Daniel Stroński Daniel Stroński 29.05.2019
FUS RO DAH! Smocza historia świata The Elder Scrolls
2231V

FUS RO DAH! Smocza historia świata The Elder Scrolls

Najpotężniejsze istoty niemal każdego świata fantasy w przyszłym miesiącu trafią do sieciowego The Elder Scrolls Online. Przyjrzeliśmy się, kim są smoki i jaką pozycję zajmują w historii świata RPG-owej serii.

„Smok. Już samo to słowo przywołuje w myślach koszmarne obrazy cienia na niebie, potwornego ryku i strumieni ognia.” – tymi słowami zaczyna się jedna z książek w świecie The Elder Scrolls V: Skyrim, która traktuje o języku skrzydlatych potworów. Samym języku! Piąta odsłona epickiej serii RPG-ów przeniosła nas w czasie do Czwartej Ery, kiedy to na świat powróciły śmiercionośne bestie, i w znacznym stopniu rozwinęła ich wątek. W czerwcu smoki nareszcie przylecą do The Elder Scrolls Online, jeszcze bardziej powiększając tę i tak już pokaźnych rozmiarów produkcję. Zanim jednak to nastąpi, przyjrzyjmy się, jaką rolę odgrywały dotychczas w 25-letniej serii studia Bethesda Softworks.

Przybycie do Tamriel i Smocza Wojna

Mówi się, że smoki pochodzą z Akaviru – kontynentu położonego na wschód od Tamriel, za Oceanem Padomaicznym. Nie były to jedyne stworzenia zamieszkujące te ziemie i narastająca agresja ze strony wężopodobnej rasy Tsaesci wymusiła ucieczkę do najbliższego sąsiada. Od tamtej pory smoki zamieszkiwały całe Tamriel, a w szczególności upodobały sobie mroźną północ starożytnych nordów znaną jako Skyrim. Uważając się za potomków smoczego boga czasu Akatosha i widząc wyraźną przewagę sił w porównaniu do elfów i ludzi, smoki szybko zaczęły traktować Tamrielczyków jak swoich poddanych. Nieliczni byli nawet wyróżniani jako smoczy kapłani, by sprawowali rządy w imieniu swoich panów.

The Elder Scrolls Online smoki

„Skrzydlaci imigranci” nie mieli problemów z podbojem całego kontynentu, gdyż oprócz swojego ogromnego rozmiaru, siły i intelektu potrafiły władać mocą Thu’um – potężnym smoczym głosem wyrażanym w formie przesiąkniętych magią krzyków. Bunt ludzi nie zdawał się na wiele, gdy pierwszy lepszy smok potrafił zniszczyć całą armię jednym krzykiem. Odurzony uczuciem potęgi i władzy Pożeracz Światów Alduin, samozwańczy pierworodny Akatosha, postanowił więc kontynuować podbój, zajmując kolejne ziemie. Fakt ten wykorzystała bogini nordów Kyne i zesłała na pomoc Piotra Fronczewskiego smoka Paarthurnaksa, który zaczął uczyć uciemiężonych jak korzystać z mocy krzyków. Smocza Wojna w końcu przestała być jednostronna.

Poznawszy Thu’um, nordom udało się stworzyć Smokogrzmot, czyli krzyk przedstawiający idealnym stworom koncepcję śmiertelności – czegoś tak dogłębnie dla nich niezrozumiałego, że nie potrafiły skupić się na lataniu i były zmuszone zejść na ziemię, wystawiając się na atak. Było to kluczowe w ostatecznej walce z Alduinem na szczycie Gardła Świata, w której wzięli udział trzej bohaterowie starożytnych nordów - Hakon Jedno-Oko, Gormlaith Złoty-Jelec i Felldir Stary. Uziemiony Alduin zdołał zabić Gormlaith i zaatakować Hakona zanim Felldir użył Pradawnego Zwoju, przenosząc pierworodnego smoka niemal 7 tysięcy lat w przyszłość, do Czwartej Ery (czas akcji TES V: Skyrim).

The Elder Scrolls Online smoki

Smok smokowi nierówny

Smoki w świecie The Elder Scrolls są istotami nieśmiertelnymi, władczymi i pełnymi pychy. Pomimo wysokiej inteligencji, łatwo dają się ponosić emocjom, co wyzwala w nich morderczą furię. Swoje legowiska tworzą najchętniej w wysokich górach, w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach. Mimo tych samotni, są to towarzyskie kreatury, aczkolwiek wymiana zdań z innymi przedstawicielami swojego gatunku wygląda niczym walka, gdyż w jej trakcie zieją ogniem i korzystają ze swoich magicznych krzyków.

The Elder Scrolls Online smoki

Istnieje wiele rodzajów smoków – od tych zwykłych, mających łuski w odcieniach brązu, przez krwawe i lodowe korzystające z zionięcia strumieniem ognia lub lodu, po legendarne okazy w kolorze fioletowym, nie mówiąc już o kościanych smokach wskrzeszanych przez nekromantów. Należy przy tym zaznaczyć, że pokonanie takiego potwora nie wiąże się z jego śmiercią. Jedynym sposobem, by prawdziwie zabić smoka, jest wchłonięcie jego duszy, a to może zrobić wyłącznie inny smok… albo Smocze Dziecię.

Narodzeni ze smoków

Dovakiin, bo tak Smocze Dziecię nazywane jest w języku skrzydlatych bestii, to dusza smoka zrodzona w ciele śmiertelnika. Taka osoba nie potrzebuje lat nauki, by posługiwać się mocą Thu’um, i przez wielu wyczekiwana jest niczym mesjasz, obrońca potrafiący wykorzystać siłę latających potworów przeciwko nim samym. Historia nie zna jednak wielu przypadków takich osób. Oprócz samego protagonisty piątej odsłony TES-a, DLC Dragonborn ujawnia szczegóły na temat postaci Miraaka. Był on prawdopodobnie pierwszym Smoczym Dziecięciem, który przed Smoczą Wojną służył najeźdźcy jako kapłan, a wraz z pomocą daedrycznego księcia Hermaeusa Mory podstępnie zabijał smoki i wchłaniał ich dusze.

The Elder Scrolls Online smoki

Innym wartym uwagi dovakiinem jest Tiber Septim, pierwszy cesarz Tamriel dynastii Septimów. Co prawda wcześniej nie słyszeliśmy o sytuacji, w której miałby zasłynąć umiejętnością wynikającą z posiadania smoczej duszy, ale też okres jego panowania przypada na Drugą Erę, a wtedy smoków nie było… z tego, co wiemy. W tym okresie osadzona została tylko jedna gra – The Elder Scrolls Online. Dotychczas w TESO nie mieliśmy okazji zobaczyć prawdziwego smoka (pomijając te kościane, wskrzeszane przez nekromantów w DLC Dragon Bones), ale czerwcowa aktualizacja ma to zmienić. Czekamy więc na dostęp do prowincji Khajiitów Elsweyr i możliwość stanięcia oko w oko z tymi wyjątkowymi stworzeniami, które mają być dostępne dla wszystkich od 4 czerwca.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Cenega. 


REKLAMA

The Elder Scroll Online

Tagi: Bethesda Softworks The Elder Scrolls Online ZeniMax Online Studios