Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.02.2020
10 najlepszych gier o epidemiach i wirusach
2661V

10 najlepszych gier o epidemiach i wirusach

Branża gier potrafi często zaskakiwać. W ostatnim miesiącu doszło do szalonego wzrostu popularności gry Plague Inc. - produkcji podejmującej temat "symulacji epidemii". Okazuje się, że tytuł pobierają dziesiątki milionów Chińczyków, zmagających się w swoim kraju z epidemią koronawirusa.

Czasami naprawdę trudno przewidzieć w naszej branży, jaki tytuł naprawdę "chwyci" i stanie się niesamowicie popularny. Ostatnio poszczęściło się wspomnianemu już Plague Inc., z 2012 roku. Produkcja cieszy się obecnie szalenie wysoką popularnością głównie w Państwie Środka, zmagającym się z epidemią koronawirusa.

Powstało jednak sporo innych, często bardzo dobrych gier z motywem przewodnim zarazy i epidemii. Przed wami lista takich produkcji.

10. DayZ

Kolejna wariacja na temat wirusa "a la Resident Evil" - podobna pod pewnymi względami do schematu fabularnego z Days Gone. W DayZ tajemniczy wirus przemienił większość populacji planety w agresywne, zainfekowane stwory. Gracz musi próbować przetrwać w trudnych warunkach, zawalającej się kompletnie cywilizacji. Tytuł stawia głównie nacisk na survivalowe motywy. Niestety grze daleko do tuzów AAA, czy chociażby do Days Gone. Średnia ocen na poziomie 3/10 mówi sama za siebie.

Platformy: PC, XOne, PS4

9. Sunset Overdrive

W Sunset Overdrive cała epidemia to wielka PR-owa ściema potężnej korporacji. Fakty są jednak takie, że ludzi i miasto cierpią a "infekcja" ma znamiona dziwacznej epidemii - gra zasłużyła zatem, by pojawić się w tym rankingu. Sunset Overdrive to jedna z bardziej niedocenianych gier obecnej generacji konsoli - warto dać jej szansę.

Platformy: XOne, PC

8. Two Point Hospital

Świetnie oceniana na PC jeszcze w lutym wskoczy również na konsole. Epidemia nie jest może naczelnym tematem w tej produkcji. Często zmagamy się tu jednak z zaczątkami epidemii, wirusów i innych chorób. Znakomita produkcja dla fanów gier ekonomiczno-menadżerskich.

Platformy: PC, XOne, PS4, Switch (premiera na konsolach: 25.02.2020)


7. Left 4 Dead

Kolejny naśladowca schematu fabularnego z Resident Evil. W Left 4 Dead dochodzi do epidemii "zielonej grypy", tajemniczego patogenu, który de facto zmienia ludzi w agresywne zombiaki. Wyszła z tego świetna strzelanina kooperacyjna dla 4 graczy, wyznaczający przez wiele lat standardy w swoim gatunku.

Platformy: PC, X360

6. Pathologic 2

Rosyjska, niszowa produkcja, z niesamowitym, dziwacznym klimatem na granicy snu i jawy. Gra niedoskonała, ale i tak fascynująca! Pathologic 2 opowiada o losach pewnego lekarza, który przybywa w swoje rodzinne strony po długiej absencji, by zająć się sprawą tajemniczej epidemii. Piekielnie trudny tytuł stanowi połączenie przygodówki i survivalowej gry akcji. Warto to sprawdzić, jeśli szukacie czegoś nietuzinkowego i nie boicie się spartańskiej oprawy graficznej. Najlepiej na PC, bo konwersja na XOne nie została przygotowana najlepiej.

Platformy: PC, XOne

5. Plague Inc: Evolved

Wyjątkowo udana produkcja smartfonowa, która wskoczyła po latach również na inne platformy. Gra stanowi mieszankę strategii i całkiem realistycznej symulacji rozprzestrzeniania się epidemii. W Plague Inc chodzi o to, by skutecznie zainfekować całą ludzkość zaprojektowanym własnoręcznie w laboratorium wirusem. Pomysł brzmi może i niesmacznie w tym momencie, ale został wykonany zaskakująco dobrze. Produkcja wciąga na wiele godzin i kosztuje na Steam 54 zł.

Platformy: PC, Android, iOS, PS4, XOne, Switch

4. Days Gone

Days Gone w zasadzie powiela schemat fabularny, znany z serii Resident Evil - tutaj również straszny wirus przemienił masy ludzi w dzikie, agresywne bestie. Z tą różnicą, że w Days Gone epidemia stała się totalna, cywilizacja załamała się, a hordy zainfekowanych są obecnie wszędzie.

Days Gone miało trochę problemów w dniu premiery, ale przez aktualizacje stało się całkiem porządną produkcją. Warto dać jej obecnie szansę.

Platformy: PS4

3. Seria Resident Evil

Można debatować godzinami, która odsłona Resident Evil jest najlepsza. Osobiście uważam za prawdziwe mistrzostwo Resident Evil 2, a w szczególności remake tego dzieła, który ujrzał światło dzienne w zeszłym roku. Wszystkie produkcje spod tego szyldu łączy wspólny mianownik: temat zarazy. "Głównym bohaterami" są pod tym względem w Residentach kolejne wirusy: m.in. NE-T, T-Veronica i T-virus. To twory przygotowane przez Umbrelle i główne źródło problemów z serii.

2. A Plague Tale: Innocence

A Plague tale to chyba największe pozytywne zaskoczenie 2019 roku. Studio Asobo, które dotychczas odpowiadało głównie za gry dla dzieciaków (WALL-E, Toy Story 3 i Kinect Rush: A Disney-Pixar Adventure) tym razem naprawdę pokazało, co potrafi w znakomitej produkcji, nawiązującej do tematu Czarnej Śmierci, czyli epidemii dżumy, przenoszonej przez szczury. Piękna grafika, ciekawa fabuła, dobre mechanizmy gameplayowe - A Plague Tale to jeden z najlepszych tytułów 2019 r.

Platformy: PS4, XOne, PC

1. The Last of Us

To już klasyk, którego chyba nie muszę nikomu bliżej przedstawiać. The Last of Us od Naughty Dog jest jedną z najlepszych gier ostatniej dekady, łączącą w doskonały sposób emocjonujący scenariusz ze świetną akcją. Motywem przewodnim w grze jest epidemia (tym razem nie wirusa, ale bardzo ekspansywnego grzyba), która sprawia, że zainfekowani ludzie przemieniają się w obleśne i agresywne mutacje. Po 20 latach od rozpoczęcia epidemii, ludzkość została zdziesiątkowana, a do akcji w tym momencie wkraczamy my, wcielając się w Joela, opiekującego się Ellie.

Platformy: PS3, PS4

Tagi: epidemia koronawirus pc the last of us