MSI Katana 17

MSI Katana 17 B12V - test laptopa. Wydajny sprzęt do grania z ray-tracingiem, DLSS 3.5 oraz generatorem klatek

Maciej Zabłocki | 31.10, 11:00

Rozwój laptopów w ostatnich latach jest doprawdy imponujący, a żeby zagrać dzisiaj w jedną z najbardziej wymagających graficznie gier - Cyberpunk 2077, wcale nie musimy kupować najlepszej karty graficznej i równie kosztownego procesora. Wystarczy do tego laptop wyposażony w układ NVIDIA GeForce RTX 4060. To GPU zdolne jest do uruchomienia zaawansowanych funkcji bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji, co pozwala na generowanie znakomitej grafiki przy wysokiej liczbie klatek na sekundę. 

Laptopy gamingowe wyposażone w karty graficzne z rodziny GeForce RTX 40 wspierają szereg najnowocześniejszych technik skalowania obrazu. Dzięki nim bez żadnych przeszkód włączymy NVIDIA DLSS 3.5 z funkcją rekonstrukcji promieni światła, co pozytywnie wpłynie na wygląd i działanie gier wyposażonych w path-tracing, czyli najbardziej zaawansowany system oświetlenia bazujący na pełnym ray-tracingu. Oprócz tego, wykorzystując technologie przepływu optycznego (dostępną wyłącznie na kartach graficznych z rodziny GeForce RTX 40) możemy zwiększyć wydajność o ponad 50%, włączając tzw. generator klatek. To jednak nie wszystko, bo NVIDIA opracowała również swój autorski algorytm redukcji opóźnień zwany NVIDIA Reflex, z którego dobrodziejstw korzysta już ponad 80% graczy w Counter-Strike 2. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Oczywiście, wydajny i sprawdzony laptop renomowanego producenta nie służy wyłącznie do grania. Za sprawą szybkiego procesora, dysku SSD i dużej ilości pamięci RAM, komputer zdolny będzie także do bezproblemowej obsługi wymagającego oprogramowania. Jeżeli nasze dziecko rozwija się w kierunku artystycznym lub marzy o podjęciu pracy programisty, potrzebuje do tego wydajne i szybkie podzespoły. Chociaż program rządowy oferuje podstawowe laptopy, to jednak ich moc i możliwości są dalekie od tego, co potrafi opisywany dzisiaj egzemplarz. Wspiera między innymi technologię Max-Q, czyli umiejętną optymalizację wykorzystania baterii względem potrzebnej wydajności, gdy sprzęt jest odłączony od zasilania. Pozwala to znacznie wydłużyć czas działania i zachować dotychczasową pracę lub ułatwić jej zapisanie i zakończenie lekcji. 

Tak bogaty pakiet wskazanych powyżej technik nie jest zarezerwowany wyłącznie dla posiadaczy najlepszych i najszybszych urządzeń na świecie. Żeby to udowodnić, testujemy dziś laptopa wyposażonego w kartę graficzną ze średniej półki cenowej - model GeForce RTX 4060. Poniżej znajdziecie szczegółową specyfikację techniczną recenzowanego urządzenia: 

 • CPU: 10-rdzeniowy i 16-wątkowy Intel Core i7-12650H @4,7 GHz
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 (TGP 105W)
 • RAM: 2x 8GB DDR5 4800 MHz 
 • Płyta główna: autorski model MSI ze wsparciem złącza PCI-E 3.0
 • Dysk: 1TB SSD M.2 PCI-E 3.0
 • Matryca: 17" FullHD IPS 144 Hz matowa, o rozdzielczości 1920x1080p (16:9) 
 • Sieć: obsługa standardu WiFi 6E (802.11 ax) i Bluetooth 5.2, LAN 1Gb/s
 • Klawiatura: pełnowymiarowa, podświetlana RGB
 • Głośniki: 2x 2W Harman z Nahimic Audio
 • Bateria: 53,5 Whr
 • Waga: 2,6 kg
 • Liczba portów i złączy: 1x USB 3.2 Type-C, złącze minijack, 2x USB Type-A Gen 3.1, 1x USB Type-A Gen 2.0, 1x HDMI 2.1, złącze ethernet

Laptop wyposażony jest we wszystkie niezbędne złącza i rozszerzenia, posiadając absolutnie wszystko, co potrzebne do sprawnej nauki i rozrywki. Wbudowane, pełne złącze ethernet znacznie ułatwi ewentualne podłączenie się do internetu w bibliotece czy w szkolnej pracowni. Duża, 17" matryca o wysokiej częstotliwości odświeżania będzie zbawieniem dla naszych oczu, gwarantując płynniejszy obraz pozbawiony migotania. Szybki dysk SSD zagwarantuje natychmiastowe zgrywanie danych i błyskawiczną instalacje oprogramowania, a 16GB pamięci RAM wpłynie na to, by system nigdy się nie zacinał i nie zawodził w najmniej oczekiwanych momentach. 

Wygląd i wykonanie - MSI Katana 17 B12V to urządzenie z gamingowym charakterem

MSI Katana 17 B12V_1

Testowany dzisiaj laptop może sie podobać. Jego wygląd podkreślają agresywne i dość ostre linie, które tworzą charakterystyczny, gamingowy styl. Mimo zastosowania 17" matrycy, sprzęt waży tylko 2,6 kg, co sprawia, że całkiem łatwo nam go przenieść. Do zestawu dołączony jest także 200W, duży zasilacz, ale to zrozumiałe, bo zastosowane w środku komponenty mają spore zapotrzebowanie na prąd. Ekran osadzono w plastikowej zabudowie z cienkimi ramkami dookoła, a nad nią nie zabrakło też sprawdzonej kamery do prowadzenia wideorozmów (w rozdzielczości 720p). Klawiatura jest pełnowymiarowa, o niskim skoku, podświetlana za pomocą diod RGB. Niektóre przyciski są wykonane z przezroczystego, atrakcyjnego plastiku, by nieco lepiej zaprezentować dostępne funkcje. 

Pod klawiaturą umieszczono niewielki, ale bardzo sprawnie działający i śliski touchpad. Po prawej i lewej stronie znajdziecie też dwa 2W głośniki ze wsparciem technologii Nahimic Audio. Z tyłu i po bokach producent zastosował potężne wywietrzniki gorącego powietrza. Chłodzenie składa się z dwóch niewielkich wentylatorów, sprawnie radząc sobie z ciepłem generowanym przez wbudowane komponenty. Przy dużym obciążeniu, laptop staje się dosyć głośny (ok. 56 dBA), ale to zrozumiałe przy takiej konstrukcji. Plastik wykorzystany do produkcji jest wysokiej jakości, a samo urządzenie leży w rękach pewnie i sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Matryca wykonana w technologii IPS charakteryzuje się wysokim nasyceniem kolorów, co z pewnością przypadnie wielu użytkownikom do gustu. Wbudowany, 1 TB dysk SSD na złączu M.2 rozpędza się do 3,6 GB/s przy odczycie i nieco ponad 3 GB/s przy zapisie, a to w zasadzie prędkości maksymalne dla złącza PCI-E 3.0. 

Laptop ma także wszystkie niezbędne porty i rozszerzenia, w tym najnowsze HDMI 2.1, gwarantujące możliwość wyświetlania treści nawet w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę. Do tego znajdziemy tu trzy złącza USB (w tym dwa USB 3.0), jedno USB Typu C oraz minijack. Wbudowana pamięć RAM w najnowszym formacie DDR5 rozpędza się do 4800 MB/s. To urządzenie jest zdecydowanie wydajniejsze od laptopów dostarczanych z programu rządowego, gwarantując przy tym nieskazitelną pracę przez długi czas. Producent udziela 2-letniej gwarancji. Jak MSI Katana 17 B12V poradzi sobie z Cyberpunk 2077: Widmo Wolności, a także innymi, równie popularnymi grami? Do testów wykorzystaliśmy także Dziedzictwo Hogwartu, wspierające technikę skalowania NVIDIA DLSS 3.0 oraz Spider-Man Remastered i Ratchet&Clank: Rift Apart. Łącznie technikę NVIDIA DLSS wspiera już ponad 400 gier i aplikacji, a ich liczba stale rośnie. Kupując laptopa wyposażonego w kartę graficzną z rodziny GeForce RTX 40 mamy pewność, że włączymy każdą pozycję ze wsparciem DLSS, niezależnie czy mówimy o wersji DLSS 2, 3 lub 3.5. 

Wydajność w grach i aplikacjach użytkowych na przykładzie laptopa MSI Katana 17 B12V

Urządzenia mobilne wyposażone w karty graficzne z rodziny GeForce RTX 40 bazują na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, co przekłada się z kolei na znaczne zwiększenie produktywności i wydajności. Sytuację znakomicie obrazują poniższe wykresy, które potwierdzają, że w określonych zastosowaniach, modele wyposażone w układ GeForce RTX 4060 potrafią zaoferować nawet ponad 20-krotnie wyższą wydajność od przeciętnego laptopa z zintegrowanym układem graficznym. Niezależnie od specjalizacji, dedykowane GPU zagwarantuje znacznie lepsze rezultaty. 

Aplikacje STEM

Dostęp do SI

Sztuczna inteligencja jest dzisiaj powszechnie wykorzystywana w każdej dziedzinie życia. NVIDIA od wielu lat stosuje metody bazujące na uczeniu maszynowym, by zwiększać jakość i wydajność generowanego obrazu. Dobrym przykładem jest rozwój techniki skalowania obrazu NVIDIA DLSS 3.5, gdzie do osiągnięcia spektakularnych efektów odbić i rekonstrukcji promieni światła wykorzystano aż 5-krotnie więcej danych, aniżeli w przypadku poprzedniej iteracji - DLSS 3.0. Co istotne, laptopy wyposażone w układy graficzne z rodziny GeForce RTX 4060 potrafią także znacząco skrócić czas renderowania wideo, projektowania 3D czy edycji zdjęć, w odniesieniu do konkurencyjnego procesora Apple M2 Pro czy zintegrowanego GPU w jednostce Intel Core i7-13700H. 

Wydajnosc w zadaniach twórczych

Na rynku znajdziecie wiele popularnych aplikacji akcelerowanych przez laptopy wyposażone w karty graficzne z rodziny GeForce. Należy do nich między innymi pełen pakiet Adobe - After Effects, Illustrator, Lightroom, Photoshop czy Premiere Pro. Do tego grona należą też aplikacje do projektowania 3D, jak Blender czy Chaos V-Ray oraz popularne programy do montażu wideo, jak DaVinci Resolve. Dla przyszłych programistów z pewnością istotne będzie to, że środowiska Unity oraz Unreal Engine mają już domyślnie wbudowane wsparcie dla techniki skalowania obrazu NVIDIA DLSS, znacznie przyspieszając prace i wydajność w przyszłych projektach. Wszystkie akcelerowane aplikacje doskonale wykorzystują rdzenie CUDA zawarte w kartach graficznych z rodziny GeForce, gwarantując znakomite rezultaty. 

Warto wspomnieć o dedykowanych aplikacjach NVIDIA, takich jak Broadcast oraz Canvas. Pierwsza z nich potrafi uczynić magiczne rzeczy z obrazem rejestrowanym przez wbudowaną w laptopa kamerę. Za pomocą sztucznej inteligencji odszumia nagranie w czasie rzeczywistym, znacznie zwiększając jego jakość. Poza tym jest w stanie idealnie rozmyć tło i pozbyć się niepożądanych dźwięków dochodzących z tła, robiąc to na tyle dobrze, że nawet włączony odkurzacz czy suszarka pozostaną na nagraniu absolutnie niesłyszalne. To przełomowa technologia, w istotny sposób usprawniająca prowadzenie wideorozmów, w tym uczestniczenie w lekcjach czy wykładach. NVIDIA Canvas z kolei jest zbiorem technik (bazujących, rzecz jasna, na sztucznej inteligencji) stworzonych dla artystów. Wystaczy zaledwie kilka ruchów wirtualnym pędzlem, by oprogramowanie stworzyło przepiękne, majestatyczne i artystyczne obrazy. Efekty są doprawdy imponujące. 

A jak wygląda wydajność w najnowszych grach komputerowych? Sprawdziliśmy, jak testowany dziś laptop MSI Katana 17 B12V radzi sobie z Cyberpunkiem 2077: Widmo Wolności z włączonym path-tracingiem, techniką skalowania NVIDIA DLSS 3.5, rekonstrukcją promieni światła oraz generatorem klatek. Grę uruchomiliśmy w natywnej rozdzielczości ekranu, czyli 1080p, a NVIDIA DLSS 3.5 ustawione było w trybie jakości, by zapewnić możliwie najlepsze wrażenia. Na miejsce testowe wybraliśmy przejazd przez nową dzielnicę Dogtown, zdecydowanie najbardziej wymagającą pod względem mocy obliczeniowej. 

Srednia wydajnosc w grach MSI Katana 17

Poniżej prezentujemy garść screenów z Alan Wake 2 z włączonym oraz wyłączonym RT, a także materiał wideo przedstawiający wzrosty wydajności i różnice w tym tytule po zakupie karty graficznej z rodziny GeForce RTX. Scena budowana z wykorzystaniem śledzenia promieni nabiera dodatkowej głębi, wszelkie odbicia stają się niezwykle realistyczne, a sama gra nabiera dodatkowego klimatu. Cienie stają się ostre i realistyczne, we właściwy sposób przebijając się po ścianach budynków. 

Co szczególnie istotne, równie spektakularne rezultaty możecie zaobserwować w Cyberpunk 2077: Widmo Wolności. Szczegółową analizę oraz porównania jakości grafiki znajdziecie w dedykowanym artykule. Pozycja stworzona przez nasze rodzime studio była zarazem pierwszą wysokobudżetową grą w której zaimplementowano zaawansowane rozwiązania path-tracingu, umożliwiając zabawę nawet w ponad 100 klatkach na sekundę. 

Podsumowanie - testowany dziś laptop MSI Katana 17 B12V spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników

Nie tylko do zabawy, ale także do pracy. Recenzowany laptop wyposażony w kartę graficzną GeForce RTX 4060 doskonale poradzi sobie nawet z bardzo wymagającymi zadaniami. Zastosowany tu procesor Intel Core i7-12650H wyposażony w 10 rdzeni i 16 wątków jest odpowiednim uzupełnieniem mocnego GPU. Szybki dysk SSD oraz duża ilość pamięci RAM wpływają na stabilne działanie i prace urządzenia, a czas działania na baterii bez większych trudności dobija do okolic 6 godzin. Wykorzystuje w tym celu między innymi technologię NVIDIA zwaną "Battery Boost" zawartą w ramach rozwiązania NVIDIA Max-Q, odpowiednio optymalizującej wydajność względem potrzeb. Trudno o lepszą rekomendację. Testowane dziś urządzenie spełni wszystkie, nawet bardzo wysokie wymagania, bo jeśli Cyberpunk 2077: Widmo Wolności działa na tym sprzęcie tak dobrze, to dowolna inna produkcja również nie sprawi żadnych problemów. 

Atuty

 • Atrakcyjny, gamingowy wygląd i wykonanie
 • Bardzo wygodna i podświetlana klawiatura
 • Dobra, 144 Hz matryca FullHD
 • Laptop nawet przy dużym obciążeniu pozostaje tylko ciepły, jego obudowa nie parzy naszych rąk
 • Szybki dysk SSD i wydajny procesor

Wady

 • Dość wysoka cena
 • Laptop robi się głośny pod obciążeniem

Laptop MSI Katana 17 zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. To urządzenie przeznaczone do grania w rozdzielczości natywnej matrycy, czyli 1080p, uwzględniając włączony ray-tracing, DLSS 3.5 oraz generator klatek. Dzięki temu możemy osiągnąć doprawdy zadowalające rezultaty, uruchamiając Alan Wake 2 oraz Cyberpunk 2077 z path-tracingiem w ok. 60 klatkach na sekundę. Nie ma pozycji, której ten laptop nie zdołałby uruchomić, a mobilny RTX 4060 radzi sobie zaskakująco dobrze. Niewątpliwie dużym plusem jest atrakcyjna matryca, bardzo wygodna klawiatura i bogaty zestaw złączy.

8,0
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper