nie przy okazji premiery Xboksa One X, ale fani gatunku nie mogą narzekać, bo niezależnie od wybranej platformy Forza Motorsport 7 oferuje wybitnie dopracowaną rozgrywkę. A będzie jeszcze lepiej.

Cześć, przyjacielu. Tęskniłem

Moje pierwsze spotkanie z Forza Motorsport 7 odbyło się jeszcze na targach gamescom, gdzie mogłem doświadczyć wersji na Xboksa One X, jednocześnie rozmawiając z jednym z deweloperów na temat nowej kampanii. To właśnie Puchar Kierowców Forza jest teraz głównym trybem, od którego w zasadzie trudno nie rozpocząć przygody z tytułem. Rozgrywka w tym wariancie została podzielona na sześć kategorii, w których mamy dostęp do różnych wydarzeń, z kolei w każdej imprezie musimy wziąć udział w kilku wyścigach, by zwyciężyć i zebrać niezbędne punkty. Wynik jest potrzebny do odblokowania kolejnych przyjemności. Gra bardzo pozytywnie mnie w tym miejscu zaskoczyła - na papierze rozgrywka nie wygląda zbyt ciekawe, podczas wspomnianej dyskusji nie widziałem w tym nic nadzwyczajnego, jednak stworzona przez deweloperów machina działa i syndrom „jeszcze jednego wyścigu” pojawia się od początku. Rozgrywka jest satysfakcjonująca, bo wciąż wskakujemy w różne wozy, kupujemy auta, wpadamy do warsztatu, wymieniamy części, po drodze zahaczymy o lakiernika, po kilku rozegranych bojach zgarniamy kredyty, rośnie poziom naszej postaci, otrzymujemy kolejne bryki i trudno nie zatracić się w tej rozgrywce. Tutaj wciąż coś się dzieje, co chwile mierzymy się z innymi wyzwaniami i bez wątpienia przebudowana kampania wypada w Forza Motorsport 7 fantastycznie.

Sporym plusem jest na pewno ułożenie wyścigów, oferowanie różnorodnych wyzwań, proporcjonalnie rosnący poziom trudności i rzucana przez deweloperów marchewka – gra dosłownie zachęca do brania udziału w innych wyścigach, więc na początku wskakujemy w bolidy, później sprawdzamy ciężarówki, następnie supersamochody, na deser mamy okazję wypróbować wyścigu dowolnego, by po chwili zmierzyć się w rywalizacji jeden na jednego z jednym z legendarnych kierowców. Mało? Spokojnie, to dopiero początek. Zdaję sobie doskonale sprawę, że podobne zmagania pojawiają się również w innych tytułach (nawet w poprzedniej Forzie…), ale bez wątpienia nowa część wyciąga ze znanych koncepcji najlepsze elementy i serwuje je w bardzo przystępny dla gracza sposób. To właśnie tutaj pojawiają się również szeroko komentowane „skrzynki”, które przynajmniej w aktualnej formie nie są niczym złym. Ba! Śmiem twierdzić, że pasują do Pucharu Kierowców i ubarwiają rozgrywkę – w trakcie nie jest większym problemem zbieranie kredytów, które nie musimy teraz przeznaczać na jeden samochód (ta opcja oczywiście nadal istnieje!), ale przez systematyczną rozgrywkę gromadzimy walutę, za którą kupujemy „kota w worku”. Czasami zgarniemy nowy strój dla naszego awatara (totalnie niepotrzebny dodatek), innym razem oznaki do trybu sieciowego, często wpadają specjalne modyfikatory oraz oczywiście otrzymujemy nowe wozy. Przed rozpoczęciem wyścigu mamy dostęp do wspomnianych „modów”, które pozwalają zdobywać dodatkowe kredyty za włączenie specjalnych utrudnień (przykładowo rozpoczynamy starcie na gorszej pozycji) lub oferując dodatkowe wyzwania (przykładowo idealne wchodzenie w zakręty) – jest to małe rozszerzanie, które urozmaica zabawę i pozwala zgarniać kolejne kredyty.

Więcej, więcej, więcej i więcej

Po kilku pierwszych godzinach z Pucharem Kierowców zdecydowałem się sprawdzić rywalizację sieciową i tutaj bez jakichkolwiek problemów – na początku wybieramy kategorię, później samochód, możemy dokupić auto lub wypożyczyć, a następnie wpadamy do lobby, gdzie po chwili rozpoczyna się wyścig. Wszystko działa płynnie, sprawnie, a twórca pokoju ma spore pole do popisu bawiąc się wszystkimi opcjami, dyktując warunki, nakreślając konkretny typ samochodów, czy po prostu wybierając jedną z tras.

Niestety, nie zdecydowano się na udostępnienie pełnej zawartości od premiery i niektóre warianty rozgrywki są aktualnie zablokowane. Chociaż bez problemu sprawdzimy swobodną jazdę, to już Forzathon, sieciowe ligi oraz nawet dom aukcyjny wciąż czekają na otwarcie. Ten ostatni element nie jest mi specjalnie potrzebny do życia, jednak z wielką radością sprawdziłbym rywalizację nastawioną na e-sportowe wrażenia, a na takie przyjemności trzeba jeszcze zaczekać. Mimo wszystko warto również sprawdzić rozgrywkę na podzielonym ekranie (na konsolach), czy też zakładkę „rywale”. W tym drugim przypadku pojawiają się zmagania autocross (walka z duchem pomiędzy pachołkami), strefa driftu (należy pobić wynik oponenta), dni otwarte toru (rywalizacja z duchem o jak najlepszy czas z omijaniem kierowców na trasie), wyzwanie specyfikacji (twórcy oddają w nasze łapy samochód i mierzymy się z identycznym duchem), czy też polecane zawody (specjalne wydarzenia stworzone przez Turn 10 Studios).

Nawet pomimo takich blokad nie można w Forza Motorsport 7 nawet przez sekundę narzekać na zawartość, bo gra jest ogromna. Twórcy nie żartowali zapowiadając największą odsłonę w serii, bo w tytule znalazło się ponad 700 samochodów, a każda maszyna została dopieszczona przez deweloperów do granic możliwości. W pudełku z grą powinni tylko dodawać mały wiatraczek, który emitowałby odpowiedni zapach skóry i tapicerki, bo przeglądając demony prędkości w Forzavista możemy sprawdzić bryki pod niemal każdym względem. Auta ponownie wyglądają fantastycznie, wszystkie modele posiadają swój indywidualny charakter, a kolekcjonowanie poszczególnych w wirtualnym garażu sprawia po prostu frajdę. W tych pozytywnych wrażeniach zdecydowanie pomagają również wszystkie miejscówki – Hockenheimring, Dubaj, Nurburgring, Autodromo Nazionale Monza, Long Beach, Lime Rock, czy też Indianapolis Motor Speedway - to dopiero mały czubek góry lodowej, bo w tytule znalazło się trzydzieści lokacji, które prezentują najwyższą klasę.

Tytuł nabiera dodatkowego charakteru, gdy to my zakasamy rękawy i zabawimy się w twórcę wydarzeń. Przekopanie się przez wszystkie fury zajmie setki godzin, a nie zapominajmy, że wszystkie samochody można dowolnie modyfikować, wrzucać pod maskę nowe części, zmieniać ich możliwości, czy po prostu pobierać ustawienia innych graczy. Opcji jest naprawdę sporo i wszystkie smaczki docenią gracze, którzy uwielbiają bawić się w cyfrowych inżynierów-mechaników.

Dobry, znany kompromis

Trudno nie odnieść wrażenia, że Forza Motorsport 7 w istotny sposób przypomina Forza Motorsport 6. Ta druga produkcja debiutowała zaledwie w 2015 roku, oferowała fantastyczny model jazdy i w tym wypadku autorzy musieli jedynie pokusić się o dopieszczenie drobnych detali. Gra to nadal wybitny kompromis pomiędzy symulacją a zręcznościówką, bo nawet decydując się na wyłączenie linii sugerowanej, asysty kierowania, włączenie pełnych uszkodzeń, zużycia paliwa i opon, pozbycie się asysty przyczepności oraz innych podwyższających poziom trudności elementów do tytułu mogą podejść gracze, których nazwałbym profesjonalistami, a jednocześnie, decydując się na niektóre asysty, bez problemu przyjemność z produkcji mogą czerpać nawet amatorzy. Turn 10 Studios ponownie sprawnie dostosowało rozgrywkę do kontrolerów, jednak po podłączeniu kierownicy można równie dobrze się bawić – kilka słów na ten temat pojawi się na portalu jutro.

W tym miejscu nie ma mowy o najmniejszej rewolucji. Jazda jest fantastyczna, ale bardzo znajoma – mam w pewien sposób wrażenie, że akurat Turn 10 Studios stanęło pod ścianą, którą trudno będzie przebić w przeciągu najbliższych kilku lat, więc dlatego deweloperzy rozwijają liczbę samochodów, dopieszczają trasy, czy też przygotowują dodatkowe wyzwania.

Ponownie podczas zmagań zachwycają drivatary, które umożliwiają zmierzenie się z dwudziestoma trzema znajomymi, a sztuczna inteligencja niezaprzeczalnie zachowuje się realistycznie. Ten element jest już znany z poprzednich odsłon, ale wciąż zachwycam się nad jego dokładnością, ponieważ twórcy spędzili sporo czasu na dopracowaniu przeciwników, których możemy oczywiście dostosować (zmieniamy poziom umiejętności, czy też ograniczamy agresję), lecz najbardziej w tym wszystkim trudno nie docenić złożoności i nieprzewidywalności samochodów. Na trasie pojawiają się bardzo ułożeni kierowcy, typowe „dzikusy”, czy też cwaniacy, a my musimy się odnaleźć pośród tych wszystkich indywidualności.

Odnoszę przy tym wrażenie, że „siódemka” była odpowiednim momentem na zaprezentowanie pełnej swobody na każdym torze, a tak niestety nie jest. Twórcy w wielu słowach wspominali o dynamicznej pogodzie oraz pełnym cyklu 24-godzin, jednak tak naprawdę oddali w nasze łapy wyłącznie wybrane schematy – tworząc sesję na jednej trasie wybieramy przykładowo dzień lub noc, na innej słońce lub deszcz. Świetnie prezentują się wydarzenia, gdy rozpoczynamy wyścig w samym środku nocy, a już pod koniec szóstego okrążenia zaczynają pojawiać się pierwsze promyki światła, ale dlaczego takich przyjemności nie widzimy w każdej lokacji? Ponownie najchętniej uczestniczę w wyścigach, podczas których deszcz potrafi totalnie zmienić sytuację na ekranie – trójwymiarowa woda losowo osadza się na torach, a od jej ilości zależy, jak zareaguje nadjeżdżający samochód…

Niezależnie od wybranego scenariusza, Forza Motorsport 7 zachwyca pod względem oprawy. Dopracowane samochody, odbijające się od karoserii promyki słońca, świetnie prezentujące się strugi deszczu, genialnie dopracowane trasy i wpływające na rozgrywkę kałuże – tutaj każdy element oprawy już nawet na Xboksie One S prezentuje fantastyczny poziom, a jest to dopiero początek. Miałem okazję zagrać w grę również na Xboksie One X i różnica jest w tym wypadku znacząca. Gra na „białym-chudzielcu” jest piękna, ale na „najpotężniejszej konsoli w historii” wskakuje na wyższy poziom. Docenić można również ryk samochodów, jednak akurat w tej materii produkcja nie wyróżnia się na tle konkurencji i serwuje po prostu poprawne wrażenia.

Miesięcznik PSX Extreme
Lista
Lista samochodów
- 2015 Alumi Craft Class 10 Race Car
- 1970 AMC Rebel "The Machine"
- 1971 AMC Javelin AMX
- 1977 AMC Pacer X
- 1968 Abarth 595 esseesse
- 2013 Abarth Punto SuperSport
- 2016 Abarth 695 Biposto
- 2001 Acura Integra Type-R
- 2002 Acura RSX Type-S
- 2017 Acura NSX
- 1934 Alfa Romeo P3
- 1950 Alfa Romeo 158
- 1965 Alfa Romeo Giulia Sprint GTA Stradale
- 1965 Alfa Romeo Giulia TZ2
- 1968 Alfa Romeo 33 Stradale
- 1970 Alfa Romeo Montreal
- 1986 Alfa Romeo GTV-6
- 1986 Alfa Romeo Spider Quadrifoglio Verde
- 1990 Alfa Romeo SZ Sprint Zagato
- 1992 Alfa Romeo 155 Q4
- 1992 Alfa Romeo Milano Quadrifoglio Verde
- 2007 Alfa Romeo 8C Competizione
- 2011 Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde
- 2014 Alfa Romeo 4C
- 2013 Ariel Atom 500 V8
- 2016 Ariel Nomad
- 1958 Aston Martin DBR1
- 1960 Aston Martin DB4GT Zagato
- 1964 Aston Martin DB5
- 1977 Aston Martin V8 Vantage
- 1998 Aston Martin V8 Vantage V600
- 2006 Aston Martin #007 Aston Martin Racing DBR9
- 2008 Aston Martin DBS
- 2010 Aston Martin One-77
- 2012 Aston Martin V12 Zagato
- 2012 Aston Martin Vanquish
- 2013 Aston Martin V12 Vantage S
- 2016 Aston Martin Vantage GT12
- 2016 Aston Martin Vulcan
- 2017 Aston Martin DB11
- 1983 Audi Sport quattro
- 1986 Audi #2 Audi Sport quattro S1
- 1989 Audi #4 Audi 90 quattro IMSA GTO
- 1995 Audi RS 2 Avant
- 2001 Audi RS 4 Avant
- 2003 Audi RS 6
- 2004 Audi S4
- 2006 Audi RS 4
- 2009 Audi Q7 V12 TDI
- 2009 Audi RS 6
- 2010 Audi TT RS Coupé
- 2011 Audi RS 3 Sportback
- 2011 Audi RS 5 Coupé
- 2013 Audi RS 4 Avant
- 2013 Audi RS 7 Sportback
- 2013 Audi R8 Coupé V10 plus 5.2 FSI quattro
- 2011 Audi #2 Audi Sport Team Joest R15++ TDI
- 2012 Audi #1 Audi Sport Team Joest R18 e-tron quattro
- 2014 Audi #2 Audi Team Joest R18 e-tron quattro
- 2014 Audi #45 Flying Lizard Motorsports R8 LMS ultra
- 2014 Audi #67 Rotek Racing S3 Saloon
- 2015 Audi RS 6 Avant
- 2015 Audi S1
- 2015 Audi S3 Sedan
- 2015 Audi TTS Coupé
- 2016 Audi R8 V10 plus
- 1939 Auto Union Type D
- 2014 BAC Mono
- 1959 BMW 507
- 1957 BMW Isetta 300 Export
- 1973 BMW
- 2002 Turbo
- 1975 BMW #25 BMW Motorsport 3.0 CSL
- 1979 BMW #6 BMW Motorsport M1 Procar
- 1981 BMW M1
- 1986 BMW M635CSi
- 1988 BMW M5
- 1991 BMW M3
- 1995 BMW 850CSi
- 1995 BMW M5
- 1997 BMW M3
- 1999 BMW #15 BMW Motorsport V12 LMR
- 1999 BMW #16 BMW Motorsport V12 LMR
- 2000 BMW 323ti Sport
- 2000 BMW Z8
- 2002 BMW Z3 M Coupe
- 2003 BMW M5
- 2005 BMW M3
- 2008 BMW M3
- 2009 BMW M5 E60
- 2010 BMW M6 Coupe
- 2011 BMW 1 Series M Coupe
- 2011 BMW Z4 sDrive35is
- 2011 BMW X5 M
- 2012 BMW M5
- 2013 BMW M6 Coupe
- 2014 BMW M4 Coupe
- 2014 BMW M4 Forza Edition
- 2009 BMW #92 Rahal Letterman Racing M3 GT2
- 2014 BMW #5 eBay Motors 125i M Sport
- 2014 BMW #55 BMW Team RLL Z4 GTE
- 2014 BMW #56 BMW Team RLL Z4 GTE
- 2015 BMW i8
- 2015 BMW X6 M
- 2016 BMW M2 Coupé
- 2016 BMW M4 GTS
- 2013 Bentley Continental GT Speed
- 2014 Bentley #7 M-Sport Bentley Continental GT3
- 2015 Bentley EXP 10 Speed 6 Concept
- 2016 Bentley Bentayga
- 2017 Bentley Continental Supersports
- 2012 Bowler EXR S
- 1967 Brabham BT24
- 1970 Buick GSX
- 1987 Buick Regal GNX
- 1992 Bugatti EB110 Super Sport
- 2011 Bugatti Veyron Super Sport
- 2011 Cadillac CTS-V Coupe
- 2012 Cadillac Escalade ESV
- 2013 Cadillac XTS Limousine
- 2016 Cadillac ATS-V
- 2016 Cadillac CTS-V Sedan
- 2013 Caterham Superlight R500
- 1966 Chaparral #66 Chaparral Cars 2E
- 1953 Chevrolet Corvette
- 1957 Chevrolet Bel Air
- 1960 Chevrolet Corvette
- 1964 Chevrolet Impala Super Sport 409
- 1966 Chevrolet Nova Super Sport
- 1967 Chevrolet Chevelle Super Sport 396
- 1967 Chevrolet Corvette Stingray 427
- 1969 Chevrolet Camaro Super Sport Coupe
- 1969 Chevrolet Camaro Super Sport Forza Edition
- 1969 Chevrolet Nova Super Sport 396
- 1970 Chevrolet Camaro Z28
- 1970 Chevrolet Chevelle Super Sport 454
- 1970 Chevrolet Corvette ZR-1
- 1970 Chevrolet El Camino Super Sport 454
- 1971 Chevrolet Vega GT
- 1979 Chevrolet Camaro Z28
- 1988 Chevrolet Monte Carlo Super Sport
- 1990 Chevrolet Camaro IROC-Z
- 1995 Chevrolet Corvette ZR-1
- 2002 Chevrolet Camaro 35th Anniversary Super Sport
- 2002 Chevrolet Corvette Z06
- 2009 Chevrolet Corvette ZR1
- 2010 Chevrolet #55 Level 5 Motorsports ORECA FLM09
- 2010 Chevrolet #89 Intersport Racing Oreca FLM09
- 2010 Chevrolet #99 Green Earth Team Gunnar Oreca FLM09
- 2011 Chevrolet #4 Corvette Racing ZR1
- 2012 Chevrolet Camaro ZL1
- 2014 Chevrolet Super Sport
- 2014 Chevrolet #3 Corvette Racing Corvette C7.R
- 2014 Chevrolet #4 ROAL Motorsport RML Cruze TC1 WTCC
- 2015 Chevrolet #10 Wayne Taylor Racing Corvette Daytona Prototype
- 2015 Chevrolet Corvette Z06
- 2016 Chevrolet Camaro Super Sport
- 2017 Chevrolet Camaro ZL1
- 2017 Chevrolet #2 Team Penske IndyCar
- 2017 Chevrolet #24 Hendrick Motorsports Mountain Dew Super Sport
- 2017 Chevrolet #24 Hendrick Motorsports NAPA Super Sport
- 2017 Chevrolet #24 Hendrick Motorsports KBB Super Sport
- 2017 Chevrolet #4 AJ Foyt Enterprises IndyCar
- 1972 Chrysler VH Valiant Charger R/T E49
- 2012 Chrysler 300 SRT8
- 1969 Datsun
- 2000 Roadster
- 1970 Datsun 510
- 1979 Datsun #33 Bob Sharp Racing 280ZX Turbo
- 1967 Dodge Coronet WO23
- 1968 Dodge Dart HEMI Super Stock
- 1969 Dodge Charger Daytona HEMI
- 1969 Dodge Charger R/T
- 1970 Dodge Challenger R/T
- 1970 Dodge Coronet Super Bee
- 1986 Dodge Shelby Omni GLHS
- 1999 Dodge Viper GTS ACR
- 2005 Dodge SRT-4 ACR
- 2008 Dodge Viper SRT10 ACR
- 2012 Dodge Challenger SRT8 392
- 2012 Dodge Charger SRT8
- 2013 Dodge Dart GT
- 2014 Dodge #93 SRT Motorsports Viper GTS-R
- 2015 Dodge Challenger SRT Hellcat
- 2016 Dodge Viper ACR
- 2013 Donkervoort D8 GTO
- 1967 Eagle-Weslake T1G
- 1998 Eagle Talon TSi Turbo
- 1948 Ferrari 166MM Barchetta
- 1952 Ferrari 375
- 1953 Ferrari 500 Mondial
- 1957 Ferrari 250 California
- 1957 Ferrari 250 Testa Rossa
- 1962 Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso
- 1962 Ferrari 250 GTO
- 1963 Ferrari 250LM
- 1964 Ferrari F-158 F1
- 1967 Ferrari #24 Ferrari Spa 330 P4
- 1968 Ferrari 365 GTB/4
- 1969 Ferrari Dino 246 GT
- 1971 Ferrari #2 Ferrari Automobili 312 P
- 1976 Ferrari #1 Scuderia Ferrari 312T2
- 1982 Ferrari #71 Ferrari France 512 BB/LM
- 1982 Ferrari #72 N.A.R.T. 512 BB/LM
- 1984 Ferrari 288 GTO
- 1987 Ferrari F40
- 1989 Ferrari F40 Competizione
- 1990 Ferrari #1 Scuderia Ferrari 641
- 1992 Ferrari 512 TR
- 1994 Ferrari F355 Berlinetta
- 1995 Ferrari F50
- 1996 Ferrari F50 GT
- 1998 Ferrari #12 Risi Competizione F333 SP
- 1998 Ferrari #30 MOMO Doran Racing F333 SP
- 2002 Ferrari 575M Maranello
- 2002 Ferrari Enzo Ferrari
- 2003 Ferrari 360 Challenge Stradale
- 2004 Ferrari 612 Scaglietti
- 2007 Ferrari 430 Scuderia
- 2008 Ferrari California
- 2009 Ferrari 458 Italia
- 2010 Ferrari 599 GTO
- 2010 Ferrari 599XX
- 2011 Ferrari #62 Risi Competizione 458 Italia GTC
- 2011 Ferrari FF
- 2012 Ferrari F12berlinetta
- 2013 Ferrari 458 Speciale
- 2013 Ferrari LaFerrari
- 2014 Ferrari #51 AF Corse 458 Italia GTE
- 2014 Ferrari #62 Risi Competizione 458 Italia GTLM
- 2014 Ferrari California T
- 2014 Ferrari FXX K
- 2015 Ferrari 488 GTB
- 2015 Ferrari F12tdf
- 1969 Fiat Dino 2.4 Coupe
- 1952 Fiat 8V Supersonic
- 1975 Fiat X1/9
- 1980 Abarth Fiat 131
- 1980 Fiat 124 Sport Spider
- 1932 Ford De Luxe Five-Window Coupe
- 1940 Ford De Luxe Coupe
- 1946 Ford Super Deluxe Station Wagon
- 1964 Ford Fairlane Thunderbolt
- 1965 Ford Mustang GT Coupe
- 1967 Ford Falcon XR GT
- 1969 Ford Mustang Boss 302
- 1956 Ford F-100
- 1966 Ford #2 GT40 Mk II
- 1971 Ford Falcon XY GTHO Phase III
- 1971 Ford Mustang Mach 1
- 1972 Ford Falcon XA GT-HO
- 1973 Ford Capri RS3100
- 1973 Ford Escort RS1600
- 1973 Ford XB Falcon GT
- 1975 Ford Bronco
- 1977 Ford Escort RS1800
- 1978 Ford Mustang II King Cobra
- 1981 Ford Fiesta XR2
- 1981 Ford #2 Zakspeed Racing Capri Turbo
- 1981 Ford #55 Liqui Moly equipe Capri Turbo
- 1985 Ford RS200 Evolution
- 1987 Ford Sierra Cosworth RS500
- 1992 Ford Escort RS Cosworth
- 1992 Ford Escort RS Forza Edition
- 1992 Ford Falcon GT
- 1993 Ford SVT Cobra R
- 1995 Ford SVT Cobra R
- 2000 Ford SVT Cobra R
- 2003 Ford Focus RS
- 2005 Ford GT
- 2009 Ford Focus RS
- 2007 Ford Shelby GT500
- 2010 Ford Crown Victoria Police Interceptor
- 2011 Ford F-150 SVT Raptor
- 2011 Ford Transit SuperSportVan
- 2013 Ford F-150 SVT Raptor Shelby
- 2013 Ford Shelby GT500
- 2013 Ford Formula Ford EcoBoost 200
- 2014 Ford Fiesta ST
- 2014 Ford FPV Limited Edition Pursuit Ute
- 2014 Ford #11 Rockstar F-150 Trophy Truck
- 2014 Ford Ranger T6 Rally Raid
- 2015 Ford Falcon GT F 351
- 2015 Ford Falcon XR8
- 2015 Ford Mustang GT
- 2015 Ford #02 Chip Ganassi Racing Riley Mk XXVI Daytona Prototype
- 2015 Ford #17 Xbox Racing Ford Falcon FG X
- 2015 Ford #5 Pepsi Max Crew PRA Falcon FG X
- 2016 Ford #22 Team Penske Pennzoil Fusion
- 2016 Ford #22 Team Penske Duralast GT Fusion
- 2016 Ford #22 Team Penske Autotrader Fusion
- 2016 Ford #55 Supercheap Falcon FG X
- 2016 Ford #66 Ford Racing GT Le Mans
- 2016 Ford GYMKHANA 9 Focus RS RX
- 2016 Ford Shelby GT350R
- 2017 Ford F-150 Raptor
- 2017 Ford F-150 Raptor Race Truck
- 2017 #17 Shell V-Power Racing Team Falcon FG X
- 2017 Ford Focus RS
- 2017 Ford GT
- 2017 Forza Edition Ford GT
- 2015 Formula E #2 Virgin Racing VIR 01E
- 2015 Formula E #21 Mahindra M2Electro
- 2015 Formula E #23 Venturi 1
- 2015 Formula E #6 Dragon Racing Spark SRT_01E
- 2015 Formula E #99 NEXTEV TCR FE01
- 2017 Formula E #11 ABT Schaeffler Audi Sport FE02
- 2017 Formula E #28 MS Amlin Andretti ATEC-02
- 2017 Formula E #33 Techeetah Z.E. 16
- 2017 Formula E #47 Panasonic Jaguar Racing I-Type 1
- 2017 Formula E #9 Renault e.Dams Z.E 16
- 1983 GMC Vandura G-1500
- 1985 HDT VK Commodore Group A
- 1996 HSV GTSR
- 2011 HSV GTS
- 2014 HSV GEN-F GTS
- 2014 HSV Limited Edition GEN-F GTS Maloo
- 2012 Hennessey Venom GT
- 1951 Holden 50-2106 FX Ute
- 1973 Holden HQ Monaro GTS 350
- 1974 Holden Sandman HQ panel van
- 1977 Holden Torana A9X
- 1988 Holden VL Commodore Group A SV
- 2009 Holden HSV W427
- 2015 Holden #14 Freightliner Racing VF Commodore
- 2015 Holden #22 Holden Racing Team VF Commodore
- 2016 Holden #22 HRT Sharkbite VF Commodore
- 2015 Holden #97 Tekno Autosports VF Commodore
- 2017 Holden #22 Walkinshaw Performance VF Commodore
- 1967 Honda RA300
- 1970 Honda S800
- 1984 Honda Civic CRX Mugen
- 1986 Honda Civic Si
- 1991 Honda CR-X SiR
- 1992 Honda NSX-R
- 1994 Honda Prelude Si
- 1997 Honda Civic Type R
- 2000 Honda Prelude Type SH
- 2004 Honda Civic Type-R
- 2005 Honda NSX-R
- 2007 Honda Civic Type-R
- 2009 Honda S
- 2000 CR
- 2014 Honda Civic Si
- 2014 Honda #2 Castrol Honda Civic WTCC
- 2014 Honda #5 Zengo Motorsport Civic WTCC
- 2017 Honda #5 Schmidt Peterson Motorsports IndyCar
- 2017 Honda #9 Chip Ganassi Racing IndyCar
- 2016 Honda Civic Type R
- 2006 HUMMER H1 Alpha
- 2013 Hyundai Veloster Turbo
- 2003 Infiniti G35 Coupe
- 2012 Infiniti IPL G Coupe
- 2014 Infiniti Q50 Eau Rouge
- 2015 Infiniti Q60 Concept
- 1970 International Scout 800A
- 1959 Jaguar Mk II 3.8
- 1961 Jaguar E-type S1
- 1956 Jaguar D-Type
- 1954 Jaguar XK120 SE
- 1988 Jaguar #1 Jaguar Racing XJR-9
- 1988 Jaguar #60 Castrol Jaguar Racing XJR-9
- 1990 Jaguar XJ-S
- 1993 Jaguar XJ220
- 2012 Jaguar XKR-S
- 2014 Jaguar #14 Emil Frey GT3 Jaguar XK
- 2015 Jaguar F-Type R Coupé
- 2015 Jaguar XE-S
- 2015 Jaguar XFR-S
- 2015 Jaguar XKR-S GT
- 2016 Jaguar F-TYPE Project 7
- 2017 Jaguar F-PACE S
- 1945 Jeep Willys MB
- 1976 Jeep CJ5 Renegade
- 1991 Jeep Grand Wagoneer
- 2009 Jeep Grand Cherokee SRT8
- 2012 Jeep Wrangler Rubicon
- 2014 Jeep Grand Cherokee SRT
- 2016 Jeep Trailcat
- 2011 Koenigsegg Agera
- 2015 Koenigsegg One:1
- 2016 Koenigsegg Regera
- 2013 KTM X-Bow R
- 1975 Lancia Stratos HF Group 4
- 1980 Lancia #31 Lancia Corse Beta Montecarlo Turbo
- 1985 Lancia Delta S4 Group B
- 1967 Lamborghini Miura P400
- 1986 Lamborghini LM 002
- 1988 Lamborghini Countach LP5000 QV
- 1988 Lamborghini Jalpa
- 1997 Lamborghini Diablo SV
- 2008 Lamborghini Reventón
- 2010 Lamborghini Murciélago LP 670-4 SV
- 2011 Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera
- 2011 Lamborghini Sesto Elemento
- 2012 Lamborghini Aventador LP700-4
- 2013 Lamborghini Veneno
- 2014 Lamborghini #14 GMG Racing LP 570-4 Super Trofeo
- 2014 Lamborghini #18 DragonSpeed Gallardo LP 570-4 Super Trofeo
- 2014 Lamborghini Huracán LP 610-4
- 2014 Lamborghini Urus
- 2015 Lamborghini #63 Squadra Corse Huracán LP620-2 Super Trofeo
- 2016 Lamborghini Aventador LP750-4 SV
- 2016 Lamborghini Centenario LP 770-4
- 1968 Lancia Fulvia Coupé Rallye 1.6 HF
- 1974 Lancia Stratos HF Stradale
- 1982 Lancia 037 Stradale
- 1986 Lancia Delta S4
- 1992 Lancia Delta HF Integrale EVO
- 1972 Land Rover Series III
- 1997 Land Rover Defender 90
- 2012 Land Rover Range Rover Supercharged
- 2015 Land Rover Range Rover Sport SVR
- 2014 Local Motors Rally Fighter
- 1969 Lola #10 Simoniz Special T163
- 1969 Lola #6 Penske Sunoco T70 MkIIIB
- 1956 Lotus Eleven
- 1966 Ford Lotus Cortina
- 1967 Lotus Type 49
- 1971 Lotus Elan Sprint
- 1976 Lotus #5 Team Lotus 77
- 1990 Vauxhall Lotus Carlton
- 1999 Lotus Elise Series 1 Sport 190
- 2000 Lotus 340R
- 2002 Lotus Esprit V8
- 2005 Lotus Elise 111S
- 2009 Lotus 2-Eleven
- 2011 Lotus Evora S
- 2012 Lotus Exige S
- 2016 Lotus 3-Eleven
- 1939 Maserati 8CTF
- 1953 Maserati A6GCS/53 Pininfarina Berlinetta
- 1957 Maserati 300 S
- 1961 Maserati Tipo 61 Birdcage
- 1997 Maserati Ghibli Cup
- 2004 Maserati MC12
- 2010 Maserati Gran Turismo S
- 2014 Maserati #35 M.Calamia Swiss Team MC Trofeo
- 2014 Maserati Ghibli S Q4
- 1972 Mazda Cosmo 110S Series II
- 1973 Mazda RX-3
- 1985 Mazda RX-7 GSL-SE
- 1990 Mazda MX-5 Miata
- 1990 Mazda Savanna RX-7
- 1991 Mazda #18 Mazdaspeed 787B
- 1991 Mazda #55 Mazda 787B
- 1991 Mazda #62 Mazda Motorsport RX-7
- 1994 Mazda MX-5 Miata
- 1997 Mazda RX-7
- 2005 Mazda Mazdaspeed MX-5
- 2010 Mazda Mazdaspeed 3
- 2010 Mazda MX-5 Super20
- 2010 Mazda #16 Dyson Racing B09/86
- 2011 Mazda RX-8 R3
- 2013 Mazda MX-5
- 2013 Mazda MX-5 Cup
- 2014 Mazda #70 SpeedSource Lola B12/80
- 2015 Mazda Formula Mazda
- 2016 Mazda MX-5
- 1966 McLaren M2B
- 1969 McLaren #4 McLaren Cars M8B
- 1976 McLaren #11 Team McLaren M23
- 1988 McLaren #12 Honda McLaren MP4/4
- 1993 McLaren F1
- 1997 McLaren F1 GT
- 2011 McLaren #59 McLaren GT 12C GT3
- 2011 McLaren 12C
- 2013 McLaren P1
- 2014 McLaren #60 Bhaitech 12C GT3
- 2015 McLaren 570S Coupé
- 2015 McLaren 650S Coupe
- 2015 McLaren P1 GTR
- 1939 Mercedes-Benz W154
- 1954 Mercedes-Benz 300 SL Coupé
- 1955 Mercedes-Benz 300 SLR
- 1967 Mercedes-Benz 280 SL
- 1972 Mercedes-Benz 300 SEL 6.3
- 1989 Mercedes-Benz #63 Team Sauber-Mercedes C9
- 1990 Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II
- 1998 Mercedes-Benz AMG CLK GTR
- 2004 Mercedes-Benz C 32 AMG
- 2009 Mercedes-Benz ML 63 AMG
- 2009 Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series
- 2011 Mercedes-Benz #35 Black Falcon SLS AMG GT3
- 2011 Mercedes-Benz SLS AMG
- 2012 Mercedes-Benz C 63 AMG Coupé Black Series
- 2012 Mercedes-Benz SLK 55 AMG
- 2013 Mercedes-Benz A 45 AMG
- 2013 Mercedes-Benz E 63 AMG
- 2013 Mercedes-Benz G 65 AMG
- 2014 Mercedes-Benz #33 WIX Racing A-Class (A45)
- 2014 Mercedes-Benz #84 HTP Motorsport SLS AMG GT3
- 2015 Mercedes-Benz #9 Erebus Motorsport E63 AMG V8 Supercar
- 2015 Mercedes-Benz #24 Tankpool24 Racing Truck
- 2015 Mercedes-AMG GT S
- 2016 Mercedes-AMG C 63 S Coupé
- 2017 Mercedes-AMG GT R
- 1949 Mercury Coupe
- 1970 Mercury Cougar Eliminator
- 1990 Mercury #15 Whistler Radar Cougar XR-7
- 1971 Meyers Manx
- 1965 MINI Cooper S
- 2009 MINI John Cooper Works
- 2012 MINI John Cooper Works GP
- 2013 MINI X-RAID All4 Racing Countryman
- 1988 Mitsubishi Starion ESI-R
- 1992 Mitsubishi Galant VR-4
- 1995 Mitsubishi Eclipse GSX
- 1997 Mitsubishi GTO
- 1999 Mitsubishi Lancer Evolution VI GSR
- 2004 Mitsubishi Lancer Evolution VIII MR
- 2006 Mitsubishi Lancer Evolution IX MR
- 2008 Mitsubishi Lancer Evolution X GSR
- 1966 Nissan Silvia
- 1969 Nissan Fairlady Z 432
- 1969 Nissan #21 Nissan Racing R382
- 1971 Nissan Skyline
- 2000GT-R
- 1973 Nissan Skyline H/T
- 2000GT-R
- 1987 Nissan Skyline GTS-R (R31)
- 1991 Nissan #23 Nissan R91CP
- 1992 Nissan Silvia CLUB K's
- 1993 Nissan 240SX SE
- 1993 Nissan Skyline GT-R V-Spec
- 1994 Nissan Fairlady Z Version S Twin Turbo
- 1994 Nissan Silvia K's
- 1994 Nissan #75 Cunningham Racing 300ZX
- 1995 Nissan NISMO GT-R LM
- 1997 Nissan Skyline GT-R V-Spec
- 1998 Nissan R390
- 1998 Nissan Silvia K's Aero
- 2000 Nissan Silvia Spec-R
- 2002 Nissan Skyline GT-R V-Spec II
- 2003 Nissan Fairlady Z
- 2010 Nissan 370Z
- 2012 Nissan GT-R Black Edition
- 2012 Nissan GT-R Forza Edition
- 2014 Nissan Juke Nismo RS
- 2015 Nissan IDx NISMO
- 2015 Nissan #23 GT-R LM NISMO
- 2015 Nissan #1 NISMO MOTUL AUTECH GT-R
- 2016 Nissan Titan Warrior Concept
- 2017 Nissan GT-R
- 2017 Nissan #23 Nissan Motorsport Altima
- 2010 Noble M600
- 1969 Oldsmobile Hurst/Olds 442
- 1968 Opel GT
- 1979 Opel Kadett C GT/E
- 1984 Opel Manta 400
- 2009 Pagani Zonda Cinque Roadster
- 2010 Pagani Zonda R
- 2012 Pagani Huayra
- 2016 Pagani Huayra BC
- 2011 Penhall The Cholla
- 1984 Peugeot 205 T16
- 1993 Peugeot #3 Peugeot Talbot Sport 905 EVO 1C
- 2009 Peugeot #9 Peugeot Sport Total 908
- 2011 Peugeot 308 GTI
- 2011 Peugeot #10 Team Matmut 908
- 1958 Plymouth Fury
- 1971 Plymouth Cuda 426 HEMI
- 1971 Plymouth GTX 426 HEMI
- 2000 Plymouth Prowler
- 2015 Polaris RZR XP 1000 EPS
- 2016 RJ Anderson #37 Polaris RZR-Rockstar Energy Pro 2 Truck
- 1965 Pontiac GTO
- 1969 Pontiac Firebird Trans Am
- 1969 Pontiac GTO Judge
- 1977 Pontiac Firebird Trans Am
- 1973 Pontiac Firebird Trans Am SD-455
- 1987 Pontiac Firebird Trans Am GTA
- 2002 Pontiac Firebird Trans Am Ram Air
- 2009 Pontiac G8 GXP
- 2009 Pontiac Solstice GXP
- 1955 Porsche 550A Spyder
- 1957 Porsche 356A Speedster
- 1960 Porsche 718 RS 60
- 1970 Porsche 914/6
- 1973 Porsche 911 Carrera RS
- 1982 Porsche 911 Turbo 3.3
- 1987 Porsche #17 Porsche AG 962C
- 1987 Porsche #17 Porsche Dunlop 962C
- 1987 Porsche 959
- 1989 Porsche 944 Turbo
- 1993 Porsche 928 GTS
- 1995 Porsche 911 GT2
- 1998 Porsche 911 GT1 Strassenversion
- 2003 Porsche Carrera GT
- 2004 Porsche 911 GT3 (996)
- 2008 Porsche #7 Penske Racing RS Spyder Evo
- 2011 Porsche #45 Flying Lizard 911 GT3-RSR
- 2012 Porsche 911 GT2 RS
- 2012 Porsche 911 GT3 RS 4.0
- 2012 Porsche Cayenne Turbo
- 2014 Porsche 911 Turbo S
- 2014 Porsche 918 Spyder
- 2015 Porsche #19 Porsche Team 919 Hybrid
- 2015 Porsche Macan Turbo
- 2016 Porsche 911 GT3 RS
- 2016 Porsche Cayman GT4
- 2017 Porsche #1 Porsche Team 919 Hybrid
- 2017 Porsche Panamera Turbo
- 2018 Porsche 911 GT2 RS
- 2011 Radical SR8 RX
- 2015 Radical RXC Turbo
- 2013 Ram Runner
- 2013 Ram Runner Forza Edition
- 1973 Renault Alpine A110 1600s
- 1980 Renault 5 Turbo
- 1990 Renault Alpine GTA Le Mans
- 2003 Renault Sport Clio V6
- 2010 Renault Clio RS
- 2013 Renault Clio RS 200
- 1993 Renault Clio Williams
- 2010 Renault Megane RS 250
- 2017 Renault R.S.17
- 2014 Rolls-Royce Wraith
- 2016 Rolls-Royce Dawn
- 2013 SRT Viper GTS
- 2013 SRT #91 SRT Motorsport GTS-R
- 2004 Saleen S7
- 1965 Shelby Cobra 427 S/C
- 1965 Shelby Cobra Daytona Coupe
- 2016 Spania GTA GTA Spano
- 1980 Subaru BRAT GL
- 1990 Subaru Legacy RS
- 1996 Subaru SVX
- 1998 Subaru Impreza 22B STi
- 2004 Subaru Impreza WRX STi
- 2005 Subaru Impreza WRX STI
- 2005 Subaru Legacy B4 2.0 GT
- 2008 Subaru Impreza WRX STi
- 2011 Subaru WRX STI
- 2013 Subaru BRZ
- 2015 Subaru WRX STI
- 2018 TAMO Racemo
- 1993 Toyota #1 T100 Baja Truck
- 1992 Toyota #99 All American Racers Toyota Eagle Mk III
- 2007 Toyota Hilux Arctic Trucks AT38
- 2016 Toyota #18 Joe Gibbs Racing M&Ms Camry
- 2016 Toyota #18 Joe Gibbs Racing Snickers Camry
- 2016 Toyota #18 Joe Gibbs Racing Skittles Camry
- 2005 TVR Sagaris
- 2015 Ultima Evolution Coupe 1020
- 2006 Vauxhall Astra VXR
- 2009 Vauxhall Corsa VXR
- 2012 Vauxhall Astra VXR
- 2016 Vauxhall Corsa VXR
- 1963 Volkswagen Beetle
- 1963 Volkswagen Type 2 De Luxe
- 1967 Volkswagen Karmann Ghia
- 1970 Volkswagen #1107 Desert Dingo Racing Stock Bug
- 1981 Volkswagen Scirocco S
- 1984 Volkswagen Rabbit GTI
- 1988 Volkswagen Scirocco 16v
- 1992 Volkswagen Golf Gti 16v Mk2
- 1995 Volkswagen Corrado VR6
- 1998 Volkswagen GTI VR6 Mk3
- 2003 Volkswagen Golf R32
- 2008 Volkswagen Touareg R50
- 2010 Volkswagen Golf R
- 2011 Volkswagen Scirocco R
- 2014 Volkswagen Golf R
- 2014 Volkswagen Beetle GRC
- 1967 Volvo 123GT
- 1972 Volvo 1800E
- 1983 Volvo 242 Turbo Evolution
- 1997 Volvo 850 R
- 2015 Volvo S60 Polestar
- 2015 Volvo V60 Polestar
- 2014 Volvo #1 Volvo Polestar Racing S60 STCC
- 2014 Volvo #13 Volvo Polestar Racing S60 STCC
- 2016 W Motors Lykan HyperSport
- 2016 Zenvo TS1

Czym zaskoczy Ósemka?

Forza Motorsport 7 nie jest rewolucją w serii, jednak nietrudno docenić rozwoju. Twórcy wciąż pozostawiają sobie pole do popisu, ale nie pod względem systemu jazdy. Mogę śmiało przypuszczać, że w 2019 roku na rynku zadebiutuje tytuł, który po prostu rozszerzy zawartość. Oczywiście nie jest to zła wiadomość dla fanów, bo Forza od kilku sezonów trzymała świetny poziom, „Siódemka” go po prostu podtrzymuje, a może nawet lekko szlifuje? Turn 10 Studios przygotowało fantastyczną produkcję, która pochłonie zainteresowanych na wiele miesięcy… A pamiętajcie – już wkrótce będzie tylko i wyłącznie lepiej. Gdy Amerykanie „uwolnią bestię”, piękne samochody będą jeszcze piękniejsze, a nasze wrażenia zdecydowanie przyjemniejsze. To świetny czas dla fanów ścigałek oraz uniwersum Forza.

Tagi: forza motorsport 7 recenzja turn 10

Werdykt
Graliśmy na: XONE
 • + Angażująca od początku kampania
 • + Olbrzymi zestaw samochodów
 • + Grafika przepełniona szczegółami i efektami
 • + Model jazdy idealnym kompromisem
 • + Ciekawe tryby dodatkowe
 • + Sieciowe zmagania pełne wrażeń
 • + Forzavista i Drivatary – gra ponownie zyskuje dzięki tym elementom
 • - Niepotrzebne ograniczenia w schematach
 • - To może pora odblokować zawartość?
 • - Długie ekrany wczytywania
Wojciech Gruszczyk
Wojciech Gruszczyk Gra urosła, jest piękniejsza i sprawia tonę satysfakcji. Prawdziwy must-have dla wszystkich fanów gatunku!
Oceń recenzję
+ +17 -