Jak oceniamy gry

Jeżeli zastanawialiście się kiedykolwiek, jak na PPE.pl oceniamy gry, to przygotowaliśmy dla was mały „poradnik”, który przybliży wam kulisy skali ocen, jak i podstawowych zasad, jakimi rządzą się recenzje. Przyznawane przez nas oceny to:

  • 1 - totalne dno, które nie powinno w ogóle trafić do sprzedaży. Gra nie ma żadnych pozytywnych stron, jest przepełniona błędami, a to że działa to już cud.
  • 2 - tragedia, ale działa. Przynajmniej tyle można o niej powiedzieć dobrego.
  • 3 - bardzo słaba gra, autorzy wyraźnie się nie popisali. Ma jakieś plusy, ale lepiej o niej zapomnieć.
  • 4 - tytuł słaby, nadal poniżej przeciętnej, ale posiada elementy, które mogą się podobać.  
  • 5 - idealny średniak, którego ciężko polecić, ale jednocześnie trudno jednoznacznie odradzić. Warto się dwa lub trzy razy zastanowić przed sięgnięciem do portfela.
  • 6 - tytuł nieco ponadprzeciętny. Z pewności trafi w gusta pewnego grona odbiorców, choć wciąż ma sporo niedociągnięć.
  • 7 - produkcja dobra, dla fanów gatunku jak znalazł. Reszta może ją sprawdzić, ale niekoniecznie w pełnej cenie na premierę.
  • 8 - tytuł bardzo dobry, wybijający się mocno z tłumu i posiadający przeważającą liczbę plusów. Można śmiało inwestować.
  • 9 - produkcja świetna praktycznie pod każdym względem. „Must have”, który nie zwiedzie żadnego fana danego gatunku. Można w ciemno kupować na premierę. 
  • 10 - gra niemal idealna! Niemal, bo ideałów nie ma. Jednak jest to produkcja na tyle bliska tej mitycznej nieskazitelności, że nie możemy odmówić jej pełnej dychy. Często najlepsza w swoim gatunku, przecierająca nowe szalki, lub w mistrzowski sposób łącząca znane rozwiązania. 

Warto pamiętać, że recenzja jest subiektywną opinią autora, który również, tak jak Wy, jest zapalonym graczem i ma na ten temat własne zdanie. Opinię taką recenzenci wyrabiają sobie na podstawie wielu czynników, takich jak własne gusta, zainteresowania i doświadczenie z innymi tytułami należącymi do tego samego gatunku. Jeżeli nie zgadzasz się z naszą oceną, jest to Twoje prawo. Masz prawdopodobnie odmienne upodobania niż redaktor oddelegowany do wydania werdyktu nad tą konkretną produkcją.

Gry zazwyczaj  recenzowane są przez autorów, którzy znają serię, o której piszą i są obeznani z gatunkiem, do którego należy oceniany tytuł. Redaktorzy starają się wycisnąć z gry jak najwięcej, a przynajmniej ukończyć do recenzji główny wątek. Jest to oczywiście zależne od wielu czynników, takich jak data premiery i moment otrzymania gry od wydawcy. Stąd możliwe są również pewne drobne opóźnienia w publikacji tekstu. Zależy nam przede wszystkim na rzetelności.

cropper