Jak zacząć grać w The Elder Scrolls Online? Porady na start

Jak zacząć grać w The Elder Scrolls Online? Porady na start

Wojciech Gruszczyk | 04.06.2019, 13:24

Świat The Elder Scrolls Online systematycznie rośnie oferując graczom kolejne wyzwania, nowe sposoby zabawy i potężnych przeciwników do pokonania. Jak odnaleźć się w świecie TESO i dobrze rozpocząć zabawę? Zapraszamy na kilka porad, które pozwolą odnaleźć się w tej ogromnej produkcji.

Stwórz odpowiednią postać

The Elder Scrolls Online jest przedstawicielem gatunku MMORPG, który pozwala graczom na dowolne stworzenie własnego bohatera. Gracze mają okazję zdecydować o rasie postaci (każda zapewnia unikalne bonusy dla bohatera, broni, atrybutów i umiejętności), klasie bohatera (wpływa na cały rozwój herosa i styl rozgrywki) oraz wyglądzie persony (mnóstwo opcji personalizacji). W kreatorze wybieramy także sojusz – pozwala to stanąć po jednej ze stron konfliktu podczas Alliance War.

Wybory rasy oraz klasy są niezwykle istotne, ponieważ podjęte decyzje nie tylko mają znaczenie od początku do końca rozgrywki, ale ponadto tych wyborów nie można zmienić. W TESO znajdziemy sześć klas postaci (cztery z podstawki i dwa z dodatków):

 • Dragonknight – typowy wojownik zbierający obrażenia na korpus (dobrze biegać z ciężką zbroją), ale jednocześnie zadający mocne obrażenia w bliskim kontakcie. Podczas rozwoju Dragonknighta możemy przykładowo skupić się na obronie drużyny, zdecydować się na wspieranie współtowarzyszy broni czarami lub wykorzystywać ognistą magię do ataków.
 • Sorcerer – jest magiem oferującym niezwykle potężne czary atakujące, ale jednocześnie przedstawiciele tej klasy mogą wzmacniać swoich znajomych lub leczyć kompanów. Podczas rozwoju Sorcerer może także skorzystać z przywołańców lub zmusić magię błyskawic do eliminowania kolejnych oponentów.
 • Templar – rycerze w The Elder Scrolls Online specjalizują się w mocnych atakach obszarowych. Dzięki świętej magii Templar potrafi zadawać potężne obrażenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by gracz wykorzystał klątwy osłabiające oponentów lub zdolności do pomagania swojemu zespołowi. To właśnie templariusze potrafią usuwać negatywne zaklęcia lub leczyć kompanów.
 • Nightblade – szybki, dynamiczny i chętny do skradania. Łotrzyk w The Elder Scrolls Online skupia się na błyskawicznym wybijaniu kolejnych przeciwników i korzysta z umiejętności ułatwiających pozostawianie w cieniu. Przedstawiciele tej klasy potrafią także rzucać czary zadające obrażenia w czasie oraz przygotowywać najróżniejsze klątwy.
 • Warden (z dodatkiem Morrowind) – jedna z najbardziej zróżnicowanych klas. Wardenowie korzystają z pomocy dzikich zwierząt, które chętnie stają do walki z przeciwnikami, a jednocześnie bohaterowie mogą czerpać z potęgi natury oraz mocy magii lodu. Wybierając tę drogę gracze otrzymują wiele opcji rozgrywki.
 • Necromancer (z dodatkiem Elsweyr) – potężni czarodzieje korzystający z mrocznej magii. To oni potrafią wykorzystywać kości oraz ciała poległych do obrony, by następnie przywołać do walki wybitych wrogów. Nekromanci czerpią moc z magii Living Death, która pozwala na tworzenie potężnych ataków.

Należy na pewno zaznaczyć, że deweloperzy pozwalają w TESO kreować bardzo zróżnicowane zestawy klas, ras oraz przedmiotów, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by przykładowo Nightblade zajmował się w głównej mierze magią, jednak decydując się na taki ruch musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Gra zachęca do kombinowania i kreowania różnorodnych bohaterów, więc wielu graczy może podejść do rozgrywki ponownie.

TESO poradnik 3

Ciesz się urokami współpracy

The Elder Scrolls Online pozwala na swobodną rozgrywkę w pojedynkę, jednak w pewnym momencie warto dołączyć do drużyny i wspólnie wyruszyć na potężniejszych przeciwników. Gracze bez najmniejszego problemu mogą znaleźć gildie przepełnione miłośnikami świata The Elder Scrolls, ale nawet nie decydując się na reprezentowanie jednej z grup, można skorzystać z systemu szukania współtowarzyszy broni.

Mechanika szukająca śmiałków do grup i aktywności pozwala wyruszać na Dungeony (czteroosobowe misje z unikalnymi wyzwaniami oraz nagrodami) oraz Trialsy (12-osobowe wyzwania uważane przez wielu za najbardziej satysfakcjonujące questy w całym TESO). Podczas swobodnej eksploracji świata można napotkać na losowo generowane wyzwania (Dark Anchors i World Bosses), dzięki którym możemy zmierzyć się z silnymi oponentami – do takich questów najlepiej podejść w większej grupie.

W świecie The Elder Scrolls Online nawet zwykła eksploracja może przynieść sporo frajdy – gdy akurat obok znajduje się partner, który wspomoże nas dodatkowym czarem. Gra oferuje mnóstwo najróżniejszych aktywności, które można (choć nie trzeba) wykonywać w zespole.

Twórz, niszcz, kombinuj

Jednym z najważniejszych elementów The Elder Scrolls Online jest rzemiosło, które wpływa na każdy element gry. Gracze mogą zajmować się wytwarzaniem jedzenia (provisioning), kowalstwem (blacksmithing), zaklinaniem przedmiotów (enchanting), alchemią (alchemy), stolarstwem (woodworking), krawiectwem (clothing), czy też jubilerstwem (jewelry crafting). Tytuł oferuje niezwykle rozbudowany crafting, który faktycznie pozwala wytworzyć świetne elementy ekwipunku.

W rezultacie gracz The Elder Scrolls Online nie może biernie podróżować po świecie – tutaj na każdym kroku spotykamy surowce, które trzeba kolekcjonować. Zbieranie, wydobywanie i szukanie to jeden z filarów rozgrywki, ponieważ znajdując odpowiednie materiały mamy szansę na powiększenie swoich umiejętności w danej profesji.

Podstawowe informacje o rzemiosłach:

 • Provisioning – tworzenie jedzenia za pomocą zdobytej recepty oraz odpowiednich składników. Stworzony prowiant może regenerować zdrowie, manę oraz wytrzymałość lub czasowo zwiększać atrybuty.
 • Alchemy – umożliwia wytwarzanie mikstur na stanowiskach alchemicznych. Gracz musi nauczyć się właściwości odpowiednich surowców lub korzystać ze znalezionych oraz kupionych recept.
 • Blacksmithing – opcja tworzenia broni oraz broni z metalu.
 • Woodworking – obróbka drewna umożliwia kreowanie łuków oraz kosturów.
 • Clothing – możliwość wytwarzania lekkich oraz średnich pancerzy dla przykładowo magów oraz łotrzyków.
 • Enchanting – jedna z ciekawszych profesji, dzięki której gracz może w różnorodny sposób ulepszyć przykładowo broń – tutaj za pomocą glifów wpłyniemy na ataki broni lub zwiększymy szybkość zdobywanego doświadczenia.
 • Jewelry crafting (od Summerset) – gracz otrzymuje możliwość wytwarzania naszyjników oraz pierścionków wpływających na statystyki bohatera.

Crafting w ESO jest niezwykle rozbudowany, pozwala ulepszać przygotowane elementy, a jednocześnie zachęca do rozwijania poszczególnych zdolności, ponieważ gracz na każdym kroku ma szansę na zdobycie przykładowo potężnej broni, którą w dodatku można znacząco ulepszyć.

TESO poradnik 2

Ucz się dosłownie wszystkiego

W The Elder Scrolls Online wykorzystano znany i ceniony system umożliwiający rozwój bohatera przez wykonywanie danych czynności. Postać może poprawiać swoje zdolności podczas walki, wykonywaniu zadań, craftingu, czy po prostu zwykłej eksploracji. Za pozyskiwane Attribute Points zwiększamy paski zdrowia, magii oraz wytrzymałości.

Podstawą bohatera są także Skill Points, które pozwalają zdobywać aktywne oraz pasywne zdolności. Gracz za każdy poziom otrzymuje jeden punkt, ale to dopiero podstawa, ponieważ kolejne zdolności zdobędziemy za wykonywanie misji, wypełnianie zadań w grupowych Dungeonach oraz publicznych Dungeonach, podnoszenie rangi w Alliance War, zdobywanie (przejmowanie) Skyshards (za trzy aktywowane punkty otrzymujemy jeden skill), ukończenie questów z poszczególnych dodatków, czy też oczywiście poznanie głównego wątku. To właśnie dzięki Skill Points mamy największy wpływ na możliwości herosa, ponieważ zdobywamy tutaj przykładowo ataki (aktywne umiejętności) lub zwiększamy poszczególne statystyki (pasywne umiejętności). Warto zaznaczyć, że wydane SP można cofnąć i jeszcze raz zdecydować się na wyszkolenie bohatera – w tym wypadku wystarczy zainwestować odrobinę złota.

Pamiętaj o Płotce

Przemierzanie gigantycznego świata na dwóch nogach nie jest łatwe. To właśnie z tego powodu już po kilku pierwszych godzinach warto porządnie zadbać o konia. Mounty w The Elder Scrolls Online są dostępne w stajniach – wystarczy uzbierać 10 000 złota i pogadać z jednym z NPC, a następnie najwięksi miłośnicy zwierząt mogą mieć nawet kilku kompanów... Choć należy pamiętać, że tylko jeden mount może być aktywny. Jednocześnie nie można zapomnieć o rozwoju swojego wierzchowca – każdemu możemy poprawić szybkość, udźwig (pojemność) oraz wytrzymałość.

Koń w TESO pozwala nie tylko przedostać się z punktu A do punktu B, ale kompan może uratować postać z przygotowanej zasadzki. Trudno wybrać jedną, sensowną drogę rozwoju wierzchowca, ponieważ to wszystko (ponownie) zależy od stylu rozgrywki. Szkolenie może odbywać się raz na 20 godzin i za każdym razem kosztuje 250 golda.

Wykorzystaj wszystkie atuty bohatera podczas walki

The Elder Scrolls Online nie istnieje bez walki. Nawet największy entuzjasta pokojowego podchodzenia do sytuacji na ekranie w pewnym momencie będzie musiał sięgnąć po miecz lub kostur. W trakcie pojedynków można korzystać z lekkich (zadają skromne obrażenia – wykonywanie przez kliknięcie przycisku) oraz ciężkich (zadają większe obrażenia – wykonywanie przez przytrzymanie przycisku) ataków. Deweloperzy zdecydowali się na zręcznościowe starcia, w których gracz musi atakować, unikać ciosów oraz bronić się.

Niezbędne jest wykorzystywanie aktywnych umiejętności, dzięki którym gracz może dla przykładu zaatakować potężnym ciosem. Zdolności mają swój koszt (mana lub wytrzymałość), więc należy nimi odpowiednio dysponować – autorzy nie postawili na limit odnowienia. W grze znajdują się także pasywne skille, dzięki którym gracz może przez całą rozgrywkę otrzymywać przykładowo dodatkowe punkty do obrony. Twórcy oferują także Toggle (umiejętności pokazujące swój charakter dopiero w momencie włączenia lub wyłączenia) oraz Ultimate Abilities (potężne i zarazem ostateczne ataki ładowane przez atakowanie rywali).

TESO poradnik 1

Wyruszaj do walki PVP

Twórcy The Elder Scrolls Online oferują bardzo rozbudowany system PVP, który można sprawdzać od samego początku rozgrywki. Zwykłe walki z innymi śmiałkami są podstawą, ale już od dziesiątego poziomu doświadczenia można sprawdzać moc atrakcji płynących z rywalizacji Player vs. Player. Deweloperzy pozwalają wyruszyć na Alliance War lub Battlegroundsy i w obu wypadkach wojownicy zgarniają punkty doświadczenia, ciekawe przedmioty oraz Alliance Points w (AW).

Walki Frakcji to nic innego jak drużynowe pojedynki polegające na zdobywaniu specjalnych punktów w Cyrodiili (tak nazywa się kraina, w której odbywają się starcia), a Battlegrounds to typowe walki trzech czteroosobowych drużyn – niezależnie od wybranego trybu PVP, niezbędne podczas rozgrywki jest idealne opanowanie swoich postaci oraz współpracowanie z kumplami.

Oczywiście od pewnego momentu dostrzeżesz zależności związane z posiadanym orężem, ponieważ nie każdy sprzęt nadający się do gry PvE jest odpowiedni do zmagań PvP. Niezbędne jest zbieranie wyspecjalizowanego uzbrojenia, ale oczywiście na początku można korzystać z posiadanych dóbr.

Baw się i zwiedzaj

Świat The Elder Scrolls Online jest przepełniony najróżniejszymi aktywnościami, misjami oraz przeciwnikami. Tutaj nikt nie wymaga od gracza trzymania się jedynej słusznej drogi, ponieważ każdy zainteresowany może odkrywać TESO. Bądź jednym z takich bohaterów, kombinuj, dużo czytaj i poznawaj ten ogromny i zróżnicowany świat.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Cenega.


REKLAMA

The Elder Scroll Online

Źródło: własne

Komentarze (17)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper