Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 13.08.2020
FIFA 21 - co nowego pojawi się w Trybie Kariery
5426V

FIFA 21 - co nowego pojawi się w Trybie Kariery

Tryb Kariery to rokrocznie ogromna gratka dla fanów piłki nożnej i jeden z najlepszych trybów w wirtualnej odsłonie piłki nożnej od EA. Jak będzie w FIFA 21? Sprawdźcie!

Gdziekolwiek nie zerkałem, kogokolwiek nie pytałem, wszyscy największych zmian oczekują w FIFE 21 właśnie w Trybie Kariery. Nie wynika to bynajmniej z faktu, że jest on niedopracowany – wydaje mi się, że to kwestia szerokiego obszaru, na jakim można powiększać zakres rozwoju. Cały czas znajduje się coś, co można dodać, poprawić, zmienić lub uwidocznić. Piłka nożna ewoluuje, a najbliżej tego, z całą otoczką, jest właśnie prowadzenie kariery w FIFIE.

Gdyby nie FUT, to prawdopodobnie właśnie Tryb Kariery byłby najpopularniejszym ze wszystkich – to w nim spędzaliśmy przecież setki godzin na długo, zanim pomysł rozgrywek przy wykorzystaniu zbudowanych przez nas składów, przejął praktycznie cały tytuł od Electronic Arts. Do dziś można spotkać sporo osób, które nie przepadają za grą online i dalej rozwijają swoje kluby, pnąc się po kolejnych szczeblach ligowych i dogadując transfery zawodników. 

Idą zmiany! 

Jeśli śledzicie kolejne informacje o FIFIE 21, to wiecie, że jest to już czwarty tekst traktujący o tym, co nas czeka. Wcześniej pisałem także o:

Wiecie więc już, czego możecie się spodziewać i jakie obszary zostaną zmienione. Kilkukrotnie podkreśliłem także, że nie należy spodziewać się rewolucji, albowiem rokroczne wydawanie kolejnych tytułów skutkuje tym, iż można wprowadzać głównie kosmetyczne zmiany, które odczują najzagorzalsi gracze.

FIFA 21 Tryb Kariery - Liverpool FC

Zanim przejdę do nowości  w Karierze, muszę napisać, że moje wrażenia są naprawdę pozytywne. Zdaję sobie sprawę, że te przy okazji FIFA Ultimate Team i VOLTY mogły nie trafić do wszystkich, bo to dość naturalne – były raczej niespodziewane. W przypadku trybu, który opiszę w tym tekście, jest inaczej. Tu wyraźnie widać odpowiedź EA Sports na wołania i prośby fanów.

Aktywny System Treningowy

Pierwszą zmianą, o jakiej napiszę, jest znaczne ulepszenie programowania treningów graczy. Nasze menadżerskie zadanie nie kończy się bowiem na ustawianiu co każde siedem dni pięciu piłkarzy do trenowania konkretnych statystyk i wciskaniu „szybkiej symulacji” – o nie! Teraz będzie to znacznie rozwinięte i mocniej przełoży się na zawodników. 

Dostaniemy możliwość zarządzania fizycznością piłkarzy oraz balansowanie na granicy wypoczynku i treningu tak, aby jak najlepiej zoptymalizować formę meczową, co przełoży się oczywiście na występ w konkretnym spotkaniu, poziom staminy i same umiejętności. Będziemy to robić, planując Dni Treningowe (Training Days), Dni Wolne (Rest Days) oraz Dni Odnowy Biologicznej (Recovery Days) – odpowiednie rozłożenie wszystkich trzech w dłuższej perspektywie czasu zaowocuje lepszymi występami piłkarzy na boisku.

Co również warto zaznaczyć, koniec z planowaniem treningu dla pięciu piłkarzy. Teraz kilku będzie mogło uczestniczyć jednocześnie w danej jednostce ćwiczeniowej. Rozjaśniając – każdy dzień treningowy będzie podzielony na 3 sloty sesji, spośród których każda skupi się na rozwoju innej cechy. Do każdej z owych sesji przypisać będzie można do 15 zawodników! Jest to zdecydowanie bliższe rzeczywistości, gdzie zawodnicy szlifują umiejętności w grupach i nie tylko raz na tydzień. 

FIFA 21 Tryb Kariery - treningi

Poprawione zostanie także planowanie meczów w dłuższej perspektywie. Dawniej zdarzało się, że po kilku sezonach spotkania się wręcz na siebie nakładały – bywało, że dostawaliśmy zaledwie jeden dzień różnicy, co skutkowało niską staminą graczy na boisku. Teraz zostanie to usprawnione i mamy mieć zawsze przynajmniej te 48 godzin różnicy. Będzie dokładnie tak, jak w rzeczywistości. 

Zawodnicy w Karierze FIFA 21

Jeśli jesteśmy już przy budowaniu ich formy poprzez odpowiednie zarządzanie dniami meczowymi, wypoczynkiem i odnową, warto skupić się na samym potencjale piłkarskim. Otóż rozwój będzie teraz nieco przemodelowany względem tego, co dostaliśmy w poprzednich odsłonach. Bardzo ciekawym elementem będzie możliwość zmiany pozycji, gdy zawodnik będzie grał na konkretnej wystarczająco długo – to oczywiście wpłynie na jego ocenę.

FIFA 21 Tryb Kariery - statystyki zawodnika

Oczywiście na jego rating wpłynie także wspomniane wcześniej odpowiednie planowanie, forma meczowa i treningi. Ma to sprawiać, że sam rozwój będzie zdecydowanie bardziej urealniony i zbliżony do rzeczywistego. Jedną ze zmian będzie także wydłużenie „standardowej kariery”. Piłkarze grają dziś znacznie dłużej, niż przed laty, więc słusznie zostanie to przerobione także w FIFIE 21. Czasy, gdy po przekroczeniu 33/34 roku życia piłkarz nie mógł się już rozwijać i szedł po równi pochyłej w dół, odejdą w niepamięć. Teraz próg emerytalny ma zbliżyć się do czterdziestki.

Interaktywna symulacja

Umówmy się – wspomniane wyżej zmiany są fajne i na pewno okażą się ciekawe, ale to właśnie ta jest największym game-changerem tegorocznej odsłony! Od teraz, w trybie kariery, symulowanie meczów wejdzie na wyższy poziom! Oprócz oglądania poczynań na boisku niczym w Football Managerze, gdy sprawy zaczną iść nie po naszej myśli, będziemy mogli błyskawicznie wskoczyć do meczu. Nie będzie także problemu z wyjściem w dowolnym momencie i doglądaniu wyniku aż do końca.

Co więcej, podczas symulacji w czasie rzeczywistym, będziemy mogli wpływać na wydarzenia boiskowe bez konieczności rozgrywania spotkania na własną rękę. Wszystko to za sprawą nowych mechanik, które się pojawią – dane nam będzie bowiem zarządzać zmianami, kontrolować staminę zawodników, a nawet odpowiednio dostosowywać plany i strategię, aby reagować na wydarzenia mające miejsce podczas 90 minut meczu. 

FIFA 21 Tryb Kariery - symulacja

Na bieżąco będziemy mogli doglądać: 

  • Formy zawodników (wytrzymałość itd.);
  • Oceny piłkarzy (aby kontrolować ich osiągi)
  • Statystyk meczowych dla obu drużyn;
  • Planu gry.

Zapowiada się więc świetna gratka dla fanów taktycznego spojrzenia na piłkę. Jest to ten element, którego fani kariery domagali się prawdopodobnie najbardziej – interaktywna symulacja może wznieść ten tryb na zupełnie nowy poziom

Transfery w Trybie Kariery FIFA 21

Kolejnym aspektem, o którego rozwój zabiegali fani serii wirtualnej piłki nożnej od Electronic Arts, było poprawienie funkcjonowania rynku transferowego. Ten uległ ostatnio ogromnym zmianom i wypadałoby, aby stało się to również w FIFIE. Przyszło nam na to poczekać kilka lat, ale wreszcie jest i jeśli tylko wszystko zadziała poprawnie, gracze powinni być ukontentowani. 

Przede wszystkim pojawi się opcja wypożyczenia z opcją pierwokupu. Jak przekazał prowadzący panel o Trybie Kariery, nie będzie trzeba już robić ryzykownych transferów. Dostępna będzie szansa wypożyczenia konkretnego zawodnika, aby wykupić go, jeśli tylko spełni pokładane w nim nadzieje. Innym świetnym dodatkiem będzie zwiększenie znaczenia transakcji wymiennych. Choć opcja ta była już od kilku lat, to SI wciąż preferowała klasyczne formy z płaceniem gotówką. Teraz menadżerowie mają się okazać dużo bardziej przychylni i chętni do takich zakupów. 

FIFA 21 Tryb Kariery - transfery

Nie można nie wspomnieć o opcji renegocjowania kontraktów! Bardzo brakowało mi tego przy okazji poprzednich odsłon i jestem zadowolony, że wreszcie będzie można przybliżyć zarządzanie klubem i piłkarzami do rzeczywistego obrazu. Jeśli tylko będziemy chcieli przedłużyć kontrakt z zawodnikiem, jeszcze zanim bieżący wygaśnie, nie będzie w tym żadnego problemu. Sprawi to, że na rynku będzie znacznie mniej „wolnych agentów” z topowych klubów. 

Inne ważne informacje o Trybie Kariery w FIFA 21:

  • Symulowanie lig będzie teraz dużo bardziej realne;
  • Pojawi się samouczek dla Trybu Kariery;
  • Ulepszono interfejs w wielu ligach i pucharach;
  • Poprawiono wpływ konferencji na morale;
  • Nowe opcje negocjacyjne;
  • I wiele więcej...!

Tagi: EA Sports Electronic Arts FIFA 21