EURO 2024 EA FC 24

UEFA EURO 2024 - recenzja i opinia darmowego dodatku do EA FC 2024 [PS5]. Emocje EURO gwarantowane!

Maciej Zabłocki | 06.06, 16:30

Gdy na rynku brylowała jeszcze FIFA, a kolejne Mistrzostwa Świata czy Europy były o krok, wówczas EA wydawało oddzielny tytuł poświęcony wyłącznie temu wydarzeniu. Do dziś pamiętam, jak wiele godzin spędziłem przy FIFA World Cup 2002 albo przy UEFA EURO 2004. 

To była pewnego rodzaju tradycja, która wiele lat później przerodziła się w regularnie wydawane dodatki. Od jakiegoś czasu jednak EA, zamiast szykować osobny tytuł, wydaje tylko darmowe aktualizacje. Tak było w przypadku Mistrzostw Świata 2022 i tak jest również i teraz. Od dzisiaj dostępna jest darmowa aktualizacja do EA Sports FC 24 wprowadzająca rozgrywki UEFA EURO 2024. Dodatek zajmuje raptem nieco ponad 2 GB, co już samo w sobie sugeruje, że nie ma tu za dużo zawartości. A szkoda. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Po włączeniu gry od razu otrzymujemy informację o premierze aktualizacji. Do menu wrzucono nową zakładkę "UEFA EURO 2024", która przenosi nas w osobny tryb Mistrzostw, gdzie mamy odrębne menu i całą oprawę graficzną. Wybieramy nasz ulubiony zespół (co ma duże znaczenie, bo wiążę się on później z możliwymi nagrodami do zdobycia) i przystępujemy do zabawy. Możemy rozegrać szybki mecz, cały turniej EURO 2024, a nawet wybrać (lub stworzyć) jakiegoś piłkarza i kierując wyłącznie nim, przystąpić do rywalizacji. 

UEFA EURO 2024 to darmowa aktualizacja dla największych fanów piłki nożnej 

EURO 2024 - dodatek

W samej rozgrywce zasadniczo nie ma żadnych zmian. Zaobserwowałem jedynie poprawę gry bramkarzy. Są teraz lepsi, bardziej skoczni i wyjmują więcej szalonych strzałów. Oczywiście do rozgrywek przystąpiłem wybierając Reprezentację Polski. Na starcie mierzyłem się z Holandią (ten mecz już 16 czerwca!) i nie ukrywam, było ciężko. Różnice klas pomiędzy zespołami o różnej liczbie gwiazdek widoczne są gołym okiem. Moi piłkarze byli wolniejsi, bardziej im odskakiwała piłka, mieli problem w rywalizacji biegowej z piłkarzami Holandii, a już nie wspomnę o tym, co działo się w przypadku Francji. Tu jednak miałem trochę szczęścia. 

Wszystko dzięki temu, że EA udostępniło kilka sposobów na zabawę. Przystępując do meczu, obok klasycznych newsów i aktualizacji tabeli, możemy też wybrać czy chcemy rozegrać klasyczne spotkanie, dokonać szybkiej symulacji lub wybrać najlepsze akcje. Jeśli zdecydujemy się na ten ostatni krok, wówczas gra przeniesie nas na stadion, gdzie zobaczymy nową animację początkową. Potem wrzuceni będziemy do wybranych, kluczowych momentów danego spotkania, które musimy samodzielnie dokończyć. Albo się obronić przed wolnym, rożnym czy karnym, albo też przeprowadzić akcję zakończoną bramką i w rezultacie - wygraną. Właśnie taka historia przytrafiła mi się podczas pojedynku z Francją, co zaowocowało ostatecznie zajęciem pierwszego miejsca w tabeli. Szaleństwo. Chciałbym, że Polska Reprezentacja w rzeczywistości też tego dokonała. 

Aktualizacja przynosi niemal wszystkie stadiony, na których rozegrane zostaną mecze EURO 2024 (wyjątkiem jest Alianz Arena, którego nie ma w grze, bo EA nie ma do niego licencji), a także nową oprawę, scenki przerywnikowe i komentarze dostosowane do turnieju. Nie brakuje także nowych logotypów, reklam sponsorów i dodatkowego trybu wyzwań. Za kolejne zrealizowane zadania zdobędziemy określone nagrody, które mogą przydać się podczas zabawy w FUT i pozostałych trybach gry. Rozegramy też mecz towarzyski online, ale tylko z wybranym znajomym. Wielka szkoda, że zabrakło turniejów online albo sezonów, gdzie do rywalizacji dołączyć może dowolna osoba z całego świata. To by znacznie urozmaiciło zmagania. Nie wiem czy też tak macie, ale dla mnie granie w FIFE od jakiegoś czasu ma sens wyłącznie z prawdziwym przeciwnikiem. Z komputerem nie bardzo mam ochotę rywalizować, bo nie czuje wtedy żadnej adrenaliny.

Co jasne, wygrywając mecze, przeskakujemy do drabinki turniejowej, a po wygranej obserwujemy atrakcyjną scenkę w której zostajemy Mistrzami Europy. Dodatek można więc szybko skończyć i o nim zapomnieć, gdyby nie wspomniany wyżej system wyzwań. Niektóre zadania są jeszcze zablokowane, a dostęp do nich otrzymamy dopiero, gdy rozpoczną się już prawdziwe mistrzostwa. Uwzględniając ostatnie na liście wyzwanie, które wyświetlone zostanie dopiero w lipcu, bliżej finałowego starcia. Może to w pewien sposób zachęcić największych fanów piłki nożnej, by regularnie odwiedzali zakładkę EURO 2024. 

UEFA EURO 2024 w EA Sports FC 24 - bardzo fajnie, że wydano taką aktualizację

Jak to mówią - jak za darmo to i ocet słodki, dlatego nie zamierzam narzekać na coś, co otrzymuje każdy, kto kupił wcześniej EA Sports FC 24 (lub odebrał w ramach oferty PS+ za zeszły miesiąc). Chociaż tryb kluczowych akcji nie jest niczym nowym (był już wcześniej), to i tak można poczuć klimat Mistrzostw Europy. Przejście do EURO rozpoczyna się od oficjalnej animacji i oprawy muzycznej. Mecze mają mimo wszystko inny wydźwięk, a zdobycie Mistrzostwa z Reprezentacją Polski znakomicie smakuje. Dlatego pobierajcie i grajcie, a na boiskach w Niemczech widzimy się już od 14 czerwca, gdy gospodarze zagrają ze Szkocją. 

Przypominam przy tej okazji, że Polska zmierzy się z Holandią na start EURO 2024 już 16 czerwca (o 15:00). Dalej 21 czerwca podejmujemy Austrię (o 18:00), a na koniec, 25 czerwca - Francję (też o 18:00). Chciałbym, żebyśmy ugrali chociaż jeden punkt, ale trafiliśmy do grupy śmierci i będzie to szalenie trudne zadanie. Trzymam kciuki, by nasze orły pozytywne zaskoczyły! 

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do EA Sports FC 24.

Ocena - recenzja gry EA Sports FC 24

Atuty

  • Dodatek jest całkowicie darmowy i zajmuje nieco ponad 2 GB
  • Prawie wszystkie stadiony i składy z nadchodzących Mistrzostw Europy 2024 (z wyjątkiem Alianz Arena)
  • Tryb zabawy uwzględniający tylko wybrane akcje
  • Odświeżona oprawa, animacje i scenki przerywnikowe zgodne z EURO 2024
  • Zaktualizowany komentarz
  • Tryb wyzwań, które możemy przechodzić i odblokowywać nowe opcje w trakcie trwania całej imprezy

Wady

  • Za mało zmian w samej rozgrywce
  • Po przejściu turnieju za bardzo nie ma co tu robić
  • Szkoda, że nie można rozgrywać turnieju EURO 2024 z losowymi ludźmi w sieci (coś jak sezony), a do zabawy online możemy zaprosić wyłącznie znajomego
  • Mało nowych trybów i szkoda, że nie da się rozegrać całego turnieju przez sieć

Jak na darmowe uaktualnienie, to za bardzo nie będę się czepiać. Do gry trafiły wszystkie stadiony, na których rozgrywane będą Mistrzostwa Europy 2024. Nie zabrakło też nowych komentarzy, aktualnych składów, oprawy EURO 2024 czy też delikatnych zmian w rozgrywce (jak choćby w zachowaniach bramkarzy). Są też dodatkowe tryby zabawy, w tym gromadzenie punktów za kolejne zrealizowane zadania. Szkoda, że za bardzo nie ma co tu zrobić, gdy przejdziemy już turniej i zdobędziemy puchar.

Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper