Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 19.10.2019
Najlepsze gry strzelanki. Doradzamy w co zagrać 
1394V

Najlepsze gry strzelanki. Doradzamy w co zagrać 

Strzelanki pozostają cały czas najpopularniejszym gatunkiem gier - również na current-genowych konsolach i PC. Starzy wyjadacze nie mają oczywiście problemów ze znalezieniem najlepszych produkcji dla siebie. Żółtodziobom warto jednak podpowiedzieć co nieco w tym temacie.

Zatem podpowiadamy w co zagrać! Znajdujemy się już w schyłkowym okresie życia current-genowych konsol. Można już zatem śmiało pokusić się o wskazanie najwspanialszych strzelanek ostatnich lat, które pojawiły się na PS4, XOne, Switch i przy okazji na PC. Jeśli uważacie, że któraś pozycja powinna się koniecznie pojawić w tym zestawieniu, to... nie strzelajcie (jestem tylko kurierem)! Wyrzućcie to z siebie lepiej w sekcji komentarzy.


Strzelanki multiplayer/online

Apex Legends

Mówcie co chcecie, ale w kategorii free-to-play królem tej generacji konsol jest właśnie Apex Legends, a nie Fortnite. Ten drugi tytuł może i posiada masę gadżetów, skórek, zwariowanej broni, ale wyrafinowana mechanika strzelania i znacznie lepszy "feeling" znajduje się w fenomenalnym (jak na darmową pozycję!) Apex Legends. Nadal uważam, że ten shooter jest fenomenem - grać można tu spokojnie bez wydawania ani złotówki. Świetna jest również grafika i oprawa dźwiękowa.

 


Overwatch

Blizzard znalazł się ostatnio na celowniku milionów graczy za wspieranie polityki Partii Komunistycznej Państwa Środka. Nie zamierzam jednak udawać w tym miejscu, że Overwatch jest tytułem niewartym pojawienia się w tym miejscu. Jest wręcz przeciwnie - to fenomenalna sieciowa strzelanka, wyznaczająca po dziś dzień standardy w tej kategorii. A że Blizzard należy się ostra krytyka w kwestii cenzury to inna sprawa...

 

 

Tom Clancy's Rainbow Six Siege

Cóż to za fenomenalna wolta. Z początku Rainbow Six Siege wydawało się mało rozbudowaną strzelanka, która na domiar złego cechowała się zaburzonym balansem rozgrywki. Dzięki licznym aktualizacjom, dodatkom i poprawkom ten shooter FPP stał się największym fenomenem ostatnich lat w kategorii gier sieciowych. Nie ma lepszego momentu, niż teraz, by przyłączyć się do strzelania w tej ubisoftowej perełce!

 

 

Strzelanki singleplayer

Doom

Za samo idealne połączenie ciężkiej rockowej muzyki z szybką akcją, nawiązującą do korzeni gatunku, należą się id Software największe brawa. Doom to fenomenalna strzelanka - to też coś w rodzaju antytezy współczesnych shooterów, w których czaimy się zwykle za osłonami albo nękani jesteśmy pretensjonalną warstwą fabularną. Doom znajduje się w kontrze do tych tytułów - jest szczere, wkurzone i natychmiastowe. Fantastyczna produkcja.

 

Titanfall 2

Przykre, że tak znakomita strzelanka jest tak niedoceniana! Titanfall 2 oferuje zdecydowanie najciekawszą kampanię singleplayer w obecnej generacji konsol. Gra okazała się znacznie lepsza od części pierwszej i pod względem fabularnym od praktycznie wszystkich rywali z ostatnich lat.

 

Call of Duty: Infinite Warfare

Spore pozytywne zaskoczenie, bo bo marce Call of Duty nie spodziewałem się za wiele dobrego w kwestii kampanii singleplayer. Historia opowiada w Infinite Warfare to jednak najwyższa klasa w gatunku. Oceniam narrację i fabułę z tego CoD-a nawet wyżej niż Wolfensteina: The New Order.

 

 

Strzelanki dla dzieci

Plants vs Zombies: Garden Warfare 2

Jeśli chcesz, drogi rodzicu, poszaleć ze swoją pociechą w wieku ok. 7 lat, w strzelance, to nie zastanawiaj się dłużej, tylko odpalaj Plants vs Zombies 2. Cała ta produkcja została opracowana właśnie z myślą o dzieciakach i młodzieży (PEGI 7). Świetnie działają tu tryby sieciowe a całość jest znacznie lepsza od części pierwszej, którą radzę unikać. 

 


Splatoon 2

Już pierwszy Splatoon był wspaniały dla dzieciaków. Druga część wydana oczywiście na Switch okazała się jeszcze lepsza. Tytuł można śmiało oferować już 7-latkom (PEGI 7), chociaż na niektórych rynkach Splatoon 2 dopuszczane jest już nawet dla dzieci w wieku 6 lat. I wcale mnie to nie dziwi, bo to niezwykle przyjazna a przy tym grywalna pozycja, którą można polecić najmłodszym na równi z Plants vs Zombies 2.

 


Fortnite

Fortnite otrzymało kategorię wiekową "12" od PEGI, ale z nadzorem rodziców można pozwolić poszaleć w tym tytule free-to-play pewnie nawet odrobinę młodszym dzieciakom. Fortnite z pewnością nie epatuje przemocą, krwią itd. Strzelanie ma tu charakter karykaturalny i zabawowy, zatem nadaje się całkiem dobrze dla naszych milusińskich. Inna sprawa, że poziom umiejętności przeciętnych graczy jest tu obecnie bardzo wysoki, więc trzeba liczyć się z częstymi skuchami.

 

 

Strzelanki na dwie osoby

Borderlands 3

Borderlands 3 zawiera aż dwa warianty kooperacyjnego strzelania (które można uskuteczniać poprzez splitscren, na jednym TV). W jednej odmianie łupy pozostawiane przez zabitych wrogów dostępne są dla każdego gracza. W drugiej opcji trzeba się ścigać, by pozyskać "loot", bo gra nie generuje łupów dla każdej osoby.

Niestety pod względem technicznym nadal splitscreen z Borderlands 3 nie jest wykonany idealnie, ale zagrać w to i tak warto, jeśli macie pod ręką drugiego gracza, który chętnie zasiądzie z wami na kanapie.

 

Star Wars Battlefront II

Battlefront II może i daleko do ideału, ale splitscreen działa w tej produkcji znakomicie. Możemy dzięki tej opcji poszaleć z drugim graczem przed jednym TV - całość wykonana jest pod względem technicznym na najwyższym poziomie.

 

Call of Duty: WWII

Niestety nie możemy doświadczyć kampanii z Call of Duty: WWII w towarzystwie drugiego gracza w trybie splitscreen. Reszta trybów jest jednak jak najbardziej dostępna dla fanów kanapowego grania. Bawić się można w tej konfiguracji w trybach zombie, w multiplayerze, w coopie lub rywalizacji. Coś pięknego dla osób, które wspominają z łezką w oku splitscreenowe szaleństwa z Halo.

Tagi: shootery strzelaniny strzelanki