redakcja PPE redakcja PPE 06.09.2019
Światłowód dla graczy - największe zalety szybkiego łącza
1577V

Światłowód dla graczy - największe zalety szybkiego łącza

W dzisiejszych czasach szybkie łącze internetowego jest ważniejsze niż kiedykolwiek - zwłaszcza jeśli chce się wygodnie i komfortowo grać w najgłośniejsze hity. Wspólnie z Orange Polska przybliżamy największe zalety technologii światłowodowej. 

Już w przyszłym roku na naszym rynku pojawi się zupełnie nowa, wypasiona bajerami po same brzegi, generacja konsol. To oczywiście wiązać się będzie ze wzrostem obciążenia łączy internetowych oraz bardzo aktywnym rozwojem grania w chmurze za pośrednictwem takich usług jak Google Stadia, PlayStation Now czy też Project xCloud.

Dlatego właśnie wspólnie z Orange Polska postanowiliśmy przybliżyć Wam największe zalety, które naszym zdaniem daje prężnie rozwijająca się w Polsce technologia światłowodowa. Gotowi? No to zaczynamy odliczanie!

1. Bezproblemowe granie w chmurze

Aktualnie jesteśmy świadkami drugiego podejścia naszej branży do tematu grania w chmurze i tym razem to naprawdę może się udać. Google Stadia, PlayStation Now, GeForce Now oraz Project xCloud będą topowymi usługami oferującymi granie w największe hity klasy AAA na ekranie dowolnego urządzenia - niezależnie od tego czy to komputer, telewizor, tablet, a nawet telefon. Jeśli będziecie mieć dobre łącze, zagracie na wszystkim!

https://www.ppe.pl/upload/editor/images/Stadia.jpg

Google zaprezentowało jakiś czas temu graf prezentujący wymagania swojej Stadii i trzeba przyznać, że jak na polskie warunki, nie są aż tak wygórowane - aby zagrać w 4K z HDR-em w 60 klatkach na sekundę potrzebujemy 35 Mb/s. Zważywszy na to, że najtańsze abonamenty na światłowody zaczynają się od prędkości do 300 Mb/s, nikt nie powinien mieć problemu ze spełnieniem wymagań m.in. Google Stadii.

2. Minimalizacja lagów podczas meczów online

Wszyscy jednogłośnie się chyba zgodzimy, że najgorsze co może nas spotkać podczas sieciowego meczu, to lagi w decydującym momencie danego starcia. Oczywiście są one spowodowane przez 2 główne czynniki - jakość serwerów na jakich stoi gra oraz jakość naszego połączenia z internetem.

Łącze światłowodowe ma bardzo niską awaryjność i jest praktycznie w 100% wolne od zakłóceń, więc znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niezwykle irytujących spowolnień.

3. Domowa wielozadaniowość

Światłowodowe łącza sprawują się doskonale również w warunkach bardzo dużego obciążenia jednej sieci, a jak wiadomo tradycyjne łącza mają jednak swoje nieprzekraczalne ograniczenia. W przypadku światłowodu np. o prędkości do 300 Mb/s prawdziwym wyzwaniem byłoby obciążenie go na tyle, aby pojawiły się problemy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie każdy z domowników mógł na przykład oglądać filmy w 4K na Netfliksie czy HBO GO, ściągać gry czy streamować swoje poczynania z sieciowych meczów - światłowód wszystko to wytrzyma i się przy tym nawet nie spoci.


Reklama


4. Ekspresowe ściąganie gier

W dzisiejszych czasach rozmiary plików z grami przybierają niekiedy chore wręcz wartości, skazując graczy o słabych łączach na wielogodzinne oczekiwania na to, aż ich nowy tytuł w ogóle pobierze się z serwerów danego sklepu. Przy takich hiciorach jak Destiny 2 (165 GB), Red Dead Redemption 2 (149 GB na PSN), czy Gears of War 4 (133 GB), trzeba mieć naprawdę dużo cierpliwości. 

Jednakże światłowód osiąga już na tyle duże prędkości, że nie będziecie mieli nawet na co marudzić - biorąc za przykład nawet relatywnie najwolniejsze łącze światłowodowe, czyli te do 300 Mb/s, każdą z powyższych gier pobierzecie w dobrym  czasie, co sprawia, że Orange Światłowód jest jednym z najszybszych internetów do pobierania gier.

  • Destiny 2 - 01:18:44
  • Red Dead Redemption 2 - 01:11:06
  • Gears of War 4 - 01:03:28

5. Streamowanie bez problemów

Gdy słyszy się o tym, że jeden z najpopularniejszych streamerów świata, jakim jest obecnie Ninja, zarabia nawet po ponad 50 mln dolarów rocznie, wielu młodszym i starszym graczom wyobraźnia zaczyna szaleć i marzyć o równie wysokich kwotach. Niestety obecnie nie każdy kto by chciał, jest w ogóle w stanie móc cokolwiek transmitować na żywo, bo to wymaga jednak bardzo dobrego i stabilnego połączenia z internetem. 

Wciąż rozwijany światłowód nie dość, że zapewnia wysokie prędkości, to dodatkowo może wytrzymać bez jakichkolwiek uszkodzeń i awarii nawet 25 lat! Prędkość do 300 Mb/s pozwala na bezproblemowe prowadzenie transmisji w 4K przy 60 klatkach na sekundę.

6. Przyjemne granie zdalne

Gdy na rynku pojawiło się PlayStation 4, Sony mocno promowało jedną z najbardziej innowacyjnych funkcjonalności tej generacji konsol - możliwość zdalnego grania w swój ulubiony tytuł, gdy ktoś inny zajmuje nam telewizor. Początkowo służyła do tego PlayStation Vita, którą zastąpiono licznymi smartfonami. Następnie pieniądz w tym rynku wyczuło Valve i przygotowało sprzęt o nazwie Steam Link, którego zadaniem jest przesyłanie za pośrednictwem domowego internetu gry z jednego urządzenia, na dowolne inne z zainstalowaną aplikacją Steam Link.

Niestety gdy posiada się słabej jakości połączenie i do tego niezbyt wydajny router, cała idea wpada w rozsypkę przez spadającą mocno jakość obrazu i zbyt długi, irytujący input-lag. Gdy jednak wyposażycie się w łącza światłowodowe i dokupicie do niego dobry router, będziecie mogli cieszyć się zdalną rozgrywką w najwyższej jakości.

7. Niska awaryjność

Sporo pisaliśmy powyżej o niskiej awaryjności łączy światłowodowych, przyszła pora na to, aby podeprzeć tę tezę paroma dowodami i ciekawostkami. Jak sama nazwa wskazuje, nośnikiem informacji w tej technologii są cząsteczki światła, a jak wiemy, nie jest znane nam nic, co porusza się szybciej od światła. Naukowy wsadzili więc te jednostki światła we włókno szklane, na którym opiera się konstrukcja światłowodu.

Szkło nigdy nie ulega rozkładowi pod ziemią, więc dobrze zabezpieczone mogłoby nam służyć nawet i tysiące lat. Niestety od takiego raju dzieli nas warstwa izolacyjna, jakiej mimo wszystko wymaga cała instalacja - a ta jest szczerze mówiąc, daleka od ideału. Jednokrotnie założona osłona izolacyjna w idealnych warunkach może leżeć od 20 do aż 25 lat i dopiero po takim czasie trzeba ją wymieniać. 

Materiał sponsorowany powstał przy współpracy z Orange Polska.


Reklama

Tagi: Orange światłowód