Stardew Valley - recenzja gry

Stardew Valley - recenzja gry

Kryspin Kras | 27.10.2017, 19:33

Czy Twoja praca Cię dołuje? Czy czujesz, że straciłeś sens życia i zmieniłeś się w maleńki trybik w ogromnej maszynie, która bez problemu sobie poradzi bez Ciebie? Czy czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu? Nie martw się! Mamy dla Ciebie coś idealnego: bilet w jedną stronę do Stardew Valley. Poczujesz się tam znacznie, ale to znacznie lepiej.

Ah, magiczne i urokliwe Stardew Valley. To tu mieści się malutkie miasteczko Pelican Town, obok którego znajduje się Twoja przyszła farma. Tak, Twoja! W jaki sposób ją zdobyć? Bardzo prosto - Wystarczy, że Twój dziadek na łożu śmierci podarował Ci akt własności. Proste? Pewnie! Gdy Ci się już uda ogarnąć takiego staruszka, rzuć w cholerę pracę w korpo, wsiadaj w busa i kieruj się nad ocean, prosto do naszej doliny. Czeka tu na Ciebie całe morze możliwości.

Pierwsze kroki w nowym mieście...

    Sugerowalibyśmy rozpocząć swój pobyt na farmie od wyplenienia części chwastów i wycięcia paru drzew. W końcu musisz mieć gdzie zasadzić swoje pierwsze roślinki, prawda? Pamiętaj, że burmistrz miasteczka, pan Lewis, podrzuci Ci na dobry początek kilka nasion, żebyś miał łatwiejszy start. Co potem? Możesz robić co tylko zechcesz, jednak zalecamy, byś pogadał z każdym z mieszkańców. A nuż wpadnie Ci ktoś w oko? Pelican Town pełne jest interesujących osób, każda z własnym charakterem, humorami, problemami, przyzwyczajeniami i tak dalej, ot – każdy z mieszkańców jest inny! Zachęcamy w szczególności do zapoznania się z uroczą nauczycielką Penny mieszkającą w przyczepie z matką – pijaczką o imieniu Pam. Jeśli jest Ci przykro z powodu losu Penny – może spróbuj ją pocieszyć rozmową i prezentami? Na pewno się ucieszy, zwłaszcza jak nie zapomnisz o jej urodzinach! Równie dobrze możesz tego nie robić, a skupić się na podrywaniu miejscowych piękności. Nieważne, czy tej samej płci czy przeciwnej, niczego Ci przecież nie zabronimy, Pelican Town jest otwarte na wszystkich. Może na wiosnę uda Ci się zaprosić do tańca ukochaną osobę? Spróbuj! 

Aktywności!

Naturalnie, możesz się zaprzyjaźniać z mieszkańcami, ale wcale tego nie musisz robić. Tutaj, w Stardew Valley stawiamy na wolność wyboru. Zaprzyjaźnianie się jest tylko jedną z wielu, naprawdę wielu aktywności jakie Cię tu czekają. Przykładowo, możesz:

 • Przyjąć zadania zlecone przez mieszkańców miasta!
 • Skupić się na uprawie roli i rozwijać swoją farmę!
 • Rozbudować swój dom m.in. o kuchnię, wybudować na farmie kurnik, stodołę, młyny i inne!
 • Przygarnąć psa lub kota i codziennie się z nim bawić!
 • Wpaść do kopalni pozabijać potwory i zdobyć surowce i minerały!
 • Łowić ryby!
 • I wiele, wiele więcej...

Krótko mówiąc – dla każdego coś dobrego. Naturalnie zapewniamy Ci wszystkie potrzebne narzędzia do rozpoczęcia swoich prac. Zaraz otrzymasz wędkę do łowienia ryb w okolicznej rzecze, stawie czy oceanie, rychło wsadzimy Ci do rąk kilof byś mógł rozbijać kamienie w kopalni. Szybko  otrzymasz i od nas prosty mieczyk byś mógł rozwijać swoje zdolności zabijania potworów, bo, wstyd przyznać, w kopalni zalęgło się sporo niemilców. Może to właśnie Ty się nimi zajmiesz?

W pobliżu wioski znajdziesz podniszczony Community Center w którym zalęgły się jakieś dziwne stwory. Słyszeliśmy, że jeśli spełnisz ich zadania, to spotka Cię coś miłego! Podobno te stworzenia mają moc naprawy różnych zniszczonych rzeczy... Choć to tylko miejska legenda. A może nie? Przyjedź i przekonaj się sam! 

Rozwój!

W Stardew Valley zapewnimy Ci wiele możliwości samodoskonalenia się w najprostszy możliwy sposób. Po prostu codzienną pracą, używaniem swoich narzędzi będziesz się doskonalił w ich obsłudze. Badania wykonane przez doktora Harveya jasno pokazują, że każdy, kto wystarczająco długo używa, dajmy na to wędki, znacznie lepiej zacznie się nią posługiwać, co ułatwi łowienie porywczych ryb, a przy okazji nauczy się stworzyć jakieś nowe przedmioty związane, w tym przypadku, z rybołówstwem. Dzięki ciągłemu rozwojowi swojej farmy, rąbania drewna, łupania kamieni odkryjesz fantastyczne instrukcje do stworzenia rewolucyjnych i przydatnych rzeczy! Co powiesz na ul, który zacznie Ci produkować co kilka dni słodki miodzik? A może maszyna do robienia majonezu z jajek znoszonych przez kury? Machina do wyrabiania sera z mleka? Zraszacze, strachy na wróble, płoty, chodniki, pochodnie, ogniska, piece do wytapiania metali, nawozy, kadzie do ważenia piwa, beczki, pojemniki, skrzynki? Moglibyśmy wymieniać w nieskończoność. Każdemu nowemu mieszkańcowi Pelican Town gwarantujemy, że w trakcie rozwoju nie zabraknie mu rzeczy do roboty. 

Ah, zapomnielibyśmy wspomnieć! W pewnym etapie życia każdego mieszkańca przychodzi taki czas, w którym trzeba zdecydować na dalszą ścieżkę rozwoju. Zostaniesz rolnikiem, zapewniając sobie 20% większy dochód z produktów zwierzęcych, czy może farmerem, sprawiając, że Twoje plony będą warte o 10% więcej? Zostaniesz geologiem czy górnikiem? Leśniczym, czy zbieraczem? Decyzja należy do Ciebie i pamiętaj – nie ma złych wyborów! Życie w Stardew Valley ustawiasz pod siebie, nikt Cię nigdzie nie pogania ani nie macha groźnie palcem jak coś „źle” zrobisz. Żyj tak jak chcesz żyć, to nasza dewiza. 

Cztery pory roku...

Jak to w życiu bywa, czas biegnie nieubłaganie do przodu. Rozpoczynając swój dzień pamiętaj by podlać swoje roślinki, no, chyba, że akurat pada deszcz. Obserwuj pilnie zegar, bo przecież sklep nie jest otwarty 24/7, a Gunther w bibliotece nie przyjmie Cię o dowolnej porze w celu sprawdzenia wykopanych skarbów. Szanuj też rytm dobowy innych, każdy przecież z pewnością ma ustalony plan na najbliższy dzień. Nie znajdziesz kogoś w domu w czwartkowe popołudnie? Poszukaj gdzie indziej, na pewno na niego gdzieś trafisz. 

Pamiętaj, by iść spać o odpowiednich porach. W końcu wstajesz kiedy tylko kur zapieje, więc musisz się porządnie wyspać. Tak zaleca nasz miejscowy lekarz, mówiąc, że jeśli się przepracujesz zbyt mocno, bądź się nie wyśpisz, następnego dnia nie będziesz w pełni sił witalnych, co może być problematyczne, jeśli zaplanowałeś coś istotnego. 

Nie możemy zapomnieć o tym, że pory roku trwają po 28 dni. W zależności od pory roku inne rośliny będą dostępne do zasadzenia i pielęgnowania, więc pilnuj kalendarza i planuj siewy z głową! Każda roślina rośnie określoną ilość czasu, więc głupio by było, jakbyś zasadził letnie mango 2 dni przed jesienią. Roślinki Ci natychmiast umrą... Ale nowa pora roku to nie tylko nowe roślinki! To nowe rytmy dobowe mieszkańców, nowe zadania, nowe wydarzenia... Życie w Stardew Valley ciągle ewouluje, zmienia się, dostosowuje się, tu nigdy nie jest nudno! Choć oczywiście, z biegiem lat wkradnie się monotonia... Nie chcemy Ci pozostawić złudzeń, praca na roli mimo wszystko jest dość powtarzalna i schematyczna. Ale hej – dlatego oferujemy Ci tak dużo innych rozrywek, byś nigdy się nie nudził i nie żałował odwiedzin w naszej cudownej dolinie.

Muzycznie

Każdego nowego mieszkańca Pelican Town wyposażamy w przenośny zestaw muzyczny, w którym prawie na okrągło puszczamy muzykę, zmienną w zależności od tego gdzie i kiedy się znajdujesz! Fenomenalna technologia, GPS, LTE, niekończąca się bateria, cud technologiczny. Gwarantujemy, że w trakcie życia w Stardew Valley nigdy nie ominie Cię jeden z naszych topowych hitów muzycznych i zapewniamy, że Ci się nie znudzą. Komponował je nasz najlepszy kompozytor – Eric Barone, odpowiedzialny również za projekt graficzny tej ulotki jak i za profile psychologiczne naszych mieszkańców, spisanie przedmiotów, aktywności, no, krótko mówiąc – za wszystko, człowiek orkiestra tak zwany! 

Wizualnie

Stardew Valley jest po prostu śliczne i nie spotkaliśmy do tej pory osoby, której by się nasze widoki nie spodobały! Jest staroświecko, oldschoolowo, jakby to powiedziała młodzież, ale schludnie i elegancko. Każdy przedmiot czy roślinka jest zawsze dobrze widoczna i łatwo rozróżnialna, każda postać ma narysowany portret przez Erica, każda ściana została ładnie przez niego udekorowana, ba, odpowiedzialny był nawet za rozkład budynków w mieście i ich design. Gwarantujemy, że nasze widoki Ci się spodobają.

Zapraszamy!

Jeśli przekonaliśmy Cię do odwiedzin naszej doliny, super! Zapraszamy serdecznie, będziemy zaszczyceni mogąc gościć Cię w naszych skromnych progach. Może i jesteśmy małą mieściną, ale zapewniamy całą masę niezwykłych atrakcji i rozrywkę na lata. Może zostaniesz z nami na stałe? Kto wie...

Opinie mieszkańców

Fenomenalna miejscówka! Nigdy nie sądziłem, że wciągnie mnie życie rolnika (choć przyznaję, że za dzieciaka zagrywałem się w taką jedną grę na PSX, Harvest Moon Back to Nature się zwała), a tu proszę, cóż za niespodzianka. Życie w Stardew Valley upływa mi w niezwykle przyjemnej atmosferze, tutejsi ludzie są fantastyczni, a ogromne morze możliwości i czynności do których nas dolina wrzuca zapewniają ogromne połacie cudownej rozrywki od której ciężko się oderwać. Ile razy pomyślałem sobie, że na chwilkę sprawdzę tylko co tam się działo na mojej farmie, a ani się obejrzałem a minęło kilka dni ciągłej pracy! Zakrzywiacz czasu, czarna dziura, pochłania bez reszty. Szkoda tylko, że w tej idealnej wiosce brakło miejsca na ciut wygodniejszy sposób zarządzania swoimi przedmiotami i zakładkami w podręczniku. No i nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że strasznie długo śpię w nocy, czekając trochę za długo na kolejny dzień. Ale cóż to za wada, praktycznie żadna. Serdecznie polecam pobyt w Stardew Valley!

Bardzo mi się podobał pobyt w Stardew Valley. Co prawda widoki nie napawały mnie aż takim optymizmem i nie były aż tak fantastyczne jak je reklamowano, ale nie przeszkadzały mi jakoś bardzo. Trzeba przyzwyczaić się do staromodnych pejzaży. Pochwalić muszę za to przenośne urządzenie muzyczne, spełnia swoje zadanie w 100% i zawsze puszcza fantastyczną melodię. Ogrom możliwości potrafi przytłoczyć na początku, więc warto ustawić sobie jakiś cel. W moim przypadku było to skupienie się na kopalni i rozwijaniu budynków farmy. Wiem, że znajomy oddał się łowieniu ryb i dbaniu o grządki. W tej kwestii nie kłamali – naprawdę każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Ocena - recenzja gry Stardew Valley

Atuty

 • Wciąga jak bagno
 • Ogromna ilość aktywności
 • To najlepszy Harvest Moon od lat!
 • Możesz robić to, na co masz ochotę
 • Społeczność miasta
 • Muzyka
 • Grafika
 • Ogrom możliwości

Wady

 • Trochę kiepska obsługa menusów
 • Sporadyczne glitche dźwiękowe
 • Przydługawe zapisy

Kryspin Kras

Stardew Valley to fantastyczny tytuł, w który każdy fan Harvest Moona winien zagrać. W nic lepszego w tym gatunku obecnie nie znajdziecie, gra zachwyca na właściwie każdym możliwym froncie. Brać i grać!
Graliśmy na: NS

Komentarze (62)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper